Uhličitan vápenatý

Produkty

Vápník uhličitan je komerčně dostupný jako léčivo ve formě Tablety, kapsle, šumivé tabletyžvýkací tablety, pastilkya mimo jiné orální suspenze. Některé produkty jsou kombinované přípravky, například s vitaminem D3 nebo jiným antacida.

Struktura a vlastnosti

Uhličitan vápenatý (CaCO

3

, M

r

= 100.1 g / mol) existuje v lékopisné kvalitě jako bílá až téměř bílá prášek to je prakticky nerozpustné v voda. V přírodě se vyskytuje například ve vápenci (sedimentární hornině), v minerálech kalcit (kalcit) a aragonit, v mramoru, křídě, v mušlích, skořápkách vajec, šnečích ulitách a v perlách. Vápník uhličitanu se také říká vápno. Tvrdá voda se tvoří z uhličitanu vápenatého v horninách, který je smíchán s CO

2

-nasycený voda přijde do styku. Tak vznikne rozpustný hydrogenuhličitan vápenatý (Ca (HCO

3

)

2

). Tvrdý vodanaopak může vést k vápník uhličitanové usazeniny. Při vystavení teplu se tvoří uhličitan vápenatý oxid vápenatý, pálené vápno, které reaguje s vodou vysoce exotermickou reakcí za vzniku hašeného vápna hydroxid vápenatý.

Účinky

Uhličitan vápenatý je báze, která neutralizuje žaludek kyselina. Uhličitan je protonován kyselinou za vzniku kyseliny uhličité, která se rychle rozkládá na oxid uhličitý a vodu:

 • 2 HCl (kyselina chlorovodíková) + CaCO

  3

  (uhličitan vápenatý) CaCl

  2

  (chlorid vápenatý) + H

  2

  O (voda) + CO

  2

  (oxid uhličitý) ↑

Formace chlorid vápenatý v žaludek je také základem pro použití při hyperfosfatemii. Chlorid vápenatý tvoří nerozpustný fosforečnan vápenatý soli dietními fosfátovými ionty, které se vylučují stolicí. Tímto způsobem se sníží zatížení fosfáty. Vápník je jedním z nejdůležitějších minerálů a je důležitý mimo jiné pro tvorbu kosti a zuby, pro vedení nervových buněk, svalstvo, srdce a krev srážení.

Oblasti použití

Uhličitan vápenatý se také používá jako farmaceutická pomocná látka, například pro výrobu Tablety.

Dávkování

Podle odborných informací. Dávkování závisí na produktu a indikaci. Obvykle denně dávka pro dospělé je v rozmezí 500 až 1500 XNUMX mg vápníku. Antacida by nemělo být předávkováno.

Kontraindikace

Kontraindikace zahrnují (výběr):

 • Přecitlivělost
 • Zvýšené hladiny vápníku (hyperkalcémie)
 • Ledvinové kameny
 • Děti a dospívající (v závislosti na přípravě).

Úplná opatření naleznete na štítku s drogami.

Interakce

Vápník může inhibovat vstřebávání ostatních drogy. To je například jisté antibiotika jako jsou tetracykliny a chinolony, stejně jako železo, levotyroxin, a bisfosfonáty. Musí být dodržen dostatečný časový interval nejméně dvou až tří hodin. Vápník může dále zesilovat účinky srdeční glykosidy, a kyselina šťavelová může snížit absorpci vápníku. jiný interakcí byly popsány například u thiazidů a vitamin D.

Nepříznivé účinky

Protože uhlík při kontaktu se žaludeční kyselinou vzniká plynný kysličník uhličitý, uhličitan vápenatý může způsobit roztažení žaludku a říhání. Jiné možné nepříznivé účinky obsahovat zácpa, nadýmání, nevolnost, bolest břicha, průjema reaktivní žaludeční kyselina sekrece (odraz kyseliny). Předávkování může vést k potenciálně nebezpečné hyperkalcémii.