Bolest na hrudi (mléčná žláza): popis, příčiny

Stručné shrnutí

  • Příčiny: Rozlišují se příčiny závislé na cyklu a na cyklu nezávislé (premenstruační syndrom, těhotenství, menopauza, cysty, záněty mléčných žláz atd.).
  • Příznaky: Jednostranná nebo oboustranná bolest v prsu, pocity napětí a otoku, bolestivé bradavky
  • Kdy navštívit lékaře? Např. když se poprvé objeví bolest prsou, kdy příznaky nezmizí s nástupem menstruace.
  • Diagnóza: Anamnéza, gynekologické vyšetření, prohmatání prsu, RTG, krevní test atd.
  • Léčba: podle příčiny, např. punkce cyst, hormonální přípravky

Co je bolest prsou?

Prsa jsou považována za symbol ženskosti. Jsou erotogenní zónou a patří k sekundárním pohlavním znakům. Ňadra navíc ženám slouží ke kojení. Při bolestech prsou je každý dotek nepříjemný, prso je možná uzlíkovité, to mnohé ženy děsí.

Ve skutečnosti je bolest prsou nebo bradavek velmi častá a nemusí nutně znamenat nic špatného. Přesto mnoho žen při těchto příznacích okamžitě myslí na rakovinu prsu.

Bolest prsou se může v průběhu času měnit. To souvisí s vnitřním fungováním ženského prsu, které se skládá převážně z tukové a pojivové tkáně. V tom je zabudována žlázová tkáň, která v případě potřeby produkuje mléko.

V průběhu života se poměr tukové a pojivové a žlázové tkáně mění. U starších žen převažuje podíl tuku v prsou. V prsní tkáni pak během menstruačního cyklu nedochází k téměř žádným nodulárním změnám.

Někdy se však v prsní tkáni objevují výrůstky, které způsobují bolest a napětí v prsou (mastalgie) bez ohledu na cyklus – fenomén, který postihuje i muže.

Bolest prsou: příčiny

Existuje mnoho možných příčin bolesti prsou. Lékaři například rozlišují příčiny bolesti prsů závislé na cyklu a na cyklu nezávislé.

Mastodynie: příčiny závislé na cyklu

Navíc jsou prsa lépe prokrvena. Celkově se díky tomu zvětší a ztěžknou, hmatatelné mohou být i uzlové změny.

Jiné hormonální příčiny bolesti prsou

Premenstruační dysforická porucha (PMDS): Kromě bolesti prsou patří mezi příznaky únava, bolesti břicha, zad nebo hlavy. Obvykle začínají ve dnech před menstruačním krvácením. Často jsou tak závažné, že mají významný dopad na každodenní život. Od roku 2013 je to uznáno jako porucha sama o sobě (depresivní porucha), kterou je třeba léčit. Postihuje až osm procent žen v plodném věku.

Fibrocystická mastopatie: Pravděpodobně za to mohou hormony. Pokud je lokálně příliš mnoho estrogenu a příliš málo progesteronu, jednotlivé složky prsní tkáně nadměrně rostou. V důsledku toho se obvykle v obou prsech tvoří otoky velikosti pecky třešně, posunovatelné uzliny nebo cysty. Často jsou patrné tlakovým nepohodlím. Zřídka vyteče tekutina i z bradavky.

Těhotenství: Určitý pocit napětí, bolest prsou nebo bolavé bradavky jsou považovány za jeden z prvních příznaků těhotenství. Krátce po uhnízdění vajíčka se totiž prs začíná připravovat na svůj budoucí úkol kojení. Změní se žlázová tkáň, prsa se zvětší a jsou citlivější na dotek.

Nasycené mateřské mléko: Pokud se dítě při kojení nesprávně přisaje nebo mezi kojením uplyne příliš mnoho času, mateřské mléko může naplnit prsa. První známkou takové stagnace mléka je bolest prsu nebo vznikající otoky. Nyní je čas podniknout protiopatření, protože jinak se může prso zanítit!

Menopauza: U žen v menopauze je přirozeně méně pravděpodobné, že budou pociťovat bolesti prsů související s cyklem. Pokud konkrétně neberou hormony k potlačení příznaků menopauzy. Pak je možným vedlejším účinkem bolest prsou.

Mastalgie: Příčiny nezávislé na cyklu

Cysty: Cysta je puchýř naplněný tekutinou. V prsní tkáni mohou takové cysty způsobit bolest na hrudi, když dosáhnou určité velikosti a vytlačí okolní tkáň do strany. Cysty jsou většinou benigní. Není přesněji známo, proč se vyvíjejí. Často se objevují ve věku 30 až 50 let nebo s nástupem menopauzy.

Benigní nádory měkkých tkání: Jedná se o měkké, vyboulené bulky těsně pod kůží. Způsobují bolest, zejména když se vyvinou v blízkosti nervů. Lékaři rozlišují změny v tukové tkáni (lipomy), pojivové tkáni (fibromy) a ve žlázovém vaku (ateromy) – kde se v blízkosti mazové žlázy shromažďují odumřelé kožní buňky a maz.

Zánět mléčných žláz mimo období kojení (nepuerperální mastitida): Bakterie v této formě pronikají i do prsní tkáně a spouští zde zánět. Zvláště postiženi jsou pacienti mladší 30 let.

Rakovina prsu: Jedná se o maligní tkáňový růst (nádor) v prsní tkáni. Obvykle pochází z mlékovodů a méně často ze žlázových lalůčků. Může se také objevit bolest prsou, ale ne v počátečních stádiích. Rakovina prsu je nejčastější rakovinou u žen.

Podrážděné bradavky: Zvláště bolestivé bradavky jsou někdy vyvolány také nesprávným oblečením. Například když hrubý textil, příliš těsné oblečení nebo neustálé tření při sportu dráždí citlivou pokožku.

Příčiny bolesti prsou u mužů

Bolest prsou někdy postihuje i muže – často v souvislosti se zvětšením mléčné žlázy na jedné nebo obou stranách (gynekomastie).

Gynekomastie se přirozeně vyskytuje v důsledku hormonální nerovnováhy (jako neonatální, pubertální nebo geriatrická gynekomastie). V pubertě je například možné, že muži budou trpět bolestmi prsou.

Jiné příčiny bolesti na hrudi

Bolest na hrudi se může objevit také u řady dalších stavů (například refluxní choroba, srdeční infarkt, zápal plic, plicní embolie, zlomenina žeber atd.). Přečtěte si více o těchto a dalších příčinách bolesti na hrudi v článku Bolest na hrudi.

Jak se projevuje bolest na hrudi?

Bolest prsů (mastodynie) se vyskytuje jak jednostranně v pravém nebo levém prsu, tak i oboustranně a může být provázena pocity napětí a otoku. Postižení si také mohou stěžovat na bolestivé bradavky.

Zvýšení objemu závislé na cyklu může způsobit natahovací bolest. Prs navíc citlivěji reaguje na dotek. Normálně obtíže opět vymizí, když hladina estrogenu klesne, nastane menstruace a tekutina se z tkáně vyloučí.

V případě zvětšených mléčných žláz hlásí muži například i pocity napětí a určité citlivosti na dotek v prsu. Navíc mohou bolet bradavky.

Co dělat s bolestí prsou?

Léčba bolesti prsou závisí na příčině. Pokud jsou například za bolest zodpovědné cysty, je možné je nechat lékařem „propíchnout“ (propíchnout), aby se vypustila tekutina, kterou obsahují. Tím se sníží tlak na okolní tkáň, načež bolest na hrudi obvykle zmizí.

Pokud je příčinou bolesti hormonální nerovnováha, lékař v případě potřeby předepisuje hormonální přípravky pro terapii mastodynie. Pokud lékař diagnostikuje rakovinu prsu, okamžitě zahájí individuálně přizpůsobenou onkologickou terapii (operace, chemoterapie, radiační terapie atd.).

Pokud jsou bolesti silné, lékař předepisuje i léky proti bolesti, například s účinnou látkou paracetamol.

Domácí léky na bolest prsou

U bolestí prsou závislých na cyklu v rámci PMS prý pomáhají bylinné přípravky (např. s mnišským pepřem), meditační a relaxační cvičení. V rámci naturopatické terapie může mastodynii ovlivnit i strava. Doporučuje se například vyhýbat se kávě a alkoholu. Dalším přístupem je snížit celkový příjem tuků a pravidelně cvičit.

Poraďte se s tím se svým gynekologem. Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Bolest prsou: Kdy navštívit lékaře?

V zásadě je vhodné, aby bolest na hrudi, která se objeví poprvé, byla objasněna lékařem. To platí i v případě, že se vyskytnou další potíže a abnormality, jako jsou hrudky, které tam dříve nebyly, nebo vytékající bradavka.

Pokud jsou obtíže závislé na menstruačním cyklu, obvykle s nástupem menstruace opět vymizí. Pokud se tak nestane, je také vhodné poradit se s lékařem.

Při jakékoli změně, která se vám zdá zvláštní, je vhodné navštívit lékaře. Pokud máte pochybnosti, je lepší chodit k lékaři jednou příliš často. Zejména rakovina prsu se dá dobře léčit a je dokonce vyléčitelná, pokud je odhalena v rané fázi.

Bolest prsou: vyšetření

V případě bolesti ženských prsou je správnou kontaktní osobou gynekolog. Nejprve vás podrobně vyslechne, aby získal vaši anamnézu (anamnézu). Může ho také zajímat, zda se bolest prsu objevuje před nebo po menstruaci, zda je na boku nebo uprostřed a zda si toho všimnete při dotyku.

Lékař se vás také může zeptat, zda se bolest na hrudi objevuje při nádechu nebo výdechu, nebo zda souvisí s pohybem. To je známkou toho, že nepohodlí může být muskuloskeletálního původu, to znamená, že má původ ve svalech nebo kostře.

Rentgenové vyšetření prsu (mamografie) pomáhá vyloučit rakovinu prsu jako příčinu bolesti prsu. Pokud jsou na rentgenu podezřelé tkáňové změny, může lékař odebrat vzorek tkáně (biopsii), aby jej mohl podrobněji prozkoumat v laboratoři.

Lékař také odebírá vzorky krve. V rámci krevního testu změří hladiny pohlavních hormonů, aby případně poskytla vodítko k hormonální příčině bolesti na hrudi.

U mužů s bolestí na hrudi lékař provádí stejné testy pro objasnění. Tím správným kontaktem je zde androlog nebo klinika, která se specializuje na onemocnění prsu.