Herniace krční ploténky: Příznaky

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Bolest, která někdy vyzařuje do paží a hlavy, brnění v pažích a prstech, poruchy čití, paralýza
  • Průběh a prognóza: Délka v závislosti na rozsahu incidentu a aktuálních potížích až několik měsíců, prognóza příznivá
  • Léčba: terapie léky tlumícími bolest, chirurgie, fyzioterapie, tepelná terapie
  • Příčiny: Opotřebení meziobratlových plotének související s věkem, úrazy nebo nehody.

Co je to vyhřezlá ploténka krční páteře?

Výhřez ploténky krční páteře (výhřez krční ploténky) je stav v krční oblasti páteře. Krční páteř se skládá ze sedmi jednotlivých obratlů s meziobratlovou ploténkou umístěnou mezi každým z druhého až sedmého obratlového těla. Při prolapsu jádro měkké ploténky vyčnívá a tlačí na míšní nervy nebo míchu, což často způsobuje bolest nebo necitlivost.

Příznaky vyhřezlé ploténky krční páteře

Taková herniace krční ploténky ne vždy způsobuje příznaky. Pokud však dráždí nebo vyvíjí tlak na vystupující nervové kořeny, postižené osoby často hlásí vystřelující bolest a/nebo parestézie nebo brnění v oblasti šíření nervového kořene. Patří sem například pocit necitlivosti v prstech. Další příznaky akutní herniované ploténky krční páteře jsou:

  • Ohraničená klepavá bolest
  • @ Bolest hlavy
  • Závrať
  • Bolestivé omezení pohybu krční páteře
  • Ztráta síly nebo ochrnutí jednotlivých svalů např. na jedné paži (možná i na obou stranách)

Lékaři tuto symptomatologii označují jako cervikální radikulopatii.

Bolest krku a ramen patří mezi možné příznaky takového prolapsu, stejně jako zhoršení příznaků v noci.

Někteří postižení uvádějí, že v době výhřezu zaznamenali pocit praskání v krku, tedy v oblasti krční páteře. Nejedná se však o typický znak vyhřezlé ploténky krční páteře.

Výhřez ploténky krční páteře: trvání

V závislosti na rozsahu výhřezu a přítomných příznacích se doba hojení vyhřezlé ploténky krční páteře pohybuje v některých případech až několik měsíců. Prognóza je však obvykle příznivá, takže postižení jedinci se mohou brzy vrátit do práce. Jak dlouho je postižená osoba s vyhřezlou krční ploténkou nemocná nebo kdy přesně se může vrátit do práce, záleží na konkrétním případu.

Léčba vyhřezlé ploténky krční páteře

Možnými součástmi terapie je např. podávání léků (léky proti bolesti, myorelaxancia), krátkodobé nošení nákrčníku a aplikace tepla (chlad obvykle funguje hůře). Stejně tak fyzioterapeutické cvičení pod vedením fyzioterapeuta zmírňuje příznaky vyhřezlé krční ploténky. Patří mezi ně například uvolňovací a uvolňovací cvičení nebo škola zad.

Při chiropraktických opatřeních se doporučuje opatrnost: Zvyšují riziko, že se malá, mírná výhřez krční ploténky rozvine v hromadnou výhřez s tlakem na míchu.

Operace výhřezu ploténky krční páteře

Pokud konzervativní terapie není účinná nebo výhřez ploténky v krční páteři způsobuje výrazné nebo narůstající známky ztráty nervů (jako je paralýza), je ve většině případů nutná operace. Operace se zpravidla provádí zepředu (ventrálně), tedy příčným kožním řezem v úrovni hrtanu. Odtud se získá přístup k přední krční páteři a obratlům, kde se nachází vyhřezlá ploténka.

Chirurg ploténku odstraní a obvykle ji nahradí distanční vložkou.

Příčiny vyhřezlé ploténky krční páteře

Kromě toho existuje také akutní výhřez krční ploténky. Obvykle je výsledkem drobného traumatu, jako jsou náhlé rotační pohyby hlavy. Vyskytuje se i u mladších lidí.