Terapie syndromu karpálního tunelu: chirurgie a spol.

Syndrom karpálního tunelu: jak operace probíhá?

V mnoha případech je chirurgický zákrok možností léčby syndromu karpálního tunelu. V minulosti se prosadily dva operační postupy: otevřená a endoskopická operace syndromu karpálního tunelu.

  • Při operaci syndromu otevřeného karpálního tunelu je vaz umístěný nad kostěnou rýhou v zápěstí (karpální vaz) přerušen chirurgem. Odstraní se také tkáň, která svírá nerv. To dává nervu a šlachám opět více prostoru. Řez při operaci probíhá podél podélné linie dlaně, takže později není téměř patrný.

Obě operace jsou svými výsledky ekvivalentní, ale při endoskopické operaci je často možné zápěstí znovu zatížit dříve. Otevřená operace se provádí, pokud se například anatomie pacientova zápěstí odchyluje od normy, je omezena pohyblivost zápěstí nebo se výkon opakuje (rekurentní operace).

Operaci syndromu karpálního tunelu provádí ruka nebo neurochirurg v lokální anestezii. Obvykle se provádí ambulantně. Po operaci se zápěstí na pár dní znehybní zápěstní dlahou.

Kdy je nutná operace?

  • Selhání konzervativní terapie syndromu karpálního tunelu po osmi týdnech
  • Silná bolest v noci
  • Trvalá necitlivost
  • Výrazně snížené hodnoty v měření rychlosti nervového vedení

Další informace o diagnóze, příčinách a příznacích naleznete v článku o syndromu karpálního tunelu.

Jak dlouho trvá uzdravení?

Jedenáct dní po operaci jsou stehy z chirurgické jizvy odstraněny. Doba, po kterou nemůžete po operaci pracovat, závisí na tom, do jaké míry je vaše ruka při práci používána. Zpravidla po operaci nebudete tři týdny pracovat a nebudete sportovat.

Pokud je zápěstí při práci málo namáháno, možná se budete moci vrátit do práce dříve; pokud je velká zátěž, je to často později. Vždy to proberte se svým lékařem.

Pokud ani šest měsíců po terapii syndromu karpálního tunelu nedochází ke zlepšení, domluvte si další schůzku s neurologem. Tuto přetrvávající necitlivost je možné napravit druhou operací. V těžkých případech – zejména pokud byla operace provedena příliš pozdě – však může necitlivost přetrvávat po celý život.

Možné komplikace operace karpálního tunelu

Obecně jsou obě operační metody syndromu karpálního tunelu považovány za velmi nízkorizikové. Obvyklé potíže spojené s chirurgickým zákrokem, jako je pooperační krvácení, infekce nebo otoky, se vyskytují zřídka. Hrozí však poškození nervu nebo jeho větví. To může mít za následek znecitlivění prstů a bříška palce.

Po obou chirurgických zákrocích hrozí lusknutí jediného prstu nebo velmi bolestivý. V tomto případě došlo k poranění nebo přiskřípnutí šlachové pochvy. Tento takzvaný luskací prst se léčí chirurgicky v lokální anestezii.

Cvičení po operaci

Pro dobu po operaci syndromu karpálního tunelu existují cviky, které můžete sami provádět pro podporu procesu hojení. Po operaci syndromu karpálního tunelu se určitě řiďte radami chirurga. I když to zpočátku bolí, je důležité, abyste začali cvičit prsty co nejdříve, abyste si udrželi pohyblivost.

Provádějte fyzioterapii a cvičení po dobu několika týdnů po léčbě syndromu karpálního tunelu.

Co jiného pomáhá?

Operace není vždy nutná. Syndrom karpálního tunelu je možné léčit bez operace. Konzervativní léčba syndromu karpálního tunelu bez operace je indikována u lehkých až středně těžkých případů. To znamená, že bolest je postiženými klasifikována jako zátěž, ale ne jako zcela omezující v běžném životě.

Obecně se konzervativní léčba většinou používá u mladých lidí, těhotných žen a lidí, jejichž syndrom karpálního tunelu je způsoben léčitelným stavem, jako je diabetes mellitus.

Příznaky syndromu karpálního tunelu lze zmírnit:

  • Kortizon: V určitých případech je nutné nasadit léky s obsahem kortizonu. Tyto přípravky se aplikují buď injekčně do zápěstí, nebo se užívají ve formě tablet. Při aplikaci injekce vždy existuje riziko poranění šlach a nervů během injekce.

Pokud je syndrom karpálního tunelu způsoben nadměrnou námahou, je nezbytné chránit ruku, aby se zabránilo dalšímu nadměrnému používání.

Syndrom karpálního tunelu: domácí léčba a homeopatie

Homeopatická léčba syndromu karpálního tunelu je inzerována na mnoha informačních stránkách na internetu. Jejich účinnost při léčbě syndromu karpálního tunelu však nebyla vědecky prokázána.

Totéž platí pro domácí prostředky: někteří lidé používají lněný olej k léčbě syndromu karpálního tunelu. Výhody těchto léků nejsou vědecky prokázány.