Operace cholecystektomie: Definice, důvody a postup

Co je to cholecystektomie?

Při cholecystektomii se žlučník odstraňuje chirurgicky. Operace se provádí velmi často a převážně malými řezy v břišní stěně (minimálně invazivní, laparoskopická cholecystektomie). V některých případech je však stále nutný otevřený chirurgický výkon (konvenční cholecystektomie).

Žlučník

Žluč se uvolňuje do tenkého střeva během trávicího procesu a je nezbytná pro vstřebávání a zpracování tuků z potravy. Zánět žlučníku (cholecystitida) je nejčastěji způsoben žlučovými kameny, které se mohou tvořit například při zvýšené hladině cholesterolu.

Kdy se provádí cholecystektomie?

  • Perforace žlučníku (například při nehodě)
  • spojovací cesty mezi žlučovými cestami a gastrointestinálním traktem (tzv. biliodigestivní píštěle)
  • velké kameny ve žlučových cestách, které vedou k zálohování žluči (cholestáze) a nelze je odstranit jiným způsobem.
  • Nádory žlučníku nebo žlučovodů (odstranění se pak většinou provádí v rámci větší operace).

Co se dělá během cholecystektomie?

V zásadě lze odstranění žlučníku provést dvěma postupy: konvenční cholecystektomií (otevřená chirurgická) a laparoskopickou cholecystektomií (minimálně invazivní).

Konvenční cholecystektomie

Před operací snižuje riziko infekce podání antibiotika. Prevence trombózy může být za určitých okolností nezbytná, ale není standardně podávána. Pacienti jsou obvykle schopni opustit nemocnici po třech až pěti dnech.

Laparoskopická cholecystektomie

Břišní dutina se rozšiřuje čerpáním oxidu uhličitého a zajišťuje tak lepší viditelnost a mobilitu operujících lékařů (tzv. pneumoperitoneum). Poté lze pomocí nástrojů žlučník pod vizuální kontrolou vyjmout a transportovat ven jedním z řezů.

Novější postupy využívají pouze jednu přístupovou cestu, kterou jsou všechny nástroje zavedeny do břišní dutiny („single-site access“) nebo přirozených otvorů, například gastrointestinálního traktu nebo pochvy („POZNÁMKY“ = „transluminální endoskopická chirurgie s přirozeným otvorem“ ). Tyto operační metody se obvykle provádějí pouze ve velmi zkušených chirurgických centrech.

Laparoskopické odstranění žlučníku by nemělo být prováděno za následujících okolností:

  • v případě těžkého kardiovaskulárního stavu, protože přiváděný vzduch zvyšuje tlak v dutině břišní a tím ztěžuje návrat krve do srdce.
  • u pacientů s poruchou krevní srážlivosti, protože účinná hemostáza je u laparoskopické cholecystektomie mnohem obtížnější než u otevřené operační techniky.
  • u pacientů, kteří již podstoupili operaci břicha a jsou tedy ohroženi srůsty v dutině břišní.

Změna operační techniky (konverze)

Jaká jsou rizika cholecystektomie?

Cholecystektomie je relativně bezpečný výkon, nelze však zcela vyloučit komplikace. Mezi ně patří krvácení, infekce nebo poranění sousedních orgánů jsou však vzácné. Studie prokázaly zvýšený výskyt komplikací u pacientů, kteří podstoupili konvenční operaci žlučníku.

Co musím mít na paměti po cholecystektomii?

Dieta po odstranění žlučníku

Ihned po odstranění žlučníku lze již pít čiré tekutiny. S normálním příjmem potravy (light food) lze obvykle začít první den po operaci. Aby se předešlo výše popsanému průjmu, je nutné dlouhodobě dodržovat několik věcí:

  • Zvyšte obsah vlákniny: Obiloviny jako pšenice a ječmen obsahují hodně vlákniny a mají pozitivní vliv na střevní motilitu. Množství vlákniny by se však mělo nejprve postupně během několika týdnů zvyšovat, jinak může dojít k nepříjemné plynatosti a křečím.
  • Jezte menší jídla rozložená do celého dne: To pomáhá gastrointestinálnímu traktu lépe využívat živiny.

Provedení a sledování cholecystektomie jsou nyní součástí běžné lékařské praxe, což z ní činí bezpečnou terapii.