Heřmánek: Účinky a aplikace

Jaké jsou účinky heřmánku?

Květy heřmánku (Matricaria chamomilla) a z nich izolovaná silice (heřmánkový olej) jsou považovány za tradiční bylinné léky. Jejich léčivá síla se využívá při různých zdravotních potížích a nemocech:

Vnitřně se heřmánek používá jako lék na gastrointestinální křeče a zánětlivé gastrointestinální poruchy, jako je gastritida a žaludeční vředy.

 • bakteriální kožní onemocnění
 • bakteriální onemocnění ústní sliznice a dásní
 • povrchová poranění kůže, „otevřená noha“ (hluboká, špatně se hojící rána na bérci, ulcus cruris), dekubity z proleženin (dekubity), popáleniny, operační rány, spáleniny od slunce, omrzliny, poškození kůže ozářením
 • Nemoci v anální a genitální oblasti
 • respirační infekce a podráždění dýchacích cest

Jak používat heřmánek?

Mnoho lidí spoléhá na domácí prostředky s heřmánkem, například ve formě čaje nebo plných koupelí. Používají se však i hotové přípravky na bázi léčivé rostliny a také heřmánkový éterický olej v aromaterapii.

Heřmánek jako domácí lék

Ať už jako čaj, přísada do koupele, obklad nebo obklad: heřmánek je oblíbený jako domácí lék a má mnoho použití.

Heřmánkový čaj

Kloktejte a vyplachujte ústa roztokem s heřmánkem.

Kromě toho můžete heřmánkový čaj použít na kloktání nebo jako výplach úst. Používá se několikrát denně, může pomoci při zánětech sliznic v ústech a krku, například při bolestech v krku a zánětech dásní.

Koupel nebo sedací koupel s heřmánkem

Heřmánková obálka

Překryjte heřmánkovým čajem

Při křečích v břiše (např. při menstruaci), plynatosti nebo neklidu (např. u dětí) může pomoci horký a vlhký obklad s heřmánkovým čajem. Pro takový parní obklad (břišní obklad) postupujte následovně:

 • Vezměte bavlněnou látku a položte ji mezi dvě lahve s horkou vodou nebo na ohřívač, aby se zahřála. Později se stane vnější látkou břišního obkladu.
 • Nyní vezměte druhý bavlněný ručník (nebo plátno) jako vnitřní ručník břišního obkladu a složte jej na velikost vhodnou pro břicho.
 • Rozložte ručník (ten pak poslouží jako ždímací hadřík) a přeložený vnitřní hadřík v něm srolujte.
 • Nyní je potřeba tuto rolku ponořit do přípravku z heřmánkového čaje nebo jím zalít (měl by nasáknout).
 • Dále rozbalte vnitřní ručník a zabalte jej mezi předehřátý vnější ručník.
 • Nyní přiložte tento parní obklad opatrně, ale rychle na břicho. Pozor: Pokud zjistíte, že je příliš horký, ihned jej vyjměte a nechte trochu vychladnout!
 • Heřmánkový parní obklad nechte na břiše 5 až 15 minut. V případě potřeby můžete aplikaci opakovat další den. Celkově lze takový parní obklad používat několik dní, ale pouze jednou denně.

Heřmánkový sáček

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Heřmánek v aromaterapii

Esenciální olej z heřmánku nese název „heřmánek modrý“. Zevně se používá k (podpůrné) léčbě různých neduhů a nemocí, například ve formě obkladů, masáží, koupelí nebo inhalací.

Obložit

Například obklad nebo obklad s heřmánkovým olejem se doporučuje při kožních onemocněních (jako je akné, neurodermatitida, ekzém), na rány (např. řezné rány, opařeniny), záněty kloubů a svalů a cystitida. Jak se připravit:

Ujistěte se, že horký obklad není příliš horký. Jinak hrozí popálení!

masáž

Masáž heřmánkovým olejem dokáže zmírnit například zažívací potíže, plynatost, nervové vypětí, nespavost a stres. Taková masáž může být dobrá i na kožní problémy, svalové napětí, bolesti kloubů a menstruační křeče:

Koupel

Koupel s heřmánkovým olejem může pomoci i při zažívacích potížích, plynatosti, nervovém vypětí, nespavosti a stresu. Pro plnou koupel smíchejte dvě až tři polévkové lžíce medu se čtyřmi až osmi kapkami heřmánkového oleje. Poté vše vmíchejte do vody ve vaně. Med slouží jako tzv. emulgátor: zajišťuje, že se ve vodě nerozpustná silice smísí s vodou do koupele.

Inhalace

Na cesty nebo rychle mezi tím je vhodná „suchá inhalace“ heřmánkovým olejem, například při nervozitě, stresu nebo nespavosti: Jednu až dvě kapky heřmánkového oleje dejte na (papírový) kapesník a každou chvíli přivoňte. a pak. Můžete ho také večer položit na noční stolek nebo vedle polštáře (mimo oči).

Hotové přípravky s heřmánkem

Existují různé přípravky na bázi heřmánku připravené k použití. Patří sem například tekuté extrakty ve formě kapek k požití, suché extrakty v dražé, alkoholové extrakty v mastech, krémech a koupelích. Kromě toho se heřmánkový olej extrahovaný z květů zpracovává na výrobu hojivých mastí, koupelí a roztoků pro vnější použití.

Jaké vedlejší účinky může způsobit heřmánek?

Někteří lidé jsou alergičtí na heřmánek nebo na čeleď rostlin, do které patří (Asteraceae).

Co byste měli mít na paměti při užívání heřmánku

Pokud máte známou alergii na heřmánek nebo jiné kompozitní rostliny (jako je pelyněk, arnika, měsíček), neměli byste léčivou rostlinu užívat.

Nikdy neaplikujte heřmánek do oka, protože může způsobit zánět spojivek.

Pro heřmánkový olej a další esenciální oleje používejte pouze 100% přírodní esenciální oleje – nejlépe ty, které jsou získány z ekologicky pěstovaných nebo divoce sbíraných rostlin.

Interakce

Existují náznaky možných interakcí mezi heřmánkem a warfarinem (antikoagulans) nebo cyklosporinem (po transplantaci orgánů a u autoimunitních onemocnění). Obecně se doporučuje užívat heřmánek preventivně pouze po konzultaci s lékařem, pokud někdo užívá jiné léky.

Jak získat heřmánek a jeho produkty

Zajímavá fakta o heřmánku

Nenáročný heřmánek, který patří do čeledi kopretinovitých (Asteraceae), pochází z jižní a východní Evropy a na Blízkém východě. Mezitím se jednoletá rostlina vyskytuje také ve zbytku Evropy, Severní Ameriky a Austrálie.

V dnešní době se heřmánek pěstuje ve velkém množství: Květy (Martricaria flos) se používají přímo k léčebným účelům (např. čaj) nebo se používají k extrakci silice (Martricariae aetheroleum).

Latinský rodový název „Matricaria“ je odvozen z latinského slova pro dělohu (matrix) a odkazuje na lidové lékařské použití heřmánku pro ženské neduhy, jako jsou menstruační křeče.