Komprese hrudníku: Účinky a aplikace

Co je to zábal hrudníku?

Hrudní zábal je obklad kolem hrudníku, který se táhne od podpaží k žebernímu oblouku. Domácí lék se po staletí používá ke zmírnění typických příznaků onemocnění dýchacích cest. Obklady hrudníku tak pomáhají při bronchitidě a kašli.

V případě mírných příznaků mohou nahradit klasická ortodoxní lékařská opatření. U těžších onemocnění mohou doplňovat – např. léčbu antibiotiky – zmírňovat nepohodlí a tím zvyšovat celkovou pohodu.

Rozlišuje se mezi:

  • horké obklady hrudníku
  • studené obklady hrudníku

Velmi často se provádí zábaly hrudníku s horkou nebo studenou vodou (vlhký zábal hrudníku). Účinek zábalu mohou zvýšit různé přísady, jako je bylinný čaj (např. tymiánový čaj) nebo citronová šťáva. Na suchý obklad hrudníku lze použít například brambory. Tvaroh a některé éterické oleje jsou také oblíbenými přísadami pro obklady hrudníku.

Jak funguje zábal hrudníku?

Teplé a studené zábaly hrudníku fungují odlišně. Výběr správného zábalu závisí na nepohodlí a na individuálním pocitu tepla nebo chladu.

Studený zábal hrudníku

Horký obklad hrudníku

Při přetrvávajícím křečovitém kašli se doporučuje horký obklad hrudníku, pokud postižený nemá horečku. Teplý obklad působí protikřečově na svaly průdušek. Také uvolňuje hlen v dýchacích cestách a podporuje vykašlávání.

Při horečce nepřikládejte horké obklady hrudníku, protože mohou dále zvýšit již tak zvýšenou tělesnou teplotu.

Jak se vyrábí komprese hrudníku?

Ať už teplý nebo studený, hrudní zábal se skládá ze tří vrstev látky: první jde přímo na pokožku hrudníku. Látka – pokud se má jednat o mokrý zábal hrudníku – se předem namočí v horké nebo studené vodě (případně s přídavkem citronové šťávy nebo éterických olejů, jako je eukalyptus, máta peprná nebo tymián). Vlhký vnitřní ručník se pak vyždímá a pevně omotá kolem prsou. Ujistěte se, že v procesu nejsou žádné vrásky. Přes to se jako druhá vrstva položí čistý, suchý ručník. Poslední vrstvou je hřejivý vnější ručník, který se přenese přes střední a vnitřní ručník a pevně se stáhne.

Pro každou vrstvu by měly být použity tkaniny vyrobené z přírodních vláken, protože syntetická vlákna nepropouštějí dostatek vzduchu a vlhkosti. Například na vnitřní ručník se doporučuje prádlo. Na meziutěrku můžete použít například utěrky na ruce nebo kuchyňské utěrky z bavlny. Na hřejivý vnější ručník se doporučuje vlna.

Ujistěte se, že teplota hrudního zábalu je přiměřená. Horký zábal hrudníku by neměl být tak horký, aby popálil kůži (nejprve zkontrolujte teplotu vnitřní látky na vnitřní straně předloktí). Studený zábal hrudníku by nikdy neměl být ledový, protože by příliš zatěžoval kardiovaskulární systém.

Komprese na hrudník s citronem, tvarohem nebo bramborami

Uklidňující účinek komprese hrudníku lze dále zvýšit některými přísadami. Citronová šťáva, tvaroh a brambory se pro tento účel ukázaly jako zvláště účinné:

  • Zábal hrudníku s citronem: Zde se využívá protizánětlivého, protikřečového účinku citronu. Na citronový zábal přidejte šťávu z jednoho ovoce do 250 ml teplé vody a namočte vnitřní látku do citronové vody.
  • Zábal hrudníku s bramborami: K tomu použijeme uvařené, ještě teplé bramborové pyré, které vložíme do vnitřní utěrky. Brambory udrží teplo a tím umocní účinek zábalu. Ale pozor – po uvaření nechte brambory před použitím na zábal hrudníku trochu vychladnout. Jinak riskujete, že si bolestivě popálíte hrudník.

Zábal hrudníku s esenciálními oleji

Chladivý hrudní obklad s levandulí může jemně snížit horečku. Kromě toho má léčivá rostlina protizánětlivé, analgetické, dezinfekční a sedativní účinky. Na obklad přidejte tři až pět kapek levandulového oleje do litru vody. Jeho teplota by měla být o dva stupně nižší než aktuální tělesná teplota pacienta. Tuto směs oleje a vody použijete k vytvoření vlhkého hrudního obkladu (jak je popsáno výše). V ideálním případě se levandulový zábal hrudníku aplikuje večer před spaním a nechá se přes noc.

Jak se aplikuje hrudní zábal?

Během ošetření zábalem hrudníku by měl pacient ležet uvolněně na zádech.

Horké zábaly hrudníku by měly zůstat na hrudníku tak dlouho, dokud je postižená osoba považuje za teplé a pohodlné.

Studené zábaly hrudníku působí tak, že stimulují organismus k prohřátí postižené části těla. Pokud se tento efekt po deseti minutách nedostaví, měli byste zábal odstranit. V opačném případě nechte působit, dokud se nevyvine intenzivní pocit tepla. K tomu obvykle dochází po 45 až 75 minutách.

Po sejmutí zábalu by si měl postižený trochu odpočinout – doporučuje se alespoň 15 minut odpočinku v posteli nebo na pohovce. Zábal hrudníku by obecně neměl být aplikován více než dvakrát nebo třikrát denně, někdy méně. Obklady hrudníku s éterickými oleji se tedy obvykle doporučují pouze jednou denně.

Na jaké neduhy pomáhá obklad hrudníku?

Obklady hrudníku pomáhají při bronchitidě a kašli. V případě zápalu plic i astmatu mohou mít kromě medikamentózní léčby i analgetické a protizánětlivé účinky.

Kdy se nedoporučuje používat komprese hrudníku?

Komprese hrudníku nepoužívejte v následujících případech:

  • Srdeční nebo oběhové potíže spojené s nesnášenlivostí silných tepelných úprav (horké obklady hrudníku).
  • Poruchy oběhu
  • přecitlivělost na chlad nebo teplo
  • když studený obklad hrudníku nevyvine pocit tepla
  • otevřená poranění kůže nebo podráždění kůže v oblasti hrudníku
  • narušené vnímání chladových nebo tepelných podnětů (např. u diabetes mellitus)

Kdo je přecitlivělý na některé éterické oleje, neměl by s nimi dělat obklady hrudníku. S dětmi byste obecně měli použití esenciálních olejů nejprve probrat s odborníkem, například zkušeným lékařem nebo aromaterapeutem.

Některé oleje totiž mohou způsobit dýchací potíže, zejména u kojenců a malých dětí. V případě určitých základních onemocnění, jako je epilepsie a astma, byste se také měli nejprve poradit se svým lékařem, než použijete esenciální oleje pro obklady hrudníku nebo jiné léčebné aplikace.