Bolest na hrudi: Příčiny

Stručné shrnutí

 • Příčiny: Pálení žáhy (refluxní nemoc), napětí, bolest svalů, blokáda obratlů, pohmoždění žeber, zlomenina žeber, pásový opar, angina pectoris, srdeční infarkt, perikarditida, vysoký krevní tlak, zápal plic, plicní embolie, rakovina plic, ruptura jícnu, psychické příčiny jako úzkost nebo stres
 • Kdy navštívit lékaře? Při nově se objevující nebo měnící se bolesti, dušnosti, pocitu tlaku, úzkosti, celkovém pocitu nemoci, horečce a ospalosti.
 • Diagnostika: rozhovor s pacientem, fyzikální vyšetření, elektrokardiogram, rentgen, ultrazvuk, gastroskopie, bronchoskopie, endoskopie

Bolest na hrudi: popis

Žebra chrání tyto jemné orgány před vnějšími nárazy a jejich svaly umožňují expanzi hrudníku během nádechu. Svalová bránice ohraničuje hrudní dutinu směrem dolů a je také považována za důležitý dýchací sval.

Náhlá bolest, jako je pocit tahání, pálení nebo píchání v této oblasti, má často neškodnou příčinu, například svalové napětí nebo svalové napětí.

Není vždy snadné, ani pro zkušeného lékaře, najít zdroj nepohodlí, protože každý vnímá a sděluje bolest jinak. Například bodnutí v levém prsu může být rychle odmítnuto jako blokáda žeber, zatímco ve skutečnosti je za nepohodlím srdeční infarkt.

Tento článek se zabývá především bolestí a jejími příčinami uvnitř hrudníku. Bolest v oblasti prsní tkáně se vyskytuje především u žen (mastodynie), vzácněji u mužů. Přečtěte si více o bolesti prsou zde.

Jaké jsou příčiny bolesti na hrudi?

V závislosti na základním onemocnění se bolest projevuje v různých částech hrudníku.

Pro účely popisu příčin byl hrudník pro zjednodušení rozdělen na „za hrudní kostí“, na žebra a na levou nebo pravou stranu hrudníku. Tímto způsobem lze poněkud zúžit příčiny v různých regionech. Dále jsou popsána onemocnění, která nelze jednoznačně přiřadit k žádné z výše uvedených lokalizací.

Je tedy možné, že určité příčiny lze přiřadit několika lokalizacím. Mnoho pacientů s infarktem myokardu si například stěžuje na bolest za hrudní kostí, jiní především na diskomfort v levé polovině hrudníku. Proto prosím berte lokalizace pouze jako hrubé vodítko.

Bolest za hrudní kost

Bolest srdce (angina pectoris): Dočasná porucha krevního oběhu srdečního svalu se nazývá angina pectoris („stahování na hrudi“). Nejčastější příčinou jsou zúžené věnčité tepny, například u ischemické choroby srdeční (ICHS). Ty již nejsou schopny zásobovat srdce dostatečně krví, zejména při fyzické námaze.

Vzhledem k tomu, že je lze jen stěží rozeznat od srdečního infarktu a jedná se možná o život ohrožující naléhavou situaci, je naprosto vhodné zavolat pohotovostního lékaře! Okamžitým opatřením proti příznakům je inhalace nitroglycerinu pomocí spreje s pumpičkou.

Typickými příznaky jsou náhlá, silná, často bodavá bolest na hrudi, obvykle za hrudní kostí nebo na levé straně hrudi. To je doprovázeno pocitem stísněnosti a dušnosti. Bolest často vyzařuje do levého ramene, horní části břicha, zad, krku a dolní čelisti. Často drtivou bolest doprovází pocení, nevolnost a strach ze smrti.

Nepohodlí přetrvává bez ohledu na dýchání nebo tlak na hrudník.

Obecně platí, že ve srovnání s anginou pectoris trvají příznaky infarktu minimálně dvacet minut. Neustupují ani při aplikaci léků na rozšíření srdečních cév (nitro sprej). Pokud máte podezření na infarkt, okamžitě volejte 911!

Jiné příčiny retrosternální bolesti, které vyžadují okamžitou lékařskou nebo pohotovostní lékařskou pomoc, jsou:

 • Ruptura jícnu: V důsledku existující refluxní choroby nebo předpoškozeného jícnu dochází při silném tlaku (například při zvracení) ve vzácných případech k prasknutí orgánu. To vyvolá prudké bodání do hrudníku, také krvavé zvracení, dušnost, někdy šok, později horečku a sepsi.
 • Diafragmatická kýla: To se týká mezery v bránici. Když žaludek částečně nebo úplně sklouzne přes tuto mezeru do hrudníku, způsobí to silnou bolest na hrudi.
 • Roemheldův syndrom: Jedná se o situaci, kdy se v břiše hromadí plyn, který tlačí bránici nahoru, což způsobuje srdeční dyskomfort, který se často projevuje brněním v levé části hrudníku a srdce, bušením srdce, dušností a pocitem tlaku.
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze): Krevní tlak vrcholy až do 230 milimetrů rtuti (mmHg) může způsobit příznaky podobné angíně: Dušnost a bolest v hrudní kosti, někdy bolest srdce.

Následující příčiny retrosternální bolesti nejsou bezprostředně život ohrožující, ale mohou také vyžadovat léčbu lékařem nebo specialistou:

 • Prolaps mitrální chlopně: U této vady srdeční chlopně je srdeční chlopeň mezi levou síní a levou komorou (mitrální chlopeň) vyboulená. To někdy u postižených způsobuje bolest na hrudi. Jen zřídka má prolaps mitrální chlopně za následek znatelné zdravotní potíže, ale přesto je vhodné lékařské vyšetření.

Bolest v levé části hrudníku

Někdy je bolest s největší pravděpodobností cítit na jedné straně levé strany hrudníku. Ve většině případů nejsou příčiny život ohrožující, například svalové namožení, svalové tahy nebo bolesti způsobené nervy.

Poranění a plicní onemocnění, která mohou vyžadovat lékařskou péči, se však někdy vyskytují i ​​na levé straně.

Dalšími orgány, které mohou způsobit bolest v levé části hrudníku nebo ze kterých bolest vyzařuje, jsou žaludek a slezina:

 • Gastritida: Při gastritidě je bolest v horní části břicha, která v některých případech vyzařuje do hrudníku (obvykle vlevo).

Bolest na pravé hrudi

Bolest na hrudi, která může být lokalizována i na pravé straně, je často způsobena svalovým napětím, podrážděním nervů, úrazem nebo onemocněním plic. Nevyskytují se však pouze na pravé straně, ale mohou se vyskytovat i na levé nebo obou stranách.

V některých případech se bolest zhoršuje dýcháním nebo pohybem.

Jiné orgány odpovědné za bolest na hrudi ve vzácných případech zahrnují:

 • Žlučník: Problémy žlučníku (například záněty, infekce nebo žlučové kameny) vedou v některých případech také k bolestem v horní části břicha, které se mohou přesunout na pravou stranu hrudníku nebo do ramene (například při biliární kolikě).

Bolest v oblasti žeber

Z následujících příčin má bolest na hrudi s největší pravděpodobností původ v oblasti žeber. Opět se bolest vyskytuje na jedné nebo obou stranách, v závislosti na tom, kde se nachází příčina:

 • Vertebrální blokády: Tato omezení pohybu páteře se často objevují náhle a dráždí nervy a svaly mezi žebry. Zejména v oblasti hrudní páteře vedou takové blokády k potížím podobným angině pectoris.
 • Tietzeho syndrom: Tato velmi vzácná porucha způsobuje otok žeberní chrupavky v oblasti hrudní kosti. Postižení pacienti uvádějí bolest žeber i hrudní kosti.

Jiné lokalizace

Někdy je bolest pociťována v jiných oblastech nebo v oblastech, které je obtížné lokalizovat. V některých případech není možné přiřadit bolest na jednu stranu, protože se může objevit na levé nebo pravé straně nebo na obou stranách v závislosti na situaci:

 • Pneumonie: Typickými příznaky zápalu plic jsou kašel, bodání na hrudi a bolest na hrudi, namáhavé dýchání, vysoká horečka a sputum. Příznaky jsou vyjádřeny na jedné nebo obou stranách.
 • Rakovina plic: Zhoubná nádorová onemocnění plic jsou často doprovázena stále se zvyšující bolestí na hrudi, kašlem, dušností, chrapotem a také krvavým sputem.
 • Napětí a bolestivost: Napětí svalů, bolest a bolest v horní části zad často vyzařují do hrudníku. Způsobují pohybově závislou, obvykle mírnou, někdy tažnou bolest na hrudi. Tyto potíže jsou možné ve všech oblastech hrudníku a jsou nejčastější příčinou bolesti na hrudi.
 • Pásový opar (herpes zoster): Viry planých neštovic (u dětí spouštěč planých neštovic, u dospělých se onemocnění projevuje v podobě pásového oparu) se šíří v zásobní oblasti nervové větve. Často je postižena jedna polovina hrudníku. Výsledkem je kožní vyrážka ve tvaru pásu a elektrizující palčivá bolest na hrudi.
 • Pneumotorax: Pokud dojde k prasknutí pohrudnice, vzduch se dostane do mezery mezi plícemi a pohrudnicí, což způsobí kolaps plíce. Častými následky jsou náhlá dušnost, bodavá bolest na hrudi (vlevo nebo vpravo), kašel a pocit dušení. Pneumotorax je obvykle výsledkem vnějšího poranění. Okamžitě volejte pohotovostního lékaře!

Bolest na hrudi: léčba

Bolest na hrudi je často vyvolána vážnými, někdy náhlými a možná život ohrožujícími stavy. Léčba v zásadě závisí na základním onemocnění.

Léčba lékařem

U život ohrožujících stavů lékař okamžitě zahájí různá léčebná opatření:

 • Blokády obratlů lze uvolnit pomocí určitých pohybů rukou.
 • Za určitých okolností jsou ke stabilizaci pacienta nutné infuze, podávání kyslíku nebo jiná opatření.
 • V některých případech je indikována včasná operace, například v případě infarktu nebo prasknutí plíce.

V méně akutních případech lékař léčí podle příslušné příčiny:

 • Na pásový opar (pásový opar) se používají různá antivirotika a léky proti bolesti.
 • Nekomplikované zlomeniny žeber nebo modřiny lze dobře léčit léky proti bolesti.

Co můžete udělat sami

U méně závažných příčin bolesti máte následující možnosti, jak své příznaky léčit sami pomocí jednoduchých prostředků nebo jak podpořit vhodnou léčbu:

 • Pálení žáhy: Vyhýbejte se těžkým jídlům (zejména před spaním) a vyhýbejte se kyselinotvorným látkám, jako je nikotin a alkohol, a také kořeněným jídlům.
 • Pásový opar: Léčba drogami může být podpořena klidem na lůžku. Díky tomu je bolest na hrudi v mnoha případech snesitelnější.

Bolest na hrudi: Kdy navštívit lékaře?

Ideálně byste také měli mít od lékaře objasněný celkový pocit nemoci, horečky nebo i závratě v souvislosti s bolestí na hrudi.

Musíte okamžitě jednat, pokud zaznamenáte jakékoli známky akutního srdečního záchvatu: silná, často vyzařující bolest na levé straně hrudi, dušnost, závratě, slabost, modré rty. Okamžitě volejte pohotovostního lékaře!

Bolest na hrudi: vyšetření a diagnostika

Při vstupní konzultaci s pacientem lékař získá důležité informace o pacientově anamnéze (anamnéze). Mimo jiné žádá o přesný popis kvality bolesti, jejího trvání a výskytu. Mezi možné otázky patří:

 • Dá se bolest na hrudi přesně lokalizovat nebo se zdá, že má neurčitý původ?
 • Vyskytuje se bolest na hrudi opakovaně v určitou dobu nebo při určité pozici, aktivitě nebo pohybu?
 • Zhoršuje se bolest na hrudi, jak postupuje?
 • Zhoršuje se bolest na hrudi, když dýcháte?

Zkoušky

 • Elektrokardiografie (EKG): Měření elektrické aktivity srdce je nezbytné pro detekci srdečních onemocnění. Typické změny srdeční křivky ukazují například na infarkt nebo anginu pectoris.
 • RTG hrudníku (rentgen hrudníku): Pomocí rentgenového snímku je možné lékaři odhalit mnoho změn na plicích a kostře.
 • Gastroskopie: Gastroskopie odhalí abnormální změny v jícnu a žaludku, je-li to nutné.
 • Plicní endoskopie (bronchoskopie): Bronchoskopie se používá k zobrazení onemocnění plic.
 • Mediastinoskopie: Zřídka se k vyšetření mediastinální dutiny používá endoskop.