Cetirizin: Účinky, aplikace, vedlejší účinky

Jak cetirizin působí

Jako takzvané H1 antihistaminikum blokuje cetirizin dokovací místa (H1 receptory) tělu vlastní mediátorové látky histaminu – látky, která se vyskytuje všude v těle a podílí se v normálních koncentracích na důležitých procesech, jako je imunitní odpověď, tvorba žaludeční kyseliny a regulaci spánku. Histamin však hraje důležitou roli i při alergických reakcích.

Alergická reakce je hypersenzitivní reakce imunitního systému. Tělo reaguje na kontakt se skutečně neškodným spouštěčem alergie (alergenem, jako je pyl, domácí prach nebo zvířecí chlupy) nadměrným uvolňováním histaminu, aby s údajně nebezpečným alergenem bojovalo.

Pokud se histamin následně naváže na svůj receptor, objeví se typické příznaky alergie, jako je zvýšené prokrvení tkáně (zarudnutí a otok), svědění, slzení očí až křeče svalů dýchacích cest (bronchospasmus).

Blokováním histaminového receptoru cetirizin zabraňuje účinkům histaminu a tím zmírňuje příznaky alergické reakce.

Absorpce, rozklad a vylučování

Léčivá látka se vylučuje primárně ledvinami. Z tohoto důvodu musí být dávkování sníženo u lidí se selháním ledvin (renální insuficience).

Kdy se cetirizin používá?

Oblasti použití (indikace) antihistaminika jsou

  • Zmírnění příznaků chronické kopřivky (kopřivka)
  • Zmírnění příznaků očí (alergická konjunktivitida) a nosu (senná rýma)

Jak se cetirizin používá

Cetirizin se nejčastěji užívá ve formě tablet. Dostupné jsou však i cetirizinové kapky a cetirizinový džus. Dávkování cetirizinu je obvykle deset miligramů denně, méně pro děti a lidi s ledvinovými problémy.

Obvykle se užívá jednou denně podle pokynů lékaře. Jídlo zpomaluje rychlost vstřebávání (a tedy nástup účinku), ale ne množství absorbované účinné látky.

Jaké jsou vedlejší účinky cetirizinu?

Obecně je účinná látka dobře snášena. Často (tj. u jednoho až deseti procent pacientů) cetirizin způsobuje únavu, sedaci a gastrointestinální potíže (ve vyšších dávkách).

U méně než jednoho procenta léčených se jako vedlejší účinky objeví bolesti hlavy, závratě, nespavost, agresivita nebo sucho v ústech.

Co mám mít na paměti při užívání Cetirizinu?

Kontraindikace

Cetirizin se nesmí používat v následujících případech

  • přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku
  • těžká renální dysfunkce
  • děti do dvou let věku

Interakce

Dosud nejsou známy žádné interakce s jinými léky.

Cetirizin potlačuje kožní reakci na alergické testy. Proto by měla být medikace vysazena tři dny před takovým testem, aby nedošlo ke zkreslení výsledku.

Odborníci doporučují vyhýbat se alkoholu během léčby antihistaminiky, jako je cetirizin.

Schopnost řídit a obsluhovat stroje

Na rozdíl od mnoha jiných antihistaminik má cetirizin pouze mírný sedativní účinek. Přesto je nutná opatrnost při řízení motorových vozidel a obsluze strojů. Pacienti by si měli být vědomi individuální reakce svého těla na léčivou látku (únava, závratě atd.).

Věkové omezení

Použití u dětí mladších dvou let se nedoporučuje.

Těhotenství a kojení

Cetirizin lze během kojení užívat po poradě s lékařem. Neexistují však žádné údaje o přenosu léčivé látky do mateřského mléka u lidí. V zásadě by dlouhodobé užívání antihistaminik mohlo u kojených dětí vyvolat neklid, sedaci a další příznaky. V konkrétním případě cetirizinu je to ale spíše nepravděpodobné. Podle odborníků lze tedy účinnou látku užívat při kojení, aniž by bylo nutné kojení přerušit.

Jak získat léky s cetirizinem

Léky obsahující cetirizin jsou volně prodejné v lékárnách v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Jak dlouho je znám cetirizin?

Cetirizin nebyl dlouho znám. Po užití antihistaminika první generace byl cetirizin nalezen jako konverzní produkt v těle postižených. Klinické studie pak ukázaly, že nová látka má srovnatelný účinek s menším počtem vedlejších účinků.

Účinná látka je proto lépe snášena než starší přípravky a do značné míry nahradila jejich použití jako léku na alergické reakce.