Chondropatie: příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Bolesti kloubů, které v pokročilých stadiích vedou k omezení pohybu a kloubním výpotkům.
 • Léčba: Závisí na typu, závažnosti a příčině; odpočinek, fyzioterapie, medikamentózní léčba bolesti, operace, kloubní náhrady
 • Příčiny a rizikové faktory: Různé; často nadměrný/jednostranný stres ze sportu nebo práce, záněty, vrozené kloubní deformity; nadváha
 • Průběh onemocnění a prognóza: kloubní chrupavka má omezenou schopnost hojení; prognóza závisí na věku a typu poškození chrupavky; klouby šetřící cvičení zlepšuje prognózu

Co je chondropatie?

Protože chrupavčitý obal zejména kloubních ploch musí odolávat silnému mechanickému namáhání a reparační procesy jsou zde velmi pomalé, dochází zde k poškození chrupavky poměrně často. Stále častěji jsou tím postiženy kyčle, rameno a kotník, ale zejména koleno. V zásadě je ale možné, že se chondropatie rozvine v jakémkoliv typu chrupavky.

Poškození chrupavky v koleni

Poškození chrupavky za čéškou (patella), známé jako retrotelární chondropatie, je proto běžnou ortopedickou diagnózou. Někdy se chondropatie vyskytuje také v části kloubu, který se nachází mezi stehenní kostí (femur) a kostí holenní (tibií). V tomto případě je termín „femorotibiální chondropatie“.

V důsledku toho tato část kosti odumírá spolu s překrývající chrupavkou. Často se odumřelý fragment kosti a chrupavky oddělí od zbývající kosti a poté volně plave v kloubu (kloubní myš, volné kloubní tělo).

Poškození chrupavky kyčle

Poškození chrupavky ramenního a hlezenního kloubu

K poškození chrupavky často vede nejen opotřebení, ale i akutní úrazy a chronické nesprávné zatěžování kloubů. Kotník a rameno jsou zvláště ohroženy, zejména u lidí, kteří aktivně sportují. Pokud si zvrtnete například kotník, často si nejen poraníte vazy a kosti, ale také zvýšíte riziko poškození chrupavky.

Určité riziko pro ramenní chrupavku představuje také intenzivní posilování, například bench press nebo vzpírání. Zvláště pokud cviky provádíte nesprávně nebo cvičíte na jedné straně. Stejně jako v tenise nebo plavání, i silový trénink by měl procvičovat svaly na opačné straně kloubu.

Speciální formy chondropatie

Lékařský výzkum také zatím není jasný ohledně přesných spouštěčů polychondritidy. Existuje však podezření, že vlastní imunitní systém tělu omylem napadá chrupavku. Tato forma chondropatie nepostihuje pouze kloubní chrupavky, ale je možné, že se zanítí všechny chrupavkové tkáně těla, například i boltce a nosní chrupavka.

Jak popisujete rozsah poškození chrupavky?

 • Chondropatie stupeň 0: Chrupavka je zdravá a nepoškozená, tj. nedochází k poškození chrupavky.
 • Chondropatie 1. stupně: Chrupavka je úplná a hladká, ale místy je změkčená, zejména v zónách intenzivního tlaku.
 • Chondropatie stupeň 2: Chrupavka je zdrsněná, místy se objevují drobné trhlinky.
 • Chondropatie 3. stupně: V chrupavce jsou trhliny a díry, ale ty ještě nezasahují do kosti.

Zda je u lidí s chondropatií stanoven stupeň postižení (GdB) nebo je postižení rozpoznáno, závisí do značné míry na tom, jak výrazná chondropatie je, zda omezuje každodenní život a funkci kloubů a jaké další podmínky existují.

Jaké jsou příznaky chondropatie?

 • V časném stadiu neurčitý pocit tlaku na postižené klouby
 • S progresí poškození bolest, zpočátku při pohybu, později i v klidu
 • Bolest při tlaku na postižený kloub nebo kolenní čéšku
 • Omezení pohybu kvůli bolesti
 • Případně kloubní výpotky s otoky

Typickým jevem u chondropatie je tzv. start-up pain. Pacienti zde pociťují bolest především na začátku aktivity. Například počáteční bolest nastává po delším sezení nebo stání, kdy se pacient postaví nebo začne chodit. Při pokračující námaze bolest opět klesá a často i přechodně zcela vymizí.

Jak se chondropatie léčí?

Terapie chondropatie závisí na příslušném typu a příčině poškození chrupavky. Často je tedy vyžadována léčba základního onemocnění nebo vyhýbání se mechanickým spouštěčům.

operace

Pokud je chondropatie závažná a není šance, že se chrupavka zregeneruje, je často nutná operace. V rámci kloubní endoskopie (artroskopie) je možné minimálně invazivním způsobem provádět celou řadu zákroků: vyhlazování chrupavky, mikrofrakturaci, odstraňování volných kloubních tělísek, lepicí střihy nebo praskliny v chrupavce.

Novější postupy umožňují i ​​transplantaci chrupavkové tkáně, ať už z vlastního těla pacienta, nebo uměle vypěstovanou ve zkumavce.

Pokud je destrukce povrchu chrupavky již daleko pokročilá, lze někdy uvažovat pouze o totální náhradě kloubu. Typickým příkladem toho je totální endoprotéza kyčelního kloubu (TEP kyčle) jako poslední možnost v případě rozsáhlého poškození chrupavky.

Injekce s kyselinou hyaluronovou

Léčba kolena

Chondropatie: Příčiny a rizikové faktory

Existuje celá řada možných příčin různých forem chondropatie. Velmi často je spouštěčem opotřebení kloubní chrupavky. Takové známky opotřebení se někdy vyvíjejí v průběhu let a objevují se častěji, zejména s přibývajícím věkem. Kromě individuální fyzické zátěže a věku je dalším rizikovým faktorem nadváha.

Anomálie skeletu jsou často důvodem poškození retrotelární chrupavky. Čéška a kolenní kloub spolu souvisí jako saně a jejich dráha: čéška klouže přes kolenní kloub v pevné dráze, když je bérce ohnutá a natažená.

Dalším důvodem chondropatie je zánět kloubu, například při revmatoidních onemocněních nebo v důsledku bakteriálních infekcí. Tím se mění složení synoviální tekutiny. To pak napadá látku chrupavky místo toho, aby chránilo a vyživovalo chrupavku.

U těch, kteří se věnují sportu s vysokou a jednostrannou zátěží kloubů nebo často vykonávají práce s vysokou hmotností nebo extrémními pohyby kloubů, je proto vyšší riziko vzniku chondropatie. A konečně, roli hrají i genetické podmínky: někteří lidé mají tkáň chrupavky, která je méně odolná kvůli jejich genetické výbavě.

Vyšetření a diagnostika

Pro diagnostiku chondropatie jsou velmi důležitá přístrojová vyšetření. U některých otázek se používá rentgen nebo počítačová tomografie (CT), ale dobré informace pro posouzení poškození chrupavky poskytuje zejména magnetická rezonance (MRI).

Průběh onemocnění a prognóza

Chondropatie kloubů je často jednosměrná. Zejména s přibývajícím věkem se kloubní chrupavka téměř neregeneruje. U mladých lidí se akutní drobná poranění chrupavkové tkáně často hojí sama, takže většinou stačí postižený kloub dočasně v klidu.

Obecně platí, že v případě drobného poškození kloubní chrupavky není nejlepší terapií odpočinek, ale cvičení. Zlepšuje totiž cirkulaci v kloubu a zajišťuje, že kloubní voda bohatá na živiny lépe cirkuluje uvnitř kloubu. I když nelze chondropatii tímto způsobem vždy zabránit, pomáhá to značně zpomalit její progresi.