Bakterie

Úvod

S bakteriemi se v každodenním životě setkáváme každý den, aniž bychom si toho všimli. Pouze když onemocníme, pociťujeme účinky různých patogenů. kromě bakterie a viryzárodky zahrnují houby, parazity a řasy.

Většinu druhů choroboplodných zárodků lze rozdělit do podskupin. Jedna skupina zárodků je často součástí přirozené flóry naší kůže a sliznic (např. V nos, ústa nebo střeva), zatímco jiná skupina má patogenní vlastnosti. Mikroorganismy, které žijí v lidském těle az něj, ale nepoškozují ho, se nazývají komenzály. Na rozdíl od komenzálů paraziti vždy poškozují tělo, takže jsou patogenními bakteriemi.

Bakterie v ústech

Za normálních okolností sliznice v ústa je kolonizován mnoha různými bakteriemi. Nejčastější bakterie se tam nacházejí. Mezi těmito, streptokoky a stafylokoky vyniknout v množství.

Cocci jsou zaoblené útvary, které tvoří hromady, řetězy nebo páry, a proto je lze snadno identifikovat pod mikroskopem. Staphylococci jsou normální kožní zárodky, ale mohou se také podílet na infekcích ran, v závislosti na tom, která podskupina zárodku převládá. Streptokoky lze také rozdělit na několik poddruhů a jsou pak zodpovědné za infekční onemocnění, jako je šarlat horečka a angína (Streptococcus pyogenes) nebo pneumoniae (Streptococcus pneumoniae, dříve známý jako „pneumokok“).

Actinomycety, tyčinkovité zárodky, které mohou žít bez atmosférického kyslíku, se také vyskytují v ústa a může přispět k rozvoji zubní kaz. Bakterie, které způsobují zubní kaz se nazývají kariogenní. Zubní kaz je způsobeno streptokoky nebo aktinomycety, přičemž streptokoky ve formě patogenu Streptococcus mutans jsou nejběžnější.

Kromě toho jsou ústa vstupním bodem pro různé bakterie. Bakterie vstupují do zažívací trakt kontaminovanými potravinami a drobnými kapičkami ve vzduchu mohou pronikat dovnitř dýchací trakt. Dokonce i na srdce, zánět vnitřní kůže srdce (endokarditida) může být způsoben orálními (v ústech) patogeny.

Neléčeno, například endokarditida vede k smrti. Bakterie v ústech následně vedou k onemocněním celého těla. Zubní a ústní hygiena a pravidelné kontroly u zubaře by proto neměly být zanedbávány.