Příčina roztroušené sklerózy Příznaky roztroušené sklerózy

Příčina roztroušené sklerózy

Až do dneška příčinou roztroušená skleróza nebyl důkladně prozkoumán, lze předkládat pouze teorie. Relevantní v patofyziologii roztroušená skleróza jsou takzvané myelinové pochvy. Stejně jako tučné trubice, tyto obalují nervy v sekcích.

Funkcí myelinových obalů je zrychlení přenosu stimulů podél nervu. Protože centrální nervový systém (mozek a mícha) závisí na tomto rychlém přenosu stimulů, existuje nespočet nervy s myelinovými pouzdry. v roztroušená sklerózajsou tyto myelinové pochvy zničeny vlastními antigeny těla.

Zničení způsobuje zánět nervy, což vede k demyelinaci nervových vláken. Když zánět po dnech ustoupí, příznaky také opět zmizí. Jizvy se však objevují na nervech, které lze vidět přes plaky na MRI.

Proč jsou myelinové pochvy napadeny tělem imunitní systém není plně pochopen. Plaky mohou také vést k trvalým deficitům v těle. Příčinou jsou různé faktory prostředí a také infekce. The opar virus nebo Epstein-Barr virus existuje podezření, že jsou příčinou těchto infekcí. Faktory prostředí, jako je kouření, obecně nezdravý životní styl nebo vitamin D nedostatek se také zkoumá nebo počítá jako ovlivňující faktory.

Léčba roztroušené sklerózy

Léčba roztroušené sklerózy dnes ještě není možná. Příznaky a relapsy však lze léčit. Léky lze použít ke snížení relapsů a prodloužení intervalů mezi dvěma relapsy.

Léčba se také provádí podle příznaků a existuje široká škála možností léčby. Protože zánět může nastat kdekoli v centrální části nervový systémmůže být ovlivněna jakákoli část těla. Pokud je řeč narušena, terapie mluvením může aktivně pomáhat pacientovi trénovat jeho řečové schopnosti.

Ergoterapii a fyzioterapii lze také předepsat, pokud je pacient nezávislý a mobilní. Zvláště pokud je pacient upoután na lůžko, existuje riziko kontraktur a osteoporóza. V důsledku nehybnosti se pacientovy svaly zhoršily a hustota kostí Pokud je pacient schopen samostatně se pohybovat a je mobilní bez něj AIDS, dokáže udržet své tělo silné pomocí různých cviků.

To platí také pro pacienty, kteří jsou závislí na invalidním vozíku. Zde si pacient může vyzkoušet své možnosti tréninkem a využít je pro svou samostatnost. Výcvik v pracovní a fyzioterapii zahrnuje nácvik činností a také silový trénink.

Strečink cvičení a manuální úchopy terapeuta mohou pomoci s napětím. V případě psychologických problémů může být pacient léčen psychoterapeuticky. Prostředí pacienta je dále zaměřeno na něj.

V případě potřeby AIDS, tyto poskytne terapeut. Také životní prostor by měl být přizpůsoben pacientovi stav. To má zajistit, aby mu prostředí nebránilo v nezávislosti.

Zánětlivé procesy v mozek a mícha jsou způsobeny přehnanou reakcí imunitní systém. Při akutních záchvatech jsou methylprednisolon a plazmaferéza velmi účinné, takže se příznaky po několika dnech znovu zlepšují. Aby se tlumil imunitní systém a zabránit dalším útokům, lze použít imunitní modulaci.

Pokračuje výzkum nových léků na léčbu roztroušené sklerózy. Jiné způsoby léčby mohou zahrnovat užívání konopí ke snížení bolest or kostní dřeň transplantace. Konopí se však používá pouze v případě, že neexistuje jiná účinná léčba bolest. Jestliže deprese a únava se přidává k roztroušené skleróze, lze je také léčit antidepresivy.