Syndrom karpálního tunelu: příznaky, spouštěče, test

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Noční usínání ruky, parestézie, bolesti, později funkční omezení, ochrnutí, snížený hmat.
 • Diagnostika: Dotazování typických příznaků a možných rizikových faktorů, funkční a bolestivé testy, měření rychlosti nervového vedení
 • Příčiny a rizikové faktory: dlouhodobé přetěžování zápěstí, predispozice, revma, úrazy, zadržování vody, cukrovka, nadváha, slabost ledvin
 • Průběh a prognóza: Úplné vyléčení včasnou terapií, při zpoždění léčby možná nevratná paralýza.
 • Prevence: léčit již existující stavy, snižovat nadváhu, vyhýbat se jednostrannému stresu

Co je syndrom karpálního tunelu?

Karpální tunel tvoří zápěstní kosti a stabilizační vazivo pojivové tkáně. Jeho středem prochází několik šlach ruky, stejně jako střední nerv. To probíhá od ramene přes horní a dolní část paže. Spolu s dalšími dvěma nervy řídí pohyby svalů a umožňuje hmat ruky.

Syndrom karpálního tunelu: Jaké jsou příznaky?

V rané fázi pacienti často neberou syndrom karpálního tunelu vážně. Ale čím déle je nerv skřípnutý v zápěstí, tím je pravděpodobnější, že bude trvale poškozen. Proto je důležité mít první příznaky syndromu karpálního tunelu neurologicky objasněné.

Časné příznaky

Pocit nepohodlí: Syndrom karpálního tunelu se obvykle ohlásí brněním v dlani. Později se postupně rozšiřují na část prstů.

Bolest: Zpočátku se bolest objevuje pouze po určité zátěži na zápěstí. Patří sem například zahradničení, renovace nebo úklid. V pozdější fázi se obtíže objevují i ​​zcela náhle bez zjevné příčiny, tedy „spontánně“.

Příznaky v pozdější fázi

Ztráta citlivosti: Pokud tlak na nerv přetrvává delší dobu, dochází k jeho stále většímu poškození. Brzy nepříjemné pocity v prstech zmizí. Místo toho z velké části otupí. Později dochází k paralýze.

Svalová atrofie na palci: Sval palce, který je řízen tímto nervem, pak postupně ustupuje. Na bříšku palce se vytvoří viditelný důlek (atrofie palcové koule).

V této fázi je již nerv velmi vážně poškozen. Pokud se s terapií nezačne až nyní, je často již pozdě – poškození nervu již nelze zvrátit. Možné následky jsou celoživotní znecitlivění dlaně a ochrnutí palce.

Příznaky na obou rukou?

Ve většině případů se příznaky vyvíjejí postupně na obou rukou. Někdy jsou však mezi tím měsíce nebo dokonce roky.

Jak lze testovat syndrom karpálního tunelu?

Prvním krokem při diagnostice syndromu karpálního tunelu je získání osobní anamnézy. Lékař se pacienta ptá na jeho příznaky a případné rizikové faktory, jako je fyzická práce, předchozí onemocnění a rodinná anamnéza.

Dalším krokem je fyzikální vyšetření. Zde lékař kontroluje mimo jiné následující aspekty:

 • Funkce palce: Vyšetřuje se také funkce palce. Lékař vyzve pacienta, aby držel například láhev. Pro syndrom karpálního tunelu je typické, že pacient již není schopen dobře nebo vůbec roztáhnout palec.
 • Citlivost: Lékař testuje pacientovo vnímání pohlazením dlaně vatou. Pokud pacient dotek nevnímá, je narušena povrchová citlivost.

Provokační testy

Hoffman-Tinelův test: Při tomto testu syndromu karpálního tunelu se poklepává kůže nad karpálním tunelem. Pokud to u pacienta vyvolá bolest a nepohodlí, je to známka syndromu karpálního tunelu.

Phalenovo znamení: Při tomto testu pacient přiloží hřbety rukou k sobě. Zápěstí je silně ohnuté. Pokud se bolest zvyšuje, znamená to také syndrom karpálního tunelu.

Neurologický test syndromu karpálního tunelu

Aby se vyloučila jiná onemocnění s podobnými příznaky, lékař často vyšetří i oblast lokte a oblast krku a ramen. Existuje také možnost, že střední pažní nerv je v těchto oblastech sevřený.

V některých případech není přesné měření s povrchovým ENG možné. Je tomu tak například v případě, že nerv neběží normálně. U jehlové ENG se pak přímo do okolí nervu zavádějí malé jehličky, pomocí kterých se provádí měření. To může trochu bolet. Vyšetření je však poměrně krátké. Poté již obvykle nedochází k dalšímu nepohodlí.

 • Ultrazvuk (sonografie): Pomocí ultrazvukového vyšetření lze zjistit, jak úzký je karpální tunel.
 • Rentgen: Lékař pomocí rentgenového vyšetření zkontroluje, zda změny podobné artritidě nezužují zápěstí.
 • Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI): Pokud má lékař podezření, že příznaky způsobuje nádor, lze to objasnit v průběhu zobrazování magnetickou rezonancí.

Co způsobuje syndrom karpálního tunelu?

 • Úzký karpální tunel: Lidé, kteří již mají od přírody spíše úzký karpální tunel, mají vyšší pravděpodobnost onemocnění. Z tohoto důvodu ženy obecně trpí syndromem karpálního tunelu častěji než muži.
 • Dědičnost: Vrozená anatomická konstrikce je pravděpodobně důvodem, proč je syndrom karpálního tunelu v některých rodinách obzvláště častý.
 • Zranění: Syndrom karpálního tunelu se snadno rozvíjí po poranění v blízkosti zápěstí, zejména po zlomeném radiu.
 • Zánět: Další možnou příčinou je zánět a otok šlachových pochev, které se také nacházejí v karpálním tunelu a následně tlačí na nerv.
 • Chronická slabost ledvin (renální insuficience): U lidí, kteří musí často chodit na dialýzu kvůli slabosti ledvin, se snadno rozvine syndrom karpálního tunelu v paži, která je připojena k dialyzačnímu přístroji (shunt arm).

Jak se syndrom karpálního tunelu léčí?

Mírné případy syndromu karpálního tunelu lze zmírnit bez operace. Například znehybněním postižené ruky přes noc dlahou. Pokud je příčinou zúžení karpálního tunelu zánět, může pomoci kortizon – ve formě tablet nebo někdy jako injekce. Někteří nemocní užívají léky proti bolesti na syndrom karpálního tunelu.

V některých případech je u syndromu karpálního tunelu nutná operace.

Jaký je průběh syndromu karpálního tunelu?

V podstatě každý je ohrožen rozvojem syndromu karpálního tunelu. Ve většině případů jsou pak dříve či později postiženy obě ruce. Příznaky i průběh syndromu karpálního tunelu se u jednotlivých pacientů velmi liší.

Obecně se příznaky v průběhu onemocnění neustále zhoršují a přibývají po velké námaze i v těhotenství a po úrazech paže.

Jak dlouho jsou nemocní nemocní a nemohou pracovat po akutním vzplanutí nemoci, je individuální a závisí na různých faktorech, jako je povolání a terapie.

Pokud je operace provedena úspěšně a včas, je možné syndrom karpálního tunelu zcela vyléčit. Bolest obvykle mizí den po operaci. Pacient pak znovu trénuje pohyblivost, stejně jako smysl pro hmat a čití.

Ujistěte se, že pravidelně provádíte cvičení doporučená vaším lékařem a/nebo fyzioterapeutem a nechte neurologa sledovat proces hojení po operaci.

Proces hojení někdy trvá několik měsíců, v závislosti na závažnosti stavu.

Komplikace jako pooperační krvácení a infekce jsou při operaci karpálního tunelu vzácné. V některých případech je však nutná další operace.

Pracovní neschopnost s těžkým poškozením nervů

Proto při prvních příznacích syndromu karpálního tunelu určitě navštivte lékaře. Čím dříve léčba začne, tím větší jsou šance na uzdravení!

Jak lze syndromu karpálního tunelu předejít?

Pokud je to možné, vyvarujte se jednostranných pohybů a držení těla, například ruce trvale položené na počítači nebo na desce stolu. Rozmanité a odlehčující pohybové sekvence vám umožní pracovat způsobem, který je šetrný k vašemu tělu, a to i ve vysoce rizikových povoláních.