Příčiny polyneuropatie

Příčiny polyneuropatie může být rozmanitá. Nakonec poškození periferie nervy vede ke ztrátě citlivosti, brnění parestézie nebo dokonce paralýze. V Německu a dalších západních zemích polyneuropatie (PNP) je nejčastěji spouštěna cukrovka mellitus a nadměrná konzumace alkoholu.

Dalšími příčinami mohou být otravy těžkými kovy, rozpouštědly nebo léky. Zánětlivá onemocnění nebo infekce (borelióza, záškrt, HIV) může také vést k PNP. Existují také dědičné formy polyneuropatie (dědičná motoricky citlivá neuropatie). Ve vzácných případech těhotenství může také spustit PNP.

Cukrovka jako příčina polyneuropatie

Metabolické onemocnění cukrovka mellitus může způsobit zvýšení krev hladiny cukru, pokud je léčba špatně nastavena. Tento cukr mění krev složení a může způsobit poškození, zejména u malých plavidla. Nervová tkáň reaguje velmi citlivě podvýživa a je závislá na kontinuální krev tok.

V případě, že cukrovka vede k oběhové poruchyperiferní nervy může být trvale poškozen. Vyvíjí se polyneuropatie. Ve většině případů k tomu dochází zpočátku v důsledku smyslového deficitu v distálních končetinách (nejdále od středu těla), protože krevní oběh je tam obvykle horší než tak jako tak ve středu těla.

Na nohou a prstech může dojít k brnění a necitlivosti. To je obzvláště znepokojující při chůzi („člověk chodí jako na syrových vejcích“), ale již si nevšimne ani drobná zranění, např. Při péči o nohy. Jelikož hojení ran může být narušeno i při cukrovce, jedná se o vážný problém, a proto mnoho pacientů s diabetem navštíví lékařskou pomoc pedikúra aby se zabránilo možným zraněním. Kromě klasických pocitů polyneuropatie může diabetická polyneuropatie také způsobit příznaky jako „hořící nohy“Nebo„ neklidné nohy “.

Zneužívání alkoholu jako příčina polyneuropatie

Alkohol je toxický buněčný jed, který je škodlivý pro všechny buňky v těle, a proto se také projevuje v oblasti periferních nervy. Buňky jsou poškozeny alkoholem. Nervová tkáň je velmi citlivá a zvláště jí trpí.

To může vést ke zničení periferních nervů a k polyneuropatii. Alkoholici navíc často trpí podvýživa, který je doprovázen nedostatečným příjmem minerálů, vitamíny a stopové prvky, ale také Proteinů. To může také způsobit utrpení nervů.

Na začátku je pocit nepohodlí, zejména v nohou, a v některých případech hořící bolest or křeče v lýtkách. Poškození málokdy postihuje ruce. Kromě citlivosti může být ovlivněna také funkce motoru. Kromě toho trpí pacientův pocit polohy, který je částečně zodpovědný za široký, nestálý způsob chůze typický pro alkoholiky.