Kapary: Intolerance a alergie

Kapary pocházejí ze skutečného kaparového keře ve středomořské oblasti. Používají se také u nás jako kořeněná složka potravin. v zdraví péče, hrají také svoji roli.

Tady je to, co byste měli vědět o kaparách

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů jsou kapary považovány za lék na srdce nemoc a dokonce rakovina. Mohou neutralizovat škodlivé vedlejší produkty produkované při trávení živočišných tuků. Kapary jsou pupeny pravého nebo trnitého kaparového keře (Capparis spinosa), který roste v suchých a teplých oblastech Středomoří. Jižní Francie a Liparské ostrovy jsou hlavními dodavateli malých pupenů. Keř má větve dlouhé až čtyři metry s oválnými, silnými listy, z nichž se některé vyvinou do trní. Květy se vyvíjejí v paždích větví a sklízejí se na jaře, než zakvitnou. V tomto procesu se nepoužívají stroje. Poté musí jeden den schnout - producenti to označují jako vadnutí - a poté jsou nakládáni ocet, sůl nebo olej pro pozdější spotřebu. Tento proces produkuje hořčice olejové glykosidy a kyselina kaprinová, které jsou zodpovědné za kořeněnou chuť. Pohybuje se od pikantní až horké. Pupeny nejsou jedlé syrové. Čím větší jsou, tím intenzivnější jsou chuť. Francouzi preferují velmi malé, velmi mírné odrůdy a říkají jim nonpereilles (nesrovnatelné). Jsou velké čtyři až sedm milimetrů. Sedmstupňová klasifikace sahá až do kalibru Hors Caliber o velikosti 13 až 15 milimetrů. Olivově zelená barva má neošetřené i nakládané pupeny. Ve Španělsku jsou plody kapary o velikosti asi dva centimetry známé jako ozdoba nebo tapas. Na Rhodosu Kypr a Santorini, dokonce jsou použity listy kaparového keře gastronomie. Ovoce a listy jsou nakládané jako pupeny. V Německu má obchod k dispozici také náhražky kapary. Tyto pupeny pocházejí z bažiny měsíček, tím menší vlaštovičník nebo nasturtium. Skuteční kapary mají dlouhou tradici gastronomie. Nejstarší záznamy sahají do starší doby bronzové v Jordánsku. Také je používali Řekové a Římané vaření, ale také jako afrodiziakum. Ve Starém zákoně kapar symbolizuje pomíjivost světa, pravděpodobně kvůli jeho krátkému období květu.

Důležitost pro zdraví

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů jsou kapary považovány za lék na srdce nemoc a dokonce rakovina. Mohou neutralizovat škodlivé vedlejší produkty produkované při trávení živočišných tuků. Nakládané pupeny mají zároveň preventivní účinek. Používají se také v kosmetika. Aplikovaný extrakt nebo listy dodávají svěžesti kůže a hladké vrásky. Kromě toho jsou kapary chutné, zažívací a vyčerpávající. Ukázalo se, že jejich spotřeba je v těhotenství edém a vaskulární onemocnění purpura. Vyhýbat se ztráta chuti k jídlu hraje hlavní roli v rekonvalescenci a oslabujících terapiích. Zatímco starověcí lékaři předepisovali kapary k léčbě slezina nemoci, lékařská věda různých současných zemí je používá k boji revmatismus a artritida. Írán považuje malé pupeny za účinný lék na zvýšené krev cukr úrovně. hořčice oleje obsažené v kaparách, stejně jako aromatické látky rutin a quercitin, jsou považovány za oleje, které mají vazo-posilující, antispasmodické a protizánětlivé vlastnosti. Kapary tak chrání před infekční choroby. Ajurvédská medicína to také využívá. Používá extrakt kapary jako antikarcinogen a pro zánět jater.

Složení a nutriční hodnoty

Nutriční informace

Množství na 100 gramů

Kalorie 23

Obsah tuku 0.9 g

cholesterol 0 mg

Sodík 2,769 mg

Draslík 40 mg

sacharidy 4.9 g

Vláknina 3.2 g

Protein 2.4 g

Kapary jsou zdravé a nízkokalorické jídlo. 100 gramů nízkotučného surového produktu obsahuje pouze 23 kalorií. Skládají se z 85.2 procenta voda, V sacharidy existuje pouze glykogen, 2.66 gramů. Kapary jsou proto vhodné i pro diabetiky. Mají jen 0.2 chléb jednotek na 100 gramů neošetřených pupenů. Obsah tuku je také velmi nízký, a to 0.9 gramu. Na druhou stranu malé pupeny mají ve srovnání s jiným ovocem a zeleninou hodně bílkovin (2.4 gramů). Ačkoli se kapary v některých zemích používají proti skorbutu, neobsahují mnoho vitamíny. B2 a B6 stejně jako kyselina listová a a-tokoferol jsou přítomny ve znatelných množstvích beta-karoten a ekvivalent niacinu jsou pouze v rozmezí mikrogramů.

Nesnášenlivost a alergie

Kapary jako takové jsou dobře snášeny. Příslušné způsoby léčby však mohou podporovat nesnášenlivost. Proto se pupeny nabíraly dovnitř ocet jsou nevhodné pro lidi s histamin intolerance. Měli by přejít na kapary ve slaném nálevu. Lidé s nespecifickými problémy v zažívací trakt často následovat základní gastroenterologické strava. Toto je lehké celé jídlo strava. Pacient se musí zdržet různých potravin, které vyvolávají intoleranci ve více než pěti procentech případů. Neznamená to terapie, ale může zmírnit příznaky. V těchto případech je také třeba se vyhnout kaparům.

Nákupní a kuchyňské tipy

Kapary jsou v naší zemi k dispozici po celý rok. Lahůdky, zdraví obchody s potravinami a supermarkety je skladují v malých sklenicích. Obvykle jsou malé pupeny nakládané ve směsi ocet a olej, ve vzácnějších případech také ve slaném nálevu. Tato varianta se vyskytuje hlavně v obchodech pro labužníky a ve speciálních prodejnách Turků a Italů. Tam můžete dokonce najít kapary suché mořská sůl. Středomoří považují tuto variantu za jedinou pravou, protože chuť je téměř nefalšovaný. U nás se pupeny používají pouze jako koření, nikoli jako ozdoba. Z tohoto důvodu většina receptů vyžaduje pouze malé množství kapary. Správné úložiště proto hraje důležitou roli. Uložené v chladničce je lze po otevření nádoby obvykle konzumovat po dobu jednoho roku nebo déle. Tuto dobu lze prodloužit přidáním oleje do kapaliny. Vždy však musí být pupeny zcela pokryty vývarem. Kapary konzervované ve slaném nálevu jsou již plně konzervovány sodík chlorid a mají obzvláště dlouhou trvanlivost. Kapary jsou však zachovány - měly by být před konzumací dobře opláchnuty nebo dokonce napojeny. Jinak se na talíř přenese příliš mnoho octa nebo soli a mohlo by to pokazit chuť, voda je dobré použít později pro vaření těstoviny.

Tipy pro přípravu

Kuchyňskou klasikou pro používání kapar v této zemi je Königsberger Klopse. Křehké maso velmi dobře snáší dortovou a kořeněnou chuť. Pupeny se navíc hodí ke všem pokrmům, které tolerují jemnou kyselost. Téměř vždy se nacházejí v studený omáčky. Pupeny jsou také oblíbené společně s natvrdo vajíčka, bramborový salát a měřítko. Ti, kteří mají rádi obzvláště intenzivní chuť kapary, se rozhodnou pro větší odrůdy. Pak má smysl je před jídlem nakrájet na malé kousky. Mezitím se zavedly i odvážnější recepty. Například osvěžující nápoj může být vyroben z přírodního jogurt s kapary, mléko a trochu citronu.