Chronická sinusitida: Definice, příznaky, terapie

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Porucha dýchání nosem, tlaková bolest v obličeji, možná výtok z nosu, zápach z úst, změněný čich a chuť, únava a únava.
  • Léčba: nosní spreje s obsahem kortizonu, solné roztoky ve formě kapek, spreje, výplachy nebo inhalace, v jednotlivých případech antibiotika nebo jiné speciální léky, případně operace.
  • Průběh onemocnění a prognóza: Často se průběh protahuje v průběhu let, někdy problémy přetrvávají po celý život. Prognóza závisí mimo jiné na léčitelnosti příčiny onemocnění.
  • Příčina a rizikové faktory: Infekce a slizniční onemocnění, anatomické změny, které brání ventilaci a odvodu sekretu z dutin, alergie.
  • Vyšetření a diagnostika: anamnéza, endoskopie, počítačová tomografie (CT), vzácně magnetická rezonance (MRI), kupř. u dětí eventuelně stěrový test na zjištění patogenů, v případě potřeby alergický test.

Co je to chronická sinusitida?

Sinusitida je lékařský termín pro zánět vedlejších nosních dutin. Pokud příznaky sinusitidy přetrvávají déle než dvanáct týdnů, lékaři to označují jako chronickou sinusitidu.

Chronická sinusitida je poměrně častá. Odhaduje se, že jí ročně zasáhne kolem jedenácti procent Evropanů. Frekvence se zvyšuje s věkem. Lidé s onemocněním dýchacích cest, jako je astma, CHOPN a alergie, častěji trpí chronickou sinusitidou. Navíc se vyskytuje častěji u žen než u mužů.

Jaké jsou příznaky chronické sinusitidy?

Příznaky chronické sinusitidy jsou v zásadě podobné jako u akutní sinusitidy. Příznaky jsou však někdy méně charakteristické a ne tak výrazné.

Například typické příznaky chronické sinusitidy zahrnují:

  • Ucpaný nos nebo obtížné dýchání nosem
  • @ Výtok z nosu
  • Případně bolest v obličeji
  • Zápach z úst, pokud existuje

Příznaky chronické sinusitidy se také poněkud liší v závislosti na tom, zda jsou nebo nejsou přítomny polypy. Bez polypů jsou v podstatě stejné příznaky jako u akutní sinusitidy, ale v oslabené formě. U polypů je dýchání nosem více ucpané a bolesti hlavy a obličeje jsou výraznější.

Nosní polypy jsou výrůstky nosní sliznice.

Chronická sinusitida je navíc někdy stresující pro psychiku postižených. Nepříjemnost chronické sinusitidy tedy často vede k pocitu snížené kvality života. Spánek je často narušen. To následně vede k tomu, že se postižení cítí unavení a méně schopni podávat výkony během dne.

Jak lze léčit chronickou sinusitidu?

Chronická sinusitida může být léčena léky, bylinnými léky, domácími léky a někdy i chirurgickým zákrokem.

Lékaři obvykle předepisují nosní spreje obsahující kortizon k léčbě chronické sinusitidy. Vzácněji se užívají kortizonové přípravky, které působí v celém organismu (tedy systémově) a užívají se například ve formě tablet.

Na druhou stranu se dekongestantní nosní spreje nedoporučují k léčbě chronické sinusitidy. Pokud by se užívaly řadu týdnů, sliznice by si na účinnou látku zvykla. Příznaky, jako je ucpaný nos, by se pak zhoršily nebo vedly k začarovanému kruhu.

Některé látky ze skupiny tzv. biologik (například speciální protilátky) prokázaly ve studiích pozitivní účinky. Biologické přípravky se však k léčbě chronické sinusitidy používají jen zřídka.

Chronická sinusitida: operace

V některých případech lékaři doporučují operaci chronické sinusitidy. To je však nutné pouze ve zvláštních situacích, například když žádné z konzervativních opatření nebylo úspěšné. Také, pokud se zjistí, že ventilaci a drenáž dutin nelze zajistit jiným způsobem, může lékař doporučit operaci.

Indikace k operaci je také v případě závažných komplikací, jako je infekce kosti nebo rozvinuté abscesy.

Bylinné léky na chronickou sinusitidu

Dosavadní výzkum nedává jasnou odpověď na otázku, jak moc prospívají bylinné přípravky chronické sinusitidě.

Pomáhají domácí léky při chronické sinusitidě?

Lékaři doporučují používat solné roztoky jako domácí lék na chronickou sinusitidu. Ty lze použít různými způsoby, například jako nosní kapky či spreje nebo ve formě nosních výplachů. Fyziologické roztoky zlepšují odvod slizničního sekretu a podporují otoky sliznic.

Inhalace fyziologického roztoku jsou také někdy užitečné při chronické sinusitidě.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Pomáhá homeopatie nebo akupunktura při chronické sinusitidě?

Existuje několik studií o použití homeopatie a akupunktury pro léčbu chronické sinusitidy. Odborníci však považují dosavadní datovou situaci za příliš nejasnou na to, aby z toho měli nějaký užitek.

Koncept homeopatie a její specifická účinnost jsou ve vědě kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

Jaký je průběh chronické sinusitidy?

Průběh onemocnění u chronické sinusitidy je často zdlouhavý a chronický zánět někdy přetrvává i roky – v extrémních případech se postižení musí se sinusitidou potýkat celý život. Při vhodné a důsledné terapii se však příznaky často zlepší.

V prognóze hraje v zásadě důležitou roli příčina chronické sinusitidy. Čím lépe lze příčinu odstranit, tím pravděpodobnější je příznivá prognóza.

Důležité je také subjektivní zlepšení symptomů. Následky chronické sinusitidy totiž často zatěžují psychiku pacienta. Kvalita spánku často trpí v důsledku ztíženého dýchání nosem. Proto lidé s chronickou sinusitidou často popisují neustálou únavu.

Co je příčinou chronické sinusitidy?

Existují různé příčiny chronické sinusitidy. Někdy chronickému zánětu předchází infekce dýchacích cest, zejména nosní sliznice viry a/nebo bakteriemi. Mezi důležité rizikové faktory patří také zúžení nosu, které ztěžuje ventilaci dutin a odtok sekretu.

Naopak však hrozí, že se v důsledku chronického zánětu vytvoří zúžení.

Kromě toho alergie někdy zvyšují riziko chronické sinusitidy.

Přesné mechanismy, které probíhají ve sliznici při chronické sinusitidě, však nejsou dosud zcela objasněny. Vědci mají mimo jiné podezření, že jsou narušeny místní obranné funkce.

Jak lékař diagnostikuje chronickou sinusitidu?

Lékař pak provádí různá vyšetření k určení chronické sinusitidy. Zvláště důležitá je nosní endoskopie endoskopem. Jedná se o dlouhou úzkou tyč se zdrojem světla a kamerou na konci.

Lékař opatrně zasune endoskop do nosního otvoru a prohlédne vnitřek nosní dutiny, nosní průchody a úzké přístupy do dutin. Hledá přitom známky zánětu a také anatomická zúžení.

Kromě toho mají lékaři k dispozici různé zobrazovací techniky. Ultrazvukové vyšetření má tu výhodu, že s sebou nese prakticky žádná rizika. Ze všech dutin však lze pomocí ultrazvuku vyšetřit pouze dutiny čelistní a čelní dutiny. Význam vyšetření je omezený.

Normálně nejsou pro diagnostiku chronické sinusitidy vyžadovány žádné laboratorní testy. Pokud však existuje podezření na jiné základní onemocnění (např. cystická fibróza, specifické imunodeficience, sarkoidóza či jiné), lékař zajistí vhodně cílené laboratorní vyšetření.

Za určitých okolností lékař odebere výtěr z nosu, aby přesně určil příslušné patogeny.

Kromě toho může lékař zajistit testování na alergie, zejména u pacientů, kteří mají chronickou sinusitidu, ale nemají nosní polypy.

Jak lze zabránit chronické sinusitidě?

Ne všem příčinám chronické sinusitidy lze zabránit. Aby se však z akutní sinusitidy nestala chronická sinusitida, je důležité ji důsledně léčit.

Obecně platí, že pro prevenci infekcí a chronických zánětů je užitečné zajistit zdravý imunitní systém. Podpořte svůj imunitní systém zdravým životním stylem. To zahrnuje zdravou, pestrou stravu s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, ryb a střídmého až malého množství masa.

Snažte se být fyzicky aktivní a cvičit. Denní procházky na čerstvém vzduchu jsou dobrým začátkem.

Pokud je to možné, vyhněte se faktorům, které škodí vašemu zdraví nebo oslabují vaši obranyschopnost. Vyhněte se stresu a ujistěte se, že máte dostatek spánku. Nekuřte, protože kouření trvale dráždí sliznice.