Chagasova choroba: příčiny, příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Symptomy: Akutní fáze s horečkou, otokem v místě vstupu (chagoma) nebo edémem očního víčka u oka, v chronické fázi stížnostmi na srdeční selhání, respirační tíseň a gastrointestinální symptomy.
 • Příčiny a rizikové faktory: parazit (Trypanosoma cruzi), přenos většinou dravými štěnicemi, také z matky na nenarozené dítě, dárcovstvím krve nebo transplantací orgánů, nemoc spojená s chudobou
 • Diagnostika: Průkaz patogenu a protilátek namířených proti němu v krvi
 • Léčba: antiparazitika, při poškození srdce možná transplantace srdce
 • Prognóza a průběh: Velmi dobrá při včasné léčbě; pokud je chronické, poškození srdce, trávicího traktu a nervového systému; jsou možné život ohrožující komplikace
 • Prevence: Vyvarujte se bodnutí hmyzem v rizikových oblastech, používejte moskytiéry.

Co je Chagasova choroba?

Chagasova choroba (americká trypanosomiáza) je infekční onemocnění. Způsobuje ji jednobuněčný parazit (Trypanosoma cruzi). Patogen se přenáší hlavně kousnutím dravých štěnic. Dravé štěnice žijí hlavně v suchých prasklinách dřeva a doškových střechách jednoduchých obydlí (například hliněných chatrčí).

Dravé štěnice vylučují trypanozomy svými výkaly, které ukládají při sání krve. Pokud se tento dostane do kožních ran, na sliznice, například do spojivek očí, dochází k infekci. Doba mezi kousnutím dravé štěnice a propuknutím choroby (inkubační doba) se pohybuje mezi pěti a 20 dny.

Je také možné, že infikovaná těhotná žena přenese patogen na své nenarozené dítě. Méně často jsou možnými cestami infekce také infikované krevní transfuze nebo transplantace orgánů od infikovaných dárců. V těchto případech je inkubační doba někdy 30 až 40 dní.

Chagasova choroba postupuje v různých stádiích. Konečným výsledkem je často chronické onemocnění, jehož následky mohou být fatální.

Celosvětově je asi osm milionů lidí infikováno patogenem, který způsobuje Chagasovu chorobu. Většina z nich jsou obyvatelé endemických oblastí. Většina nakažených téměř nepociťuje žádné příznaky, a proto o své infekci neví. Přesto předávají patogena. Odhaduje se, že na následky Chagasovy choroby zemře každý rok na celém světě 10,000 XNUMX lidí.

Jaké jsou příznaky Chagasovy choroby?

Akutní fáze Chagasovy choroby:

Jedna třetina všech nakažených vykazuje akutní příznaky Chagasovy choroby. Zpočátku místo, kde se patogen dostal do těla (například místo kousnutí dravé štěnice), oteče a zčervená. Často se tvoří tzv. chagoma, otok v místě vstupu. Okolní lymfatické uzliny jsou také ztluštělé. Pokud se patogeny dostaly do oka, vzniká otok víčka, kterému lékaři říkají Romañovo znamení.

Během několika dní se objeví následující příznaky:

 • Horečka
 • Dušnost
 • Bolest břicha
 • Průjem
 • Otok lymfatických uzlin
 • Zvětšení jater a sleziny

Novorozenci a kojenci, kteří jsou zvláště často postiženi akutní Chagasovou chorobou, také často zažívají komplikace, které mohou být smrtelné:

 • zánět srdečního svalu (myokarditida)
 • encefalitida (zánět mozku)

Příznaky akutní Chagasovy choroby přetrvávají asi čtyři týdny. Následuje tzv. neurčitá (tedy neurčitá) fáze onemocnění. Většina infikovaných jedinců pak nemá žádné příznaky Chagasovy choroby.

Latentní fáze:

Chronická fáze Chagasovy choroby:

Asi u 30 procent nakažených je Chagasova choroba chronická. Ve většině případů dochází k zánětu srdečního svalu (myokarditida) a chronickému srdečnímu selhání (kardiální insuficienci), které může vést k náhlé srdeční smrti.

Kromě toho jsou možné následující příznaky:

 • Tlak na hrudi a bolest v oblasti srdce (angina pectoris)
 • Srdeční arytmie
 • Částečná nebo úplná okluze tepny krevními sraženinami (arteriální embolie)
 • Bušení srdce, bušení srdce
 • Dilatace srdce (megakor)
 • Dušnost
 • Plicní otok

Ve vzácných případech se příznaky chronické Chagasovy choroby vyskytují v trávicím traktu. Často se pak jedná o patologické zvětšení střeva (megakolon) a jícnu (megaesophagus).

V počátečních stádiích dochází k nárůstu těchto příznaků:

 • Průjem
 • Těžká bolest břicha
 • Později chronická zácpa
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Zimnice
 • Palpitace

Pokud se megakolon neléčí, hrozí nebezpečí, že způsobí život ohrožující rupturu střeva (perforaci). Postižení plic a nervového systému je také možné, ale velmi vzácné.

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory Chagasovy choroby?

Při sání krve vylučují dravé štěnice infekční výkaly. Pokud se výkaly dostanou do kontaktu s očními spojivkami, sliznicemi nebo kožními lézemi, patogen se dostane do těla. Protože kousnutí dravých štěnic velmi svědí, postižení se často škrábou. Výsledná malá kožní poranění usnadňují pronikání patogenu do těla.

Ve vzácných případech dochází k přenosu patogenu Chagasovy choroby prostřednictvím krevních transfuzí nebo transplantací orgánů. Stává se také, že infikované těhotné ženy přenesou infekci na své nenarozené děti.

Jak lze Chagasovu chorobu diagnostikovat?

Diagnóza Chagasovy choroby se skládá ze tří částí:

Nejprve se odebere lékařská anamnéza s popisem příznaků a odkazem na oblasti Jižní nebo Střední Ameriky jako země cestování nebo původu poskytující počáteční vodítka k Chagasově chorobě. Lékař pak určí další příznaky fyzikálním vyšetřením.

Definitivní diagnóza je možná pouze pomocí krevního testu. Pokusí se detekovat patogen mikroskopicky v krvi. To není vždy úspěšné. Z tohoto důvodu se krev testuje i na protilátky, které jsou specificky namířeny proti trypanosomům.

Pokud je Chagasova choroba již v chronické fázi, lze různými vyšetřeními (například počítačovou tomografií (CT), magnetickou rezonancí (MRI)) zjistit účinky na další orgány, jako je mozek a srdce. K vyšetření srdce se používají postupy jako ultrazvuk srdce (echokardiografie) a elektrokardiografie (EKG).

Jak lze léčit Chagasovu chorobu?

K léčbě Chagasovy choroby se používají dva léky: benznidazol a nifurtimox. Tyto léky jsou tzv. antiprotozoální látky. Jedná se o aktivní složky, které specificky bojují a zabíjejí jednobuněčné parazity. Postižení lidé dostávají nifurtimox asi 120 dní a benznidazol asi polovinu této doby.

Žádný lék by neměly užívat těhotné ženy nebo lidé se selháním ledvin nebo jater.

Oba agenti jsou úspěšní pouze v akutní fázi. V latentní fázi je účinek terapie kontroverzní. V chronické fázi nebyl dosud prokázán žádný přínos antiprotozoálních látek. Zde jsou opatření zaměřena na léčbu příznaků, které se objevují v srdci nebo v trávicím traktu.

Chagasova choroba: průběh a prognóza onemocnění

Prognóza Chagasovy choroby závisí především na tom, zda nastanou komplikace a jak těžce je postiženo srdce (například ve formě srdečního selhání).

Pokud se naopak v akutní fázi Chagasovy choroby objeví zánět srdečního svalu nebo mozku, často to končí fatálně, zejména u malých dětí. U chronického průběhu závisí průběh onemocnění na rozsahu srdečního selhání a úspěšnosti jeho léčby.

Pokud je srdce nenávratně poškozeno, je transplantace srdce často až poslední možností. Bez terapie postižení jedinci obvykle umírají na náhlou srdeční smrt (v důsledku srdečního selhání). Mezi další příčiny smrtelného výsledku Chagasovy choroby patří plicní infarkt, peritonitida a perforace střeva.

Jak lze Chagasově chorobě předcházet?

Pokud plánujete cestovat do oblastí ohrožených Chagasovou chorobou, existují některá opatření, která můžete přijmout, abyste této nemoci zabránili.

Chraňte se před bodnutím hmyzem. Repelenty proti hmyzu poskytují dobrou ochranu proti predátorským štěnicím a tím i proti Chagasově chorobě. Jsou k dostání jako spreje nebo pleťové vody volně prodejné v každé lékárně. Pokud jste venku, ochrání vás husté oblečení napuštěné repelentem proti hmyzu.

Proti Chagasově chorobě neexistuje očkování.