Vedlejší účinky chemoterapie: Co očekávat?

Nežádoucí účinky v kostní dřeni

Poškození kostní dřeně je považováno za zvláště závažné a v některých případech život ohrožující: produkuje méně bílých a červených krvinek. Výsledek: zvýšená náchylnost k infekcím, anémii a poruchám srážlivosti krve.

Po ukončení chemoterapie se hematopoetická kostní dřeň zotavuje. V závislosti na délce chemoterapie to však může trvat několik měsíců.

Chemoterapie: vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je typickým vedlejším účinkem pro mnoho pacientů s rakovinou. Chemoterapeutické léky napadají vlasové kořínky. Postiženy jsou zejména buňky vlasových kořínků vlasové pokožky, které se velmi rychle množí. Řasy a obočí naopak většinou zůstávají nedotčené.

Před zakoupením paruky se zeptejte své zdravotní pojišťovny/pojišťovny, zda a v jakém rozsahu můžete očekávat pokrytí nebo podílení se na nákladech.

Chemoterapie: nežádoucí účinky nevolnost a zvracení

Nevolnost je také častým vedlejším účinkem mnoha pacientů. Chemoterapeutické léky dráždí centrum zvracení v mozku, což vyvolává nevolnost a dokonce zvracení.

Chemoterapie: Nežádoucí účinky na sliznice

Sliznice v trávicím traktu, jako rychle rostoucí shluky buněk, jsou také napadány chemoterapeutiky. Bolestivé záněty úst a krku jsou pro pacienty obzvláště stresující, lze jim však předejít pečlivou péčí o ústní dutinu (např. každodenní výplachy úst).

Chemoterapie: vedlejší účinky na zárodečné buňky

Některá cytostatika (zejména alkylanty, prokarbazin) narušují funkci vaječníků u žen a spermatogenezi u mužů. Výsledná neplodnost je obvykle trvalá. Z tohoto důvodu má smysl, aby si malí pacienti před zahájením chemoterapie promluvili se svým lékařem o možném zmrazení vajíček nebo spermií pro pozdější přání mít děti.

Chemoterapie: nežádoucí účinky na určité orgány

  • Poškození jater (cytarabin, 5-fluorouracil)
  • Poškození ledvin (cisplatina, methotrexát, mitramycin)
  • Poranění srdce (doxorubicin, daunorubicin)
  • Poškození močového měchýře (cyklofosfamid)
  • Poškození nervů (vinca alkaloidy, oxaliplatina)