Cavus noha (Pes Cavus): Léčba, příčiny

Co je to vysoký oblouk?

Vysoká klenba je vrozená nebo získaná deformace chodidla a je opakem ploché nohy: Nožní klenba je velmi výrazná např. v důsledku vrozené slabosti malých svalů chodidla.

Podle toho, kde spočívá hlavní zatížení v deformovaném chodidle, se rozlišuje mezi běžnou bunion vysokou klenbou a vzácnější patní vysokou klenbou.

Jak se léčí vysoká klenba?

Aby bylo možné správně ošetřit vysokou klenbu, musí být známa příčina. Lékař pak zvolí nejvhodnější léčebnou metodu.

V případě velmi výrazného dutého chodidla může lékař zvážit operaci. V tomto případě jsou například odstraněny nebo odříznuty části kostí dospělého chodidla (osteotomie). Při tzv. artrodéze chirurg chirurgicky ztuhne klouby do funkčně výhodnější polohy.

Jaké jsou příčiny?

U lidí, kteří pravidelně nosí boty s vysokými podpatky, se vazy a šlachy časem zkracují, což nakonec umožňuje vznik dutého chodidla. Neurologické onemocnění, které způsobuje svalovou atrofii v malých svalech nohy, je také možným spouštěčem deformity nohy. Duté nohy také běží v rodinách. Často se vyvíjejí během růstu a následně se ukotví kvůli špatné obuvi.

Jak poznáte dutou nohu?

Špatné postavení nohy lze snadno rozpoznat. Podélná klenba nohy je velmi vysoká a výrazná. Prsty u nohou často zaujímají polohu drápů nebo úchopu. Pata a přední část nohy nesou veškerou váhu těla, zatímco střední část nohy nemá téměř žádný kontakt se zemí.

Je možná prevence?

Vrozenému dutému chodidlu se zabránit nedá, získanému ano. Obecně je vhodné vyhýbat se příliš malým botám a příliš vysokým podpatkům. Mezitím přibývá značek obuvi, které dbají na zdravé padnutí bot. Chůze naboso po měkkých, přírodních površích také podporuje zdravou strukturu chodidel a pomáhá předcházet dutým chodidlům.