Konopí (marihuana, hašiš)

Konopí je dnes v Německu zdaleka nejčastěji konzumovanou nelegální drogou. Celkově je po alkoholu a tabáku třetí nejoblíbenější psychoaktivní látkou.

Rostlina konopí

Existují různé druhy rostlin konopí, jedním z nich je konopí, každý se samčími a samičími vzorky (hermafroditní formy jsou vzácné). Pouze samičí rostliny Cannabis sativa obsahují dostatečné množství hlavní psychoaktivní látky tetrahydrokanabinolu (THC) k vyvolání opojného účinku. THC a další omamné složky (kanabinoidy) se nacházejí v pryskyřici žlázových chlupů.

Existují tři různé produkty z konopí:

 • Marihuana (plevel, květináč): jemně nasekané a sušené samičí květy rostliny
 • Hašiš (hovno, droga): lisovaná, často natahovaná pryskyřice
 • Hašišový olej (olej z pryskyřice) nebo konopný olej (olej ze semen)

Průměrný obsah THC je 6.8 procenta u hašiše a 2 procenta u marihuany. Obsah THC v hašišovém oleji může být až 30 procent. Obecně se však obsah THC může značně lišit v závislosti na odrůdě rostliny, oblasti pěstování a způsobu, jakož i na zpracování rostlin. Například skleníkové kultivary marihuany mohou obsahovat až 20 procent THC.

Kromě konopí používaného jako nelegální droga existují také odrůdy konopí, které se legálně pěstují pro výrobu vlákniny. K tomuto účelu však mohou být použity pouze odrůdy s maximálním obsahem THC 0.2 procenta.

Konopí vysoko

Mechanismus účinku

Cannabis sativa obsahuje více než 60 různých kanabinoidů. Největší psychoaktivní účinek má údajně tzv. delta-9-tetrahydrokanabinol (THC).

Přesný mechanismus účinku konopí není dosud zcela objasněn. Vědci však našli speciální kanabinoidní receptory v mozku a dalších částech těla. THC a další omamné složky konopí se vážou na tyto receptory a rozvíjejí tak jejich relaxační a náladu zlepšující účinek. Další efekty jsou

 • zvýšené vnímání (slyšení, vidění)
 • zvýšená potřeba komunikace
 • více asociativní a nápadité myšlení

Konopí může také vyvolat nepříjemné účinky:

 • depresivní nálada
 • roztěkanost
 • míchání
 • Strach a panické reakce
 • Zmatek s bludy pronásledování až paranoidními bludy

Odborníci se domnívají, že psychózy, deprese a úzkostné poruchy některých uživatelů konopí jsou způsobeny základní predispozicí, tedy genetickou náchylností k duševním poruchám.

Nástup účinku

Každý, kdo kouří konopí, si téměř okamžitě všimne opojného účinku. Vrcholu dosahuje zhruba po čtvrt hodině. Po 30 až 60 minutách se pomalu vytrácí; po dvou až čtyřech hodinách úplně odezněla.

Droga se vyvíjí mnohem pomaleji, když někdo jí nebo pije konopí. Pokud totiž tělo absorbuje THC žaludkem, trvá to déle, než když se dostane do krevního oběhu přímo plícemi. Účinek nastupuje za 30 minut až dvě hodiny po konzumaci a může trvat až dvanáct hodin nebo (výjimečně) i déle. Není možné předpovědět přesný nástup účinku. Záleží například na tom, co a kolik jste předtím snědli.

Důsledky

Akutní rizika z konzumace konopí ovlivňují především psychiku: může se objevit paranoia, halucinace, „horor tripy“, výpadky paměti a další negativní vjemy. Možné je také bušení srdce, nevolnost a dokonce oběhový kolaps. Konopí představuje krátkodobé zdravotní riziko kvůli svému účinku na zvýšení srdeční frekvence. Droga je tedy nebezpečná pro kardiaky.

Celkově jsou někdy velmi nepředvídatelné efekty problematické. Zejména ti, kteří konopí konzumují poprvé, nevědí, jak na něj zareaguje jejich tělo a mysl.

Konopí může narušit vývoj během puberty. Důsledky během těhotenství a na novorozence jsou nejasné. Existují důkazy, že užívání konopí dlouhodobě zhoršuje duševní výkonnost (pozornost, koncentraci, schopnost učení). K trvalému poškození mozku však podle současných poznatků nedochází.

Dosud neexistují žádné vědecké důkazy pro často popisovaný „amotivační syndrom“, který se údajně vyskytuje při dlouhodobém těžkém užívání konopí. Rozumí se jím trvalý stav netečnosti, lhostejnosti a celkového nezájmu, který se projevuje i zanedbáváním vnějšího vzhledu.

Ve srovnání s jinými drogami má konopí nízký potenciál psychické a fyzické závislosti. V odpovídajícím měřítku je tedy konopí zhruba srovnatelné s alkoholem a nikotinem.

Z dlouhodobého hlediska však může konopí vést k psychické a mírné fyzické závislosti.

Zastánci i odpůrci

Užívání konopí je jedním z nejkontroverznějších témat naší doby. Boj za legalizaci drogy rozděluje veřejnost. Zatímco zastánci považují konopí za spíše mírný relaxant, odpůrci se drží svého názoru, že konopí je „vstupní drogou“ číslo jedna.

Konopí jako lék

Od března 2017 mohou lékaři legálně předepisovat květy a extrakty z konopí na předpis. To je povoleno pacientům s vážnými nemocemi, pokud jsou přípravky z konopí považovány lékařem za vhodné:

 • výrazně zmírnit příznaky
 • mají pozitivní vliv na průběh onemocnění

To může nastat například při léčbě bolesti a spasticity, těžké ztráty chuti k jídlu a nevolnosti, například v průběhu léčby rakoviny nebo chronických onemocnění, jako je roztroušená skleróza.