Syndrom karpálního tunelu - cvičení, která pomáhají

In syndrom karpálního tunelu je důležité chránit a odlehčovat struktury, ale neudržovat je zcela v klidu. Pohyb je stále důležitý pro udržení metabolismu v chodu, což je nezbytné hojení ran, a také udržovat mobilní struktury a chránit svaly před degradací. Tělo se velmi rychle přizpůsobuje svým potřebám - to, co není potřeba, se rozkládá.

Fyzioterapie se používá k tomu, aby se tomu zabránilo a aby se podpořily struktury v nich hojení ran. V následujících cvičeních z oblastí mobilizace, strečink, posilování, koordinace a také svaly relaxace jsou uvedeny. V terapii a také v každodenním životě je důležité nikdy pracovat na bolest - bolest je varovným signálem a nikdy by neměla být ignorována.

Cvičení

Pro mobilizaci postižených struktur v syndrom karpálního tunelu, jsou vhodné různé jednoduché pohyby, které by se měly provádět několikrát denně. Jako pasivní mobilizaci terapeutem lze provádět takzvané vzorce PNF. Zde se provádějí trojrozměrné pohybové vzorce v různých směrech přizpůsobené individuálnímu problému - nejprve pasivně terapeut, později aktivně pacient a jako poslední krok se stanovenými odpory, které současně trénují postižené svalové řetězce.

 • Nejprve je proveden pokus ohýbat a protahovat prsty jeden po druhém v plném rozsahu možného pohybu.
 • Poté jsou tyto pohyby prováděny všemi prsty současně - trénuje se zavírání a otevírání pěsti.
 • Toto cvičení lze nakonec provést pomocí flexe a prodloužení zápěstí: při zavírání prstse zavřená ruka ohne dovnitř, při otevření prstu se zápěstí úseky. Tyto pohyby jsou několikrát procvičovány jako plynulá sekvence.

In syndrom karpálního tunelu, je důležité dotáhnout postižené struktury, aby byly mobilní a chránily je před zkrácením. Uvolňuje se také svalové napětí, které tak může přispívat bolest úleva.

Tato cvičení jsou pro pacienta také snadná a měla by být prováděna denně. Položte dlaně k sobě truhla výšku tak, aby konečky prstů směřovaly ke stropu. Lokty jsou během cvičení ve výšce ramen.

Z této polohy nyní spojte ruce dolů, lokty se nepohybují. Pokud cítíte úsek, podržte jej po dobu 15 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. 3 přihrávky.

Více cviků najdete v článku Cvičení pro zánět šlach.

 • Nejprve se posaďte do vzpřímené polohy. Obě paže jsou natažené dopředu.

  Ovlivněná paže nyní otáčí dlaní směrem ke stropu a konečky prstů směřují k podlaze. V této poloze je druhá ruka položena na dlaň postižené ruky a vyvíjí mírný tlak směrem k tělu, dokud - ne bolestivý - pocit strečink se vyskytuje na ohnuté straně předloktí. Strečink pozice jsou drženy po dobu nejméně 30 sekund, aby se dosáhlo účinku ve svalu.

 • U dalšího cviku se zaujme poloha čtyřnohých.

  Obě paže se otáčejí směrem ven, až konečky prstů směřují ke kolenům. Nyní jsou hýždě zatlačeny dozadu, ruce zůstávají na podlaze, takže paže jsou nataženy dále, dokud na vnitřní straně předloktí není cítit pocit tahu.

 • Položte dlaně k sobě na truhla konečky prstů směřující ke stropu. Lokty jsou během cvičení ve výšce ramen.

  Z této polohy nyní spojte ruce dolů, lokty se nepohybují. Pokud cítíte úsek, podržte jej po dobu 15 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. 3 přihrávky.

Jak bylo uvedeno výše, vzorce PNF lze použít k posílení svalů u syndromu karpálního tunelu.

Jako samostatné cvičení může pacient provádět různá uchopovací cvičení.

 • Nejprve se vytvoří pěst, pevně se přitlačí, několik sekund se přidrží a znovu se uvolní. K tomu lze také použít malou měkkou kouli, která je stlačena k sobě v pěst.

  Vhodný je také kus plastelíny, který se zpracovává jednou rukou v ruce.

 • Cvičit nejen svaly ruky, ale také flexory a extenzory předloktí, předloktí je položeno na jednom konci stolu tak, aby na konci převisla ruka. Zpočátku lehká váha se drží v ruce. Nyní ruka s předloktí spočívající na něm je pomalu přiveden do flexe a extenze (spuštěn a zvednut), takže v něm probíhá pouze jeden pohyb zápěstí.

  Pokud zadní část ruky směřuje ke stropu, jsou natahovače natrénovány, pokud dlaň směřuje ke stropu, jsou natahovány flexory. Jak léčení postupuje a bolest váha může být zvýšena.

Cvičení jemné motoriky a koordinace jsou také důležitými prvky při regeneraci ze syndromu karpálního tunelu za účelem obnovení neomezené funkčnosti v každodenním životě.

 • Lze provést jednoduché cvičení, při kterém každý palec krátce poklepe prst ze stejné ruky.

  Úkoly pro jemnou motoriku jsou například uchopení malých předmětů, které lze hravě procvičit pomocí hry se zástrčkou.

Aby se uvolnil napětí, klasický masáž lze použít techniky. S pomalým podélným a příčným hnětením a zdvihy lze pracovat svaly předloktí a zápěstí. Vždy pracujte směrem k tělu, abyste stimulovali metabolismus a tím i proces hojení a nasměrovali odtok správným směrem. Fasciální techniky, hluboké tahy podél svalových řetězců, prováděné palcem, jsou také intenzivnější metodou.