Vředy: Příčiny, frekvence a tipy

Afty: Popis

Afty (také nesprávně psané „afty“ nebo „aft“) jsou bolestivé léze sliznice v ústech. Mohou postihnout dásně, dutinu ústní, mandle nebo jazyk. Občas se afty vyskytují i ​​v oblasti genitálií. Mohou být kulaté nebo oválné, mají nažloutlý až šedobílý povlak a jsou obvykle obklopeny zánětlivým červeným okrajem. Velikost se může lišit od velikosti špendlíkové hlavičky až po tři centimetry v průměru – pak se mluví o hlavní formě. Velké množství drobných aft (až 100 kusů, rozmístěných po celé dutině ústní) může být příznakem herpetické infekce. Lékaři mluví o ústní drozd. Pupínky v ústech se objevují zvláště často na okraji jazyka nebo na vnitřní straně rtů.

Afty se mohou vyskytovat jednorázově nebo opakovaně (med.: habituální nebo chronické recidivující afty). Ve většině případů jsou neškodné a samy se zahojí během jednoho až tří týdnů. V případě velkých aft může někdy trvat měsíce, než zmizí. Jizvy pak mohou zůstat.

Afty a vředy v ústech

Afty a bolest

Afty jsou bolestivé a mohou výrazně zhoršit pohodu. Jak silná je bolest se liší od jednotlivce k jednotlivci. Záleží především na lokalitě, kde se afta vyskytuje, méně na její velikosti. Zvláště nepříjemné může být, pokud se nacházejí v oblastech vystavených vysokému mechanickému namáhání, například jazyk. Mluvení, jídlo nebo polykání pak vyvolává bolest.

Afty u dětí

Bednarovy afty jsou malé léze ústní sliznice u kojenců, způsobené například sáním láhve. Obvykle se vyskytují v oblasti tvrdého patra.

Také u malých dětí někdy vznikají afty častým kašlem s vyplazeným jazykem, například při černém kašli. To je důvod, proč se také označuje jako vřed z černého kašle (med.: Fede-Riga’s aphthe).

Frekvence aftů

Afty patří mezi nejčastější onemocnění ústní sliznice. Afty alespoň jednou za život postihnou asi dvě až deset procent populace.

Afty: příčiny a možná onemocnění

 • Nemoci: Afty se mohou vyskytovat v souvislosti s onemocněními, jako jsou chronické zánětlivé onemocnění střev, celiakie (chronické onemocnění sliznice tenkého střeva), Behçetova choroba (zánět cév), Sweetův syndrom (vzácné kožní onemocnění), neutropenie ( snížení počtu určitých bílých krvinek), infekce HIV, herpetická infekce, onemocnění rukou-noha a kulhavka.
 • Autoimunitní reakce: imunitní systém bojuje s vlastní tkání těla.
 • Imunodeficience: například v důsledku chronických onemocnění, jako je cukrovka
 • Stres
 • Chemické podráždění: například laurylsulfát sodný (SLS) obsažený v zubní pastě
 • Poranění sliznice dutiny ústní: například v důsledku špatně padnoucích rovnátek nebo poranění kousnutím
 • Nutriční nedostatky: nedostatek vitamínu B12, železa a kyseliny listové
 • Intolerantní potraviny: například ořechy, rajčata, alkohol nebo citrusové plody; také kvůli aditivům v potravinách, jako jsou konzervanty nebo barviva.
 • Změny hormonální rovnováhy
 • Genetické faktory: Obvyklé afty se vyskytují v rodinách.
 • Spouštěčem mohou být také viry a bakterie.

Studie také ukazují, že kuřáci jsou afty postiženi méně často než nekuřáci. Kouření totiž časem způsobuje keratinizaci sliznice dutiny ústní (med.: hyperkeratóza), která může chránit před tvorbou aftů.

Afty: Kdy je potřeba navštívit lékaře?