Dětská KPR: Jak to funguje

Stručné shrnutí

 • Postup: Zkontrolujte, zda dítě reaguje a dýchá, zavolejte tísňovou linku 911. Pokud dítě nereaguje a nedýchá normálně, provádějte stlačování hrudníku a záchranné dýchání, dokud nedorazí ZZS nebo dítě znovu neprojeví známky života.
 • Rizika: Srdeční masáž může zlomit žebra a poranit vnitřní orgány.

Pozor.

 • Často spolknuté předměty jsou důvodem, proč děti přestávají dýchat. Zkontrolujte ústa a hrdlo, zda něco nezjistíte.
 • Nikdy netřeste s dítětem v bezvědomí/nedýchajícím dítěti, zvláště s dítětem! Mohli byste ho tím vážně zranit.
 • Zavolejte co nejdříve záchrannou službu!

Jak probíhá resuscitace u dítěte?

Pokud dítě ztratí vědomí a nedýchá správně nebo nedýchá vůbec, musíte okamžitě zahájit resuscitaci (kardiopulmonální resuscitaci)!

Je normální, že se můžete cítit nervózní nebo téměř panikařit. Ale pamatujte: Je lepší riskovat při resuscitaci chybu (například z paniky), než nedělat vůbec nic!

Resuscitace: Miminko

„Dítě“ nebo „dítě“ označuje děti do konce prvního roku života. Při jejich resuscitaci postupujte následovně:

 1. Poloha na zádech: Položte dítě na záda, nejlépe na tvrdý povrch (jako je podlaha).
 2. Hlavička v neutrální poloze: Hlavičku miminka dejte do normální, tedy neutrální polohy (nepřetahujte!).
 3. 5 x nádechů na začátku: Pokud dítě nedýchá nebo nedýchá správně, nebo pokud si tím nejste jisti, měli byste ho okamžitě vyvětrat a současně používat ústa a nos: Začněte pěti vdechy.
 4. Střídavě dodávání dechu a stlačování hrudníku: Nyní dodávejte nádechy ještě dvakrát, než znovu provedete stlačování hrudníku (neškolení záchranáři 30krát, zkušení záchranáři 15krát). Pokračujte v tomto cyklu 30:2 nebo 15:2, dokud nepřijde lékař na pohotovosti nebo dokud dítě znovu samo dýchá. Ve druhém případě byste jej měli umístit do stabilizované polohy, pokud zůstane v bezvědomí.

Resuscitace: Dítě (XNUMX rok a starší)

Kardiopulmonální resuscitace (komprese hrudníku a ventilace) u dětí od jednoho roku věku je podobná:

 • Otevřete dýchací cesty a zkontrolujte dýchání: Postupujte stejně jako u dětí. Dětem starším jednoho roku však v případě potřeby můžete hlavu mírně hyperextendovat.
 • 30 x nebo 15 x srdeční masáž: (jako netrénovaný pomocník) proveďte 30 x srdeční masáž rytmickým tlakem na střed hrudníku dítěte (spíše dolní polovinu hrudní kosti) patou vaší ruky (cca 4-5 cm hluboký). Stejně jako u miminek se doporučuje frekvence až 120 za minutu (alespoň 100/min), tedy asi dvakrát za vteřinu. Jako vyškolený pomocník a s několika pomocníky stiskněte 15krát.

Cyklus 15:2 (15 stlačení hrudníku střídavě se 2 resuscitací) se doporučuje přednostně při resuscitaci dětí. Pokud místo toho záchranář z neznalosti nebo nezkušenosti použije cyklus 30:2 doporučený pro dospělé, je to lepší než malého pacienta neresuscitovat vůbec! V cyklu 15:2 by navíc mělo být vždy přítomno několik záchranářů. Pro jednotlivé zachránce je vhodnější cyklus 30:2.

Kdy děti resuscituji?

U dospělých je naopak srdce častěji zodpovědné za zástavu dechu a oběhu a bezvědomí. Z tohoto důvodu se zahajuje resuscitace srdeční masáží (následuje ventilace).

Rizika resuscitace u dětí