Chemóza: příčiny, příznaky, léčba, rizika

Co je chemóza?

Chemóza popisuje otok spojivky oka. Spojivka je obvykle extrémně tenká sliznice, která pokrývá vnitřní stranu očních víček a bílou kůži oka. Zabraňuje pronikání cizích těles a patogenů do oka a zajišťuje distribuci slzného filmu po oku. Pokud se tekutina usadí ve spojivkové tkáni (edém), dojde k chemóze. Jiné termíny pro toto jsou spojivkový edém, chemóza a spojivkový edém.

Chemóza často vzniká na podkladě jiného onemocnění, například senné rýmy. Jde tedy o specifický příznak oka, který se také může vyskytovat především u očních onemocnění.

Chemóza: Vzhled

Při chemóze se spojivka zvedne z oční bulvy jako bublina. Vzniká bělavý, sklovitý nebo jasně červený, vyboulený otok. Spojivka může také otékat pod víčkem a nápadně se vyboulit. Edém může být tak silný, že oční víčka nelze zavřít. Někdy pokrývá i část rohovky a duhovky.

Chemóza: Podobné projevy spojivky.

Za každým otokem spojivek nestojí chemóza. Některé viry nebo bakterie také způsobují takzvané folikuly. V tomto případě se spojivka vyboulí jako uzlík nebo zrnko, protože se pod ní hromadí buňky imunitního systému. Vršek výstupků je skleněný.

Papily („dlažební kostky“) jsou hranaté, zploštělé výběžky spojivky. V jejich středu je vidět jemný cévnatý strom. Obvykle se vyskytují u alergických pacientů nebo nositelů kontaktních čoček.

Chemóza: Příčiny a možná onemocnění

Chemóza se může objevit, když se spojivka nebo sousední struktury zanítí nebo silně podráždí. Místní reakce způsobují snadnější únik tekutiny z krevních cév do tkáně. Tkáň oteče a zviditelní se spojivkový edém.

Důvody pro to mohou být zcela odlišné. Za zánět a otok spojivky (alergický zánět spojivek) je ve většině případů odpovědná alergie (např. na pyl, zvířecí chlupy, kosmetiku).

Nikdy nemíchejte různé produkty péče o kontaktní čočky. Mohly by chemicky reagovat a způsobit alergický otok spojivek.

Chemóza: Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud je vaše spojivka oteklá, navštivte očního lékaře. To platí zejména, pokud existují další příznaky. Lékař může zjistit příčinu příznaků a v případě potřeby zahájit nezbytnou terapii.

Chemóza: Co dělá lékař?

Lékař se nejprve podrobně zeptá na vaše obtíže, celkový zdravotní stav a případné základní nemoci. Během tohoto sběru anamnézy (anamnézy) se lékař ptá např.

  • Jak dlouho je otok přítomen?
  • Máte další stížnosti?
  • Dostalo se vám nedávno něco do oka nebo si poranil oko?

Poté oftalmolog vyšetří postižené oko. Pomocí tzv. štěrbinové lampy nasměruje na vaše oko štěrbinovitý paprsek světla. To mu umožňuje blíže zkoumat spojivku a další oblasti oka. Pokud je spojivka zanícená, může provést výtěr. S jeho pomocí lze v laboratoři detekovat jakékoli patogeny.

Aby lékař zjistil přesnou příčinu vašich příznaků, může provést další testy, jako je test na alergii nebo krevní testy.

Jak lékař léčí chemózu?

Pokud je chemóza způsobena infekcí, lékař předepíše léky proti patogenům, například antibiotika na bakterie. V případě jiných příčin, jako jsou nádory, poranění nebo poleptání, lékař rovněž zahájí vhodnou terapii.

Po vyléčení příčiny otok spojivky obvykle klesá.

Chemóza: Co můžete udělat sami

Chemóza může být příznakem vážného stavu. Otok spojivek si proto v každém případě nechte u lékaře objasnit. Pokud vám lékař diagnostikuje zánět spojivek, můžete proces hojení podpořit domácími prostředky. Více o osvědčených domácích lécích a jejich použití se dočtete v našem článku „Konjunktivitida – domácí léčba“.

Pokud je za chemózu zodpovědná alergie, pak se snažte co nejlépe vyhnout spouštěči alergie (pyl, zvířecí chlupy atd.).