Cape Pelargonium: Efekty, aplikace

Jaký účinek má pelargonium kapelandské?

Pelargonie kapelandská (Pelargonium sidoides) pochází z Jižní Afriky. Složky jeho kořenů jsou účinné proti bakteriím a virům a mohou ovlivnit imunitní reakce (antibakteriální, antivirový a imunomodulační účinek).

Například obsažené kumariny se zdají být účinné proti různým patogenům infekcí dýchacích cest – především umckalinu. Za stimulační účinek na imunitní systém jsou zodpovědné především kyseliny gallové.

Oblasti použití Capeland Pelargonium

Příznaky akutní bronchitidy (akutní bronchiální infekce) lze léčit pomocí Cape geranium. Léčivá rostlina je pro tuto oblast použití schválena.

V diskuzi je také aplikace pro paranazální sinusitidu (sinusitidu).

Existují náznaky, že pelargonie Capeland může také pomoci proti průjmu a tuberkulóze. Důkazy z vědeckých studií však stále chybí.

Jaké vedlejší účinky může Cape Verbena způsobit?

Velmi vzácně se objeví gastrointestinální potíže, mírné krvácení z dásní a nosu. Ve velmi vzácných případech se mohou objevit také hypersenzitivní reakce. Mezi typické příznaky pak patří otok obličeje, dušnost, pokles krevního tlaku.

Občasné vedlejší účinky zahrnují gastrointestinální potíže, jako je bolest žaludku, pálení žáhy, nevolnost nebo průjem. Může dojít i ke zvýšení jaterních hodnot. V ojedinělých případech došlo k poškození jaterních funkcí.

Jak se pelargonie Capeland používá?

Léčebně se využívá specifický extrakt ze sušených kořenů pelargonie kapelandské: extrakt EPs 7630 je dostupný ve formě hotových přípravků, jako jsou kapsle, tablety a kapky.

Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Čemu byste měli věnovat pozornost při používání Capeland Pelargonium

  • Pokud je to možné, neužívejte extrakt z kořene melikony kapské déle než tři týdny.
  • Neužívejte léčivou rostlinu během těhotenství a kojení, protože neexistují dostatečné důkazy o bezpečnosti.
  • Zdržet se užívání pelargonie kapské musí také lidé se zvýšeným sklonem ke krvácení – ať už vrozeným nebo v důsledku užívání antikoagulancií (fenprokumon, warfarin).
  • Neužívat přípravky obsahující Cape Verbena se také nedoporučuje lidem s těžkým onemocněním jater nebo ledvin.
  • Přestaňte přípravek z léčivých rostlin užívat alespoň dva týdny před plánovanou operací.

Jak získat produkty Capeland Pelargonium

Léčivé přípravky na bázi Cape Verbena, jako jsou tablety, kapsle, dražé nebo kapky, jsou k dispozici ve vaší lékárně.

Jak přípravky správně dávkovat a užívat Vám sdělí příbalový leták, Váš lékař nebo lékárník.

Co je pelargónie Capeland?

Pelargonie kapelandská je malý vytrvalý keř z čeledi jeřábovitých (Geraniaceae), původem z oblasti Kapska v Jižní Africe. Pelargonium kapelandské je u nás známé pouze jako okrasná rostlina. Dosahuje výšky 20 až 80 centimetrů.

Jeho srdčité listy vypadají stříbřitě lesklé díky četným žláznatým chloupkům. Keř zdobí drobné tmavě červené až černé květy. Hlíznatý kořen (Pelargonii sidoides radix) slouží mimo jiné jako zásobárna vody a umožňuje keři přečkat suchá období.

Jak se léčivá rostlina dostala do Evropy?

Angličan vzal nový lék s sebou do Anglie. V roce 1920 se bývalý misionářský lékař dozvěděl o léčivé síle pelargonia kapelandského a v následujících letech ošetřil odvarem z kořene více než 800 pacientů s tuberkulózou. Poté, co lékař v roce 1930 zveřejnil své léčebné výsledky, byl v Evropě schválen kořen Pelargonium Capeland pro léčbu tuberkulózy.

Dnes se již k tomuto účelu nepoužívá, protože jsou k dispozici účinnější prostředky, jako jsou antibiotika. Místo toho se pelargónie Capelandova nyní primárně používá k léčbě akutní bronchitidy.