Alergie na kočky: příčiny a léčba

Stručné shrnutí

 • Léčba: tablety ke zmírnění příznaků, hyposenzibilizace
 • Diagnóza: prick test, krevní test.
 • Příznaky: Kašel, kýchání, slzení očí, kožní vyrážka.
 • Příčiny a rizikové faktory: Imunitní systém reaguje nepřiměřeně silně na látku (alergen), která je ve skutečnosti neškodná
 • Průběh a prognóza: Obvykle mírné, v těžkých případech se rozvíjí astma.
 • Prevence: Vyhněte se co nejvíce kontaktu s kočkami a majiteli koček, udržujte doma bez alergenů.

Co je to alergie na kočky?

Alergie na kočky je alergická reakce na určité bílkoviny koček. Kočky uvolňují tento protein, nazývaný alergen, svými slinami, močí a sekrecí svých kožních žláz. Prostřednictvím prachových částic a kočičích chlupů jsou alergeny distribuovány ve vzduchu v místnosti. I to nejmenší množství stačí k podráždění sliznic a dýchacích cest některých lidí a vyvolání alergických reakcí.

Hovorově se často mluví o „alergii na kočičí chlupy“. Na rozdíl od všeobecného mínění však kočičí alergii nespouští kočičí chlup, ale částice, které se na nich usazují.

Ne všechny kočky produkují stejný typ alergenu. U různých typů koček je tento protein mírně pozměněn. Ve většině případů jsou lidé s alergií na kočky alergičtí na všechny typy koček. Stává se však i to, že například pouze angorské kočky vyvolávají reakce.

Odpověď na otázku "Alergie na kočky - co dělat?" většinou vychází ze subjektivního posouzení postiženého. Alergie na kočky v mnoha případech způsobuje tak malé nepohodlí, že je upuštěno od návštěvy lékaře. U některých postižených osob se závažnost příznaků v průběhu onemocnění zvyšuje, takže alergie na kočky je často léčena až mnoho let po jejím vzniku.

Co se dá dělat s alergií na kočky?

Léčba alergie na kočky znamená především vyhnout se spouštěči (tj. kočkám) – i když je to obtížné. Mnoho alergiků nemá jinou možnost, než kočku dát pryč.

Jakmile je kočka venku z domu, je důležité důkladně vyčistit čalouněný nábytek, koberce a všechny povrchy. Přesto se stává, že alergeny jsou v domácnosti ještě o mnoho měsíců později.

Lék na alergii na kočky

Pro léčbu akutních příznaků alergie na kočky lze také zvážit různé léky a tablety. I když alergii na kočky neléčí, zmírňují nepohodlí. Antihistaminika například snižují citlivost těla na histamin nebo inhibují uvolňování histaminu. Patří mezi ně například účinné látky jako cetirizin, fexofenadin nebo loratadin.

U alergické rýmy s otokem sliznic a dušností doporučují lékaři roztoky k inhalaci s beta2-sympatomimetiky jako je salbutamol. Ty čistí průdušky a usnadňují dýchání. Pomáhají i dekongestivní nosní spreje. Ty by se však neměly užívat déle než týden v kuse, jinak si na ně tělo zvykne.

Někteří lidé užívají léky na alergii na kočky profylakticky, aby zabránili příznakům. Například, pokud je naplánována návštěva majitele kočky, jsou předem použita antihistaminika, která pomáhají předcházet nebo zmírňovat alergickou reakci.

Někteří lidé se při alergii na kočky spoléhají na homeopatika, jako je Galphimia glauca, Luffa nebo Arundo.

Alergie na kočky: desenzibilizace

Desenzibilizace, nazývaná také hyposenzibilizace, na kočky se doporučuje alergikům, kteří se s kočkami buď zabývají profesionálně, nebo i přes léky při kontaktu s alergenem trpí.

Desenzibilizace je možná u různých typů alergií. Snižuje citlivost alergiků na alergeny. Při tomto procesu je alergik po dobu několika měsíců vystaven stále vyšším dávkám alergenu. Po desenzibilizaci spouští kontakt s alergeny pouze drobné reakce.

Očkování proti alergii na kočky

Kromě desenzibilizace může být brzy k dispozici očkování proti alergii na kočky – a pro zvíře. Vědci vyvinuli vakcínu, ve které se protilátka váže na kočičí alergen. Alergen je tímto způsobem eliminován, takže u člověka již nespouští reakce. K potvrzení účinnosti a snášenlivosti vakcíny proti alergii na kočky je však zapotřebí více studií.

Jak můžete otestovat, zda máte alergii na kočky?

 • Jak dlouho jsou příznaky přítomny?
 • Máte tyto příznaky hlavně když jste doma?
 • Vyskytují se tyto příznaky pouze u vás doma nebo jinde?
 • Máte domácí mazlíčky a pokud ano jaké?

Při podezření na alergii se po odebrání anamnézy provádí speciální alergický test. Ve většině případů se používá tzv. prick test. Při tomto testu se postiženému nakapou různé alergeny na předloktí nebo záda. Lékař poté pečlivě narýsuje kůži pod ním. U lidí bez alergie nedochází k žádným kožním změnám. Pokud je přítomna alergie na kočku, kůže pod odpovídajícím alergenem po cca 15 až 20 minutách zčervená a lehce oteče.

K potvrzení diagnózy pak lékař provede krevní test. Během toho vyšetří krev na přítomnost protilátek (test na enzymovou alergii na sorbent). Tento krevní test je poněkud dražší než jiné vyšetřovací metody, a proto se používá pouze v případě, že již lékař má podezření na konkrétní alergen jako spouštěč. Lze tak vyloučit další onemocnění, jako je senná rýma, astma nebo infekce.

Alergický deník

V některých případech není možné během první konzultace stanovit předběžnou diagnózu. Poté lékař domluví druhou schůzku s odstupem několika měsíců. Postižení využívají toto období k vedení deníku alergie. V něm dokumentují:

 • Typ, závažnost a trvání příznaků
 • Denní doba, kdy k nim dochází
 • Zabrané léky
 • Strava
 • Novinky
 • Vlivy prostředí

Vyhodnocením deníku alergie dostává lékař konkrétní informaci o spouštěči alergie. Takže v nejistých případech se kožní test stejně jako krevní test uskuteční až po druhé konzultaci s lékařem.

Alergie na kočky: příznaky

Alergie na kočky se projevuje různými příznaky. Alergie na kočky trpí například svěděním nebo záchvaty kýchání. Tyto stížnosti nejsou nebezpečné, ale velmi nepříjemné.

Vše důležité o příznacích alergie na kočky si můžete přečíst v části Příznaky alergie na kočky.

Co je příčinou alergie na kočky?

Důvodem, proč někteří lidé reagují alergicky na tyto v podstatě neškodné proteiny, je porucha imunitního systému. U alergiků spouštějí bílkoviny přehnanou reakci imunitního systému. Takové látky se nazývají alergeny. Ne každý člověk, který má alergii na kočky, reaguje na všechny typy koček stejnými příznaky alergie.

Kočky produkují různá množství alergenu Fel d 1 v závislosti na jejich věku, pohlaví a plemeni. Alergen kočičí alergie byl pojmenován podle latinského názvu pro kočku domácí „Felis domesticus“. Některé druhy koček mají také jiné alergeny Fel d.

Každodenním ošetřováním a olizováním si zvířata roznášejí bílkoviny na srsti nebo močí v bedně. Prachové částice, které se vážou na proteiny, stejně jako chlupy a lupiny, které kočky neustále vylučují, šíří alergeny do vnitřního vzduchu. Majitelé koček nosí chlupy nebo srst svých zvířat na oblečení a na těle. Alergeny se tak dostanou do míst, kde kočka vůbec není.

Jaký je průběh alergie na kočky?

Jak se alergie na kočky vyvine, závisí především na chování postižené osoby. Pokud se nevyhnete alergenu nebo kontaktu s kočkami, hrozí, že se alergie na kočky zhorší. Při neléčení a pravidelném kontaktu s alergenem existuje dlouhodobé riziko rozvoje bronchiálního astmatu v důsledku alergie na kočky. Postižení tím trpí po zbytek života.

Jak lze zabránit alergii na kočky?

Pro prevenci příznaků alergie na kočky je nejlepším způsobem vyhnout se přímému kontaktu s kočkami a také s lidmi, kteří kočky vlastní. Nezdržujte se delší dobu v blízkosti majitelů koček, protože si přenášejí alergeny na těle nebo oblečení.

Speciální pokojové vzduchové filtry pomáhají udržovat v bytech nízkou expozici alergenu. Snažte se také držet kočku mimo ložnici a po přímém kontaktu s ní si umyjte ruce.

Požádejte někoho jiného, ​​aby kočku pravidelně kartáčoval – nejlépe venku než uvnitř. To také pomáhá předcházet nepříjemným pocitům z alergie na kočky.