Dětská očkování: Která, kdy a proč?

Jaká očkování jsou důležitá pro kojence a děti?

Očkování chrání před závažnými nemocemi, které mohou být potenciálně závažné až smrtelné – například spalničky, příušnice, zarděnky, záškrt a černý kašel. Na rozdíl od mnoha jiných zemí není v Německu povinné očkování, ale existují podrobná doporučení ohledně očkování. Ty jsou vyvinuty Stálou vakcinační komisí (STIKO) Institutu Roberta Kocha (RKI) a zveřejněny v očkovacím kalendáři, který je každoročně revidován a aktualizován.

Doporučení STIKO stanoví očkování kojenců, dětí a dospívajících do 18 let proti následujícím patogenům nebo nemocem:

 • Rotavirus: Rotavirus je jedním z nejčastějších spouštěčů gastrointestinálních onemocnění u dětí. Vysoce nakažlivý patogen může způsobit těžký průjem, zvracení a horečku. Rotavirové infekce mohou být zvláště nebezpečné pro malé děti.
 • Tetanus: Bakterie typu Clostridium tetani se mohou dostat do těla i těmi nejmenšími kožními lézemi a způsobit nebezpečnou infekci. Jed bakterií způsobuje velmi bolestivé svalové křeče. Pokud se neléčí, pacienti umírají a dokonce i při léčbě je infekce tetanem často smrtelná.
 • Černý kašel (pertussis): Bakteriální infekce je doprovázena prodlouženými, křečovitými záchvaty kašle, které se mohou opakovat po dobu několika týdnů. Černý kašel může být zvláště nebezpečný pro novorozence a kojence.
 • Haemophilus influenzae typu B (HiB): Infekce bakteriemi HiB může být spojena se závažnými komplikacemi, jako je meningitida, zápal plic, epiglotitida nebo otrava krve (sepse), zejména v prvním roce života.
 • Obrna (Poliomyelitida): Tato vysoce nakažlivá virová infekce je také zkráceně známá jako „dětská obrna“. Postihuje především děti. Obrna se vyznačuje příznaky ochrnutí, které mohou trvat celý život. V těžkých případech jsou postiženy i hlavové nervy, což může vést až ke smrti.
 • Hepatitida B: Zánět jater vyvolaný virem má u dětí chronický průběh v 90 procentech případů. Postižení pak mají zvýšené riziko vzniku cirhózy nebo rakoviny jater.
 • Pneumokok: Tyto bakterie mohou způsobit například meningitidu, zápal plic a zánět středního ucha. Děti se slabým imunitním systémem nebo již existujícími onemocněními jsou zvláště náchylné k těžkým průběhům a život ohrožujícím komplikacím.
 • Spalničky: Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není toto virové onemocnění v žádném případě neškodné. Může být závažná, zejména u dětí do pěti let a starších lidí, a může vést ke komplikacím, jako je zánět středního ucha, plic nebo mozku (encefalitida). Jen v roce 2018 zemřelo na spalničky na celém světě 140,000 XNUMX lidí (většinou děti do pěti let).
 • Příušnice: Tato virová infekce, lidově kozí peter, vede k bolestivému zánětu příušních žláz. V dětství je onemocnění většinou neškodné, u dospívajících a dospělých se však častěji objevují komplikace, někdy s trvalými následky jako poškození sluchu, snížená plodnost nebo neplodnost.
 • Zarděnky: Tato virová infekce se vyskytuje především u kojenců a malých dětí a obvykle probíhá bez komplikací. U těhotných žen je tomu jinak: Infekce zarděnkami může způsobit vážné poškození nenarozeného dítěte (např. orgánové malformace), zejména v časném těhotenství. Potrat je také možný.
 • Plané neštovice (varicella): Tato virová infekce obvykle probíhá hladce. Komplikace (jako je zápal plic) jsou vzácné. Plané neštovice jsou nebezpečné v prvních šesti měsících těhotenství – může dojít k poškození dítěte (např. poškození očí, malformace). Infekce krátce před narozením může vést ke smrti dítěte.

Všechna očkování doporučená STIKO jsou hrazena ze zdravotního pojištění.

Dětské očkování: Kdy jaké očkování pro děti?

Základní imunizace probíhá prostřednictvím několika vakcinací ve věku od 6 týdnů do 23 měsíců. Pokud během této doby došlo k vynechání očkování, je možné a mělo by být co nejdříve nahrazeno. Ve věku od dvou do 17 let je také potřeba provést několik přeočkování.

Doporučení pro očkování kojenců a malých dětí (6 týdnů až 23 měsíců)

 • Rotavirus: základní imunizace až třemi vakcinacemi. První vakcinace v 6 týdnech, druhá vakcinace ve 2 měsících, třetí vakcinace v případě potřeby ve 3 až 4 měsících.
 • Tetanus, záškrt, černý kašel, HiB, poliomyelitida, hepatitida B: standardní tři očkování pro základní očkování ve 2., 4. a 11. měsíci věku (u předčasně narozených dětí čtyři očkování s dodatkem ve třetím měsíci života). Následné očkování mezi 15. a 23. měsícem věku. Šestidávková kombinovaná vakcína se obvykle používá k imunizaci proti všem výše uvedeným onemocněním současně.
 • Pneumokok: základní imunizace třemi vakcinacemi: první očkování ve 2 měsících, druhé očkování ve 4 měsících, třetí očkování v 11 až 14 měsících. Následné očkování ve věku 15 až 23 měsíců.
 • Meningokok C: jedno očkování pro základní imunizaci od 12 měsíců věku.

Doporučení pro očkování dětí a dospívajících (2 až 17 let)

 • Tetanus, záškrt a černý kašel: všechna potřebná přeočkování doporučená ve věku 2 až 4, 7 až 8 nebo 17 let. Dvě přeočkování – jedno v 5 až 6 letech a druhé mezi 9 až 16 lety. Často se používá čtyřkombinovaná vakcína, která poskytuje kromě ochrany proti tetanu, záškrtu a černému kašli i ochranu proti dětské obrně.
 • Poliomyelitida: přeočkování může být zapotřebí ve věku 2 až 8 let nebo ve věku 17 let. Přeočkování se doporučuje ve věku 9 až 16 let.
 • HiB: přeočkování může být vyžadováno ve věku 2 až 4 let.
 • Hepatitida B, meningokok C, spalničky, příušnice, zarděnky, plané neštovice: všechna nezbytná doháněcí očkování mezi 2. a 17. rokem věku.
 • HPV: dvě očkování pro základní imunizaci ve věku od 9 do 14 let. Případná nezbytná doháněcí vakcinace do 17 let.

Dětská očkování: Tabulku s aktuálními doporučeními očkování STIKO naleznete zde.

Dětské očkování: Proč je tak důležité?

Většina očkování sice neposkytuje 100% ochranu před infekcí, ale ztěžuje množení a šíření patogenů. Zkracují dobu trvání onemocnění a míru závažných komplikací. To je důvod, proč lékaři a renomovaná zdravotnická zařízení doporučují očkování kojenců a dětí – od WHO po národní zdravotnické úřady, jako je německý institut Roberta Kocha. Protože odborníci se shodují: pouze včasné očkování může účinně zastavit nebo dokonce ukončit epidemie a pandemie.

Rizikové vyhýbání se očkování

Někteří rodiče si kladou otázku, zda jsou četná očkování v raném dětství skutečně nutná. Očkování totiž může způsobit i nežádoucí účinky. Nebylo by lepší nechat přírodě volný průběh a nechat potomka jednoduše projít „neškodnými“ dětskými nemocemi?

Ale není to tak jednoduché: dětské nemoci, jako jsou spalničky, černý kašel, příušnice nebo zarděnky, nejsou neškodné a mohou dokonce vést ke smrti – dokonce i v Německu. Kromě toho se stále znovu objevují trvalá postižení, jako je poškození mozku, paralýza, slepota a hluchota.

Příklad spalniček: Co se stane, když se mnoho lidí vzdá očkování proti spalničkám?

V roce 790,000 se v Německu narodilo kolem 2019 170 dětí. Bez očkování by většina z nich spalničkami onemocněla. Asi 230 dětí by zemřelo na nebezpečnou komplikaci meningitidy; duševní poškození by zůstalo asi u XNUMX dětí. Kromě toho existují další komplikace spalniček, jako jsou bakteriální zápaly plic a záněty středního ucha s následným poškozením orgánů.

Život ohrožující večírky proti spalničkám

Někteří rodiče posílají své děti na večírky proti spalničkám, aby se mohly konkrétně nakazit. Odborníci to považují za nezodpovědné, protože děti jsou záměrně vystaveny život ohrožujícímu riziku.

U neočkovaných a neinfikovaných osob se také zvyšuje riziko, že se nakazí až v pubertě nebo v dospělosti. Riziko je zvláště vysoké při cestách na dlouhé vzdálenosti, protože mnoho zemí, kde cestujete, má vysokou míru onemocnění kvůli nedostatečné proočkovanosti. Čím je však infikovaný starší, tím jsou komplikace závažnější.

Dětské očkování: Nežádoucí účinky

U očkování živou vakcínou se mohou mírné příznaky onemocnění, proti kterému bylo očkováno, dočasně objevit jeden až tři týdny poté. Mezi příklady patří mírný průjem po očkování proti rotavirům a mírná vyrážka po očkování proti spalničkám.

Očkování u kojenců: vedlejší účinky

Většina očkování pro základní imunizaci probíhá během kojeneckého věku. Cílem je co nejdříve ochránit potomky před ohrožujícími nemocemi. Všechny vakcíny jsou obecně velmi dobře tolerovány a důkladně testovány. Jsou výslovně schváleny i pro tuto mladou věkovou skupinu. Výše uvedené nežádoucí účinky očkování (zarudnutí a otok v místě vpichu, mírné nepohodlí, neklid atd.) se samozřejmě mohou vyskytnout i u kojenců. Obecně jsou však neškodné a po několika dnech samy zmizí.

Očkování dětí: pro a proti

Někteří rodiče si nejsou jisti a přemýšlejí o tom, zda by skutečně měli nechat své dítě očkovat jako miminko. Obávají se, že mladý organismus ještě není na vakcínu a že se objeví špatné vedlejší účinky nebo dokonce poškození vakcínou. Někteří se navíc domnívají, že pro imunitní systém je dobré projít si typickými „dětskými nemocemi“.

 • Neočkovaní lidé jsou bezbranní vůči závažným onemocněním, jako jsou spalničky, zarděnky, záškrt nebo černý kašel. Obzvláště děti mají často jen málo na to, aby se postavily agresivním patogenům. Výrazně se tak zvyšuje jejich riziko vážných onemocnění a dokonce smrti.
 • Infekce může zanechat trvalé poškození.
 • Překonání nemoci oslabuje organismus a činí jej náchylnějším k dalším infekcím.

Význam poškození vakcínou

Trvalé poškození vakcínou je v Německu velmi vzácné. Ukazuje to pohled do Národního očkovacího kalendáře: Například v roce 219 bylo celostátně podáno 2008 žádostí o uznání poškození očkováním, z toho 43 uznaných. V porovnání s počtem provedených očkování je to extrémně nízké číslo: Jen na náklady zákonného zdravotního pojištění bylo v roce 2008 podáno téměř 45 milionů dávek vakcíny.

V této souvislosti většina odborníků doporučuje, aby rodiče nechali své děti očkovat v souladu s doporučeními STIKO. Dětské očkování je totiž jedinou účinnou ochranou proti šíření potenciálně život ohrožujících onemocnění.