Křeče v lýtkách: Příčiny a léčba

Stručné shrnutí

 • Popis: Lýtkové křeče jsou náhlé, krátké, mimovolní a bolestivé stahy svalové partie, celého svalu nebo svalové skupiny v lýtku.
 • Příčiny: obvykle neznámé nebo neškodné (např. silné svalové napětí během cvičení, velká ztráta vody a soli v důsledku pocení atd.). Vzácněji jsou lýtkové křeče příznaky onemocnění (např. hypotyreóza, cukrovka, slabost ledvin, křečové žíly) nebo vedlejší účinek léků.
 • Co pomáhá proti křečím v akutních případech? Protahování, jemná masáž, tepelné aplikace
 • Prevence: např. pravidelný trénink, mírné protahování (před sportem a spaním), dostatečný pitný režim, strava bohatá na hořčík, v případě potřeby užívání doplňků hořčíku, vyhýbání se nikotinu, kofeinu a stimulantům, jako je efedrin

Křeče v lýtkách: Popis

Svalové křeče se většinou vyskytují v nohách a zde nejlépe v lýtku. Lýtkové křeče jsou tedy nejčastější a pravděpodobně také nejznámější formou svalové křeče.

Od svalových křečí je třeba odlišit svalové křeče, tedy nebolestivé křeče svalů. Rozlišují se také fascikulace – viditelné, nepravidelné a mimovolní záškuby svazků svalových vláken bez pohybového efektu (např. cukání očního víčka). Nejsou bolestivé, ale často nepříjemné.

Křeče v lýtkách a jiné svalové křeče se objevují zejména v noci a nejsou neobvyklé. Téměř každý má tu a tam svalové křeče. Například více než 90 procent mladých dospělých uvádí občasné křeče. Jak lidé stárnou, svalové křeče jsou častější: 33 až 50 procent lidí starších 65 let má křeče pravidelně (alespoň jednou týdně).

Křeče v lýtkách: Příčiny

V zásadě jsou lýtkové křeče a jiné svalové křeče rozděleny lékařskými odborníky do tří kategorií v závislosti na jejich původu:

 1. Parafyziologické křeče: Občasné křeče v těhotenství a po fyzické námaze, obvykle způsobené poruchou rovnováhy elektrolytů a vody – například v důsledku silného pocení.
 2. Symptomatické křeče: Jsou doprovodnými příznaky onemocnění, jako jsou poruchy nervového systému, svalů nebo metabolismu. Léky mohou také způsobit svalové křeče (jako jsou křeče v lýtkách) jako vedlejší účinek.

Křeč lýtka obvykle neškodná

Méně často jsou lýtkové křeče příznakem vážného stavu (např. hormonální nebo metabolické poruchy, cévní onemocnění, onemocnění ledvin) nebo vedlejším účinkem léků.

Níže jsou uvedeny podrobnější informace o možných příčinách lýtkových a jiných svalových křečí.

Poruchy rovnováhy elektrolytů a vody

Dehydratace

Nedostatek hořčíku

Nedostatek hořčíku (hypomagnezémie) může také způsobit křeče v lýtkách nebo svalové křeče. Nedostatek minerálu může být důsledkem například nevyvážené stravy nebo diet, cukrovky, alkoholismu nebo střevních a ledvinových onemocnění. Nedostatek také často vzniká v těhotenství, kdy je zvýšená potřeba hořčíku.

Jiné poruchy elektrolytů

Mezi možné příčiny svalových křečí patří také nedostatek draslíku (hypokalémie) a nedostatek vápníku (hypokalcémie):

Poruchy hormonální rovnováhy a metabolismu

Různé hormonální a metabolické poruchy mohou způsobit symptomatické svalové křeče, pokud naruší rovnováhu vody a elektrolytů. Příklady:

 • Hypotyreóza: Mezi běžné příznaky hypotyreózy patří špatný výkon a koncentrace, rychlá únava a problémy s pamětí. Svaly mají navíc tendenci ke křečím.
 • Diabetes mellitus: Počáteční příznaky jsou zvýšené močení a silný pocit žízně. Svalové křeče (např. lýtkové křeče) zde mohou být způsobeny zpočátku poruchami elektrolytů, později mohou být následkem diabetického poškození nervů (polyneuropatie).
 • Onemocnění ledvin: Ledviny hrají ústřední roli v regulaci rovnováhy tekutin. Slabost ledvin nebo dokonce selhání ledvin proto může mimo jiné vyvolat křeče.

Poruchy pohybového systému

Občas jsou symptomatické svalové křeče důsledkem svalových onemocnění (myopatie). Tyto vzácné poruchy mohou být vrozené nebo získané a jsou typicky spojeny se svalovou slabostí. Někdy se objeví i křečovité bolesti svalů.

Nervové poruchy

Neurologické poruchy a nemoci, které mohou být spojeny se symptomatickými svalovými křečemi, zahrnují:

 • Nemoci motorických neuronů: Jedná se o onemocnění, která postupně ničí nervové buňky, které stimulují pohyb svalů. Nejběžnější formou je amyotrofická laterální skleróza. Mezi její příznaky patří svalová slabost, svalová atrofie a svalové křeče.
 • Radikulopatie: Jedná se o onemocnění nervových kořenů (v oblasti páteře), vyvolaná například vyhřezlou ploténkou. Postiženy mohou být například nervy, které ovládají svaly nohou, což může mít za následek mimo jiné svalové křeče (jako jsou lýtkové křeče).

Cévní choroby

Léky a stimulanty

Existuje řada léků, které mohou způsobit svalové křeče. Tyto zahrnují:

 • Některé léky na vysoký krevní tlak: blokátory receptoru angiotenzinu II (antagonisté AT1) a některé betablokátory.
 • Bronchodilatancia používané k léčbě astmatu, např. salbutamol
 • Cisplatina a vinkristin (léky proti rakovině)
 • Lovastatin (léky k léčbě zvýšených hladin krevních lipidů)
 • Diuretika (diuretika, léky na odvodnění)
 • Tolcapone (lék proti Parkinsonově chorobě)
 • Antikoncepční pilulka („antikoncepční pilulka“)
 • Pyrazinamid (lék proti tuberkulóze)
 • raloxifen (používaný k prevenci a léčbě osteoporózy)
 • Teriparatid (k léčbě osteoporózy)

Různé stimulanty (jako jsou amfetaminy, kokain, kofein, nikotin, efedrin a pseudoefedrin) mohou také způsobit svalové křeče.

Křeče v lýtkách: léčba a první pomoc

Pokud jsou křeče vedlejším účinkem léku, lékař pokud možno předepíše alternativní lék.

První pomoc při akutních svalových křečích

Strečink

V akutních případech (např. svalové křeče při sportu nebo noční lýtkové křeče) obvykle pomůže protažení bolestivého, křečovitého svalu – to může často křeč zastavit.

Pokud máte naopak vepředu křeč ve stehně, protahování probíhá následovně: Postavte se rovně, uchopte chodidlo příslušné nohy a přitáhněte ji k zadku – dokud neucítíte natažení v přední část vašeho stehna. Pokud je pro vás tento jednonohý stojan příliš vratký, můžete se druhou rukou přidržovat stěny nebo židle.

Jemná masáž

teplo

Uvolňující účinek na namožené svaly mají také teplé obklady a horké koupele – nebo lze na bolavé svaly přiložit termofor.

Mimochodem: klasické léky proti bolesti jako kyselina acetylsalicylová (ASA) nebo paracetamol proti svalovým křečím nepomáhají.

Křeče v lýtkách: Kdy navštívit lékaře?

Křeče v lýtkách a jiné svalové křeče, které se vyskytují jen příležitostně, jsou obvykle neškodné. Rozhodně však navštivte lékaře, pokud jsou bolestivé křeče

 • vyskytují častěji,
 • neodcházejte samy nebo protahováním a jemnou masáží a/nebo
 • Jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako je nevolnost, necitlivost, brnění nebo omezený rozsah pohybu.

Vaším prvním kontaktem v takových případech je váš rodinný lékař. V případě potřeby vás může poslat ke specialistovi.

Křeče v lýtkách: vyšetření a diagnostika

 • Kde se křeče vyskytují?
 • Kdy a jak často máte křeče?
 • Jak dlouho přibližně trvá jedna křeč?
 • Existují konkrétní situace nebo události, které mohou spustit vaše křeče?
 • Máte nějaké další příznaky (např. svalovou slabost, necitlivost, průjem, citlivost na chlad, přibírání na váze atd.)?
 • Jak je to s vaší konzumací alkoholu?
 • Užíváte nějaké léky? Pokud ano, jaké?
 • Máte již existující zdravotní potíže?

Fyzikální vyšetření poskytne lékaři údaje o vašem celkovém zdravotním stavu. Může prohmatávat svaly a klouby a testovat svalové reflexy. Kromě toho bude pátrat po abnormalitách, které mohou naznačovat příčinu svalových křečí (např. suchá kůže a sliznice, stejně jako stojaté kožní záhyby v případě dehydratace nebo otoku obličeje, matné vlasy a vypadávání vlasů v případě hypotyreózy).

 • Měření elektrické svalové aktivity (elektromyografie): Toto může být použito ke kontrole, zda je přítomno svalové onemocnění nebo nervová porucha.
 • Měření nervové vodivosti (elektroneurografie): Umožňuje lékaři otestovat funkčnost periferních nervů a odhalit případné poškození nervů.

Další vyšetření

V některých případech je také nezbytná svalová biopsie k potvrzení nebo vyloučení (podezřelé) příčiny svalových spazmů. To je nutné například u amyotrofické laterální sklerózy.

Diferenciace jiných poruch

Co musí lékař při svých vyšetřeních zohlednit: Od systémových svalových křečí je třeba odlišit bolestivé svalové kontrakce jiného původu i symptomy připomínající svalové křeče. Patří mezi ně například:

 • Tetanie: Termín odkazuje na nepřetržité nebo periodické křeče svalů v celém těle. Tyto křeče jsou tedy mnohem rozsáhlejší a delší než normální svalové křeče. Navíc jsou často doprovázeny opakovanými krátkými svalovými záškuby. Spouštěče tetanie zahrnují křivici, chronické selhání ledvin, pankreatitidu, traumatické poranění mozku a zvracení. Někdy zůstává příčina tetanie neznámá (idiopatická tetanie).
 • Syndrom ztuhlého muže (Syndrom ztuhlého člověka): Jedná se o vzácnou neurologickou poruchu spojenou s pomalu se zvyšující svalovou ztuhlostí trupu a končetin a bolestivými vystřelujícími křečemi.
 • Svalová ischemie: Pacienti s „kuřáckou nohou“ (okluzivní onemocnění periferních tepen, pAVK) mohou pociťovat bolest lýtka při fyzické námaze, protože lýtkové svaly nejsou dostatečně prokrveny (snížený průtok krve = ischémie). Může to být jako lýtkové křeče, ale není tomu tak (žádná svalová kontrakce!).

Křeče v lýtkách: Prevence

Následující tipy mohou pomoci předejít příležitostným křečím v lýtkách (a dalším svalovým křečím), jako jsou ty, které jsou způsobeny cvičením nebo nedostatkem tekutin a elektrolytů:

 • jemné protahování: Jemné protahování před cvičením i před spaním činí svaly a šlachy pružnějšími. To snižuje pravděpodobnost, že se nedobrovolně stáhnou (během nebo po cvičení nebo během spánku).
 • Žádné cvičení po jídle: Neměli byste cvičit hned po jídle.
 • Vyhýbejte se kofeinu a nikotinu
 • Vyhýbání se stimulantům: Pokud je to možné, měli byste se také vyhýbat stimulantům, jako je efedrin a pseudoefedrin (jako jsou ty, které jsou obsaženy v prostředcích proti nachlazení).
 • správná obuv: Někdy je příčinou svalových křečí (např. křeče v chodidlech nebo lýtkách) nesprávná obuv (např. lodičky na vysokém podpatku) nebo nesprávné postavení chodidla, jako je rozkročená noha nebo plochá noha. Pak pomáhají vhodné boty a případně vložky do bot.