Zabezpečení vašeho domova dětmi

Děti, které se umí plazit nebo chodit, jsou velmi aktivní a zvědavé. Z tohoto důvodu byste měli udržovat prostředí malých dětí z velké části bez nebezpečí. Děti v tomto věku ještě nejsou schopny rozpoznat nebezpečí a vyhnout se jim. Teprve kolem čtvrtého roku si děti stále více uvědomují nebezpečí – učením se z vlastních zkušeností a výchovných rad od rodičů. Stále však trvá dlouho, než dokážou rozpoznat rizika předem a vhodným chováním se jim vyhnout nebo je odvrátit.

Jak zajišťujete kuchyň a obývací prostor?

Pro děti je kuchyně jistě jednou z nejvíce vzrušujících, ale také jednou z nejnebezpečnějších místností v domě. Několik opatření může pomoci učinit kuchyň bezpečnou pro děti:

Zásuvky můžete zajistit dvěma různými způsoby: zarážka zabraňuje úplnému vytažení zásuvky a následnému pádu na dítě. Jiné systémy brání otevření zásuvky. Jsou lepší než zarážky, protože děti si snadno zachytí prsty v zásuvkách.

Například na kuchyňských skříňkách malé háčky brání dětem v jejich otevření. To je důležité zejména u skříní, které obsahují chemikálie, jako je prací prášek, saponát, petrolej, terpentýn, grilovací podpalovač, čistič odtoků nebo květinové hnojivo.

Sporák můžete zajistit mřížkou, která udrží dětské prsty v bezpečné vzdálenosti od horkých plotýnek sporáku a rukojetí hrnců a pánví. Vždy otáčejte rukojetí dozadu a používejte pokud možno pouze zádové desky.

Nenechávejte nože volně ležet.

Další tipy, jak zajistit bezpečí dětí v kuchyni a obytných prostorech:

 • Nebezpečné jsou stoly s tvrdými rohy a hranami ve výšce hlavy dítěte. Pro zmírnění těchto nebezpečí jsou k dispozici gumové rohy.
 • Ochrana proti přiskřípnutí na dveřích zabraňuje tomu, aby si dítě skříplo prsty nebo ruku. Buď se umístí na dveřní křídlo nebo se zahákne do pantu.
 • Zavřete dveře do místností, kam nechcete, aby dítě vstoupilo.
 • Police někdy tvoří vzrušující lezecké konstrukce pro děti. Aby se nepřevrhly, připevněte police ke stěně pomocí úhelníků.
 • Volné koberce a rohože jsou nebezpečné pro nestabilní kroky. Gumové rohože chrání větší koberce před klouzáním a mačkáním. Malé běháky a karimatky je nejlepší vykázat z domova, dokud dítě nezestárne.
 • Elektroinstalace musí být zabezpečena v celém domě. To platí pro elektrické zásuvky a propojovací krabice. Speciální plastové nástavce poskytují dobrou ochranu. Uvolněné spoje, nevhodné kryty zařízení a neizolované kabely jsou životu nebezpečné – a to nejen pro děti.
 • Zajistěte okna včas, než dítě začne lézt. U specializovaných prodejců seženete systémy, které zabrání otevření oken o více než několik centimetrů. Navíc je zde – stejně jako u dveří – i upínací ochrana oken.

Co byste měli v koupelně zajistit?

 • Léky, čisticí prostředky a kosmetiku tak, aby se k nim vaše děti nedostaly, skladujte například v uzamykatelné skříni.
 • Nikdy nenechávejte dítě samotné ve vaně! Batole se může utopit ve vodě jen pár centimetrů hluboké.
 • Používejte vložky do vany a sprchy, aby vaše dítě neuklouzlo na mokré podlaze.
 • Odstraňte z blízkosti umyvadla a vany všechny elektrické spotřebiče, jako jsou zubní kartáčky, fény nebo holicí strojky.
 • Instalujte termostaty na vodovodní armatury nebo snižte teplotu teplé vody v celém domě. Zabráníte tak popálení vašeho dítěte, pokud náhodou otevřete kohoutky.
 • Vyjměte klíč ze dveří koupelny, aby se vaše dítě nemohlo zamknout. Vždy musíte mít možnost rychle otevřít dveře v případě nouze.