Cholekalciferol: Význam, vedlejší účinky

Co je cholekalciferol?

Cholekalciferol (cholekalciferol) je jednou z nejdůležitějších sloučenin ve skupině vitaminu D. Je také známý jako vitamín D3 nebo kalciol.

Tělo může malou část své potřeby cholekalciferolu pokrýt potravou, přesněji živočišnou potravou, jako jsou tučné ryby a rybí tuk (olej z tresčích jater). Většinu potřebného množství si však dokáže vyrobit sám z cholesterolu, a to v kůži při dostatečném slunění.

Přísně vzato tedy cholekalciferol není vitamín (= látka, která je důležitá pro život a musí být přijímána potravou, protože si ji tělo neumí samo vyrobit). Spíše se jedná o prekurzor hormonu (prohormon):

Cholekalciferol dodávaný potravou i cholekalciferol produkovaný v samotné kůži se nejprve v játrech přemění na kalcifediol (kalcidiol) – zásobní formu cholekalciferolu. Z toho se může v ledvinách a dalších tkáních podle potřeby tvořit hormon kalcitriol (1,25-dihydroxy-cholekalciferol) – biologicky aktivní forma vitaminu D.

Cholekalciferolové přípravky

K prevenci a léčbě onemocnění z nedostatku vitaminu D (jako je křivice a osteoporóza) používají lékaři přípravky s vitaminem D, které se podle dávkování řadí mezi léky nebo doplňky stravy. Velmi často se jedná o přípravky obsahující cholekalciferol. Někdy se používají i kombinované přípravky s cholekalciferolem a vápníkem.

Pro průmyslovou výrobu cholekalciferolu se obecně používají materiály živočišného původu, např. lanolin – vosk z ovčí vlny (cholekalciferol se získává z cholesterolu extrahovaného UV zářením).

Takové cholecaciferolové přípravky z živočišných zdrojů bývají pro vegany problémem. Nyní však existují i ​​přípravky, ve kterých se vitamín D3 získává z lišejníku.

Jaké vedlejší účinky se mohou objevit?

„Přirozený“ přísun prostřednictvím vlastního cholekalciferolu nebo cholekalciferolu přijatého s jídlem nepředstavuje pro tělo žádné riziko. Jiná situace je, pokud se hormonální prekurzor užívá jako lék nebo doplněk stravy:

Nadbytek vápníku může vyvolat například nevolnost, zvracení, psychické příznaky, ztrátu vědomí a srdeční arytmii. Postiženy jsou také ledviny – zvláště při dlouhodobém nadbytku vápníku:

Orgány pak již nemohou dostatečně koncentrovat moč, což má za následek zvýšené močení (polyurie) a velmi silný pocit žízně (polydipsie). To může vést k tvorbě ledvinových kamenů a poškození ledvin, včetně selhání ledvin (život ohrožující!).

Doplňky vitaminu D užívejte pouze na doporučení lékaře a dodržujte doporučené dávkování a délku užívání!

Jaký účinek má cholekalciferol?

Samotný cholekalciferol nemá v těle žádný účinek, ale je neaktivní. Jak již bylo zmíněno výše, slouží však jako výchozí látka pro hormon kalcitriol – aktivní formu vitaminu D. Tu tělo potřebuje především pro regulaci vápníkové a fosfátové rovnováhy a tím pro mineralizaci kostí. Podrobnější informace o účinku kalcitriolu naleznete zde.