Cimicifuga (černá rasca)

Jaký účinek má Cimicifuga?

Černá cohosh (Cimicifuga racemosa) je uznávanou léčivou rostlinou pro symptomy menopauzy. Léčebně se využívají podzemní části rostliny, tedy oddenek a kořeny. Jsou sbírány a zpracovávány z divokých rostlin Cimicifuga v určitých oblastech USA a Kanady.

Obsahují účinné látky. Mezi ně patří mimo jiné:

  • Triterpenové glykosidy, jako je aktein a cimicifugosid
  • fenolkarboxylové kyseliny
  • isoflavony
  • Cimicifugová kyselina F

Celkově mají složky podobný účinek jako ženský pohlavní hormon estrogen, a proto pomáhají při nedostatku estrogenu.

Cimicifuga byla tradičně používána jako lék severoamerickými domorodci po staletí.

K čemu se černá rasca používá?

Cimicifuga se používá jako lék

  • fyzické a psychické potíže během menopauzy, jako jsou návaly horka, pocení, vaginální suchost, poruchy spánku, změny nálad, přibírání na váze nebo depresivní nálady
  • premenstruační příznaky, jako je citlivost prsou a depresivní nálady
  • Menstruační bolest podobná křečím

Domorodí Američané také používají Cimicifuga na bolesti kloubů. Neexistuje však žádný vědecký důkaz o jeho účinnosti.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může Cimicifuga způsobit?

U některých lidí způsobují přípravky obsahující černou rasci vedlejší účinky v gastrointestinálním traktu, například bolesti žaludku, nevolnost a průjem. Možné jsou také kožní reakce, jako je svědění, vyrážka a zarudnutí, stejně jako zadržování vody (edém) na obličeji a dalších částech těla.

Protože v současné době existuje příliš málo studií o dlouhodobém užívání Cimicifugy, omezte užívání na maximálně šest měsíců.

Při užívání dávejte pozor na možné známky poškození jater. Patří mezi ně únava, ztráta chuti k jídlu, silná bolest v horní části břicha, zežloutnutí kůže a tmavě zbarvená moč. Pokud se u Vás takové příznaky objeví, rozhodně přestaňte přípravek užívat a navštivte lékaře!

Měli byste také okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte krvácení z pochvy.

Jak se přípravek Cimicifuga používá?

Jak správně užívat a dávkovat přípravky Cimicifuga se dozvíte z příbalového letáku a u svého lékaře nebo lékárníka.

Upozornění: Účinek produktů z černé rasce se obvykle projeví až po několika týdnech.

Co byste měli mít na paměti při používání Cimicifuga

Vzhledem k nedostatku studií o dlouhodobých účincích byste měli Cimicifuga užívat maximálně šest měsíců.

U některých žen došlo při užívání Cimicifugy k vážnému poškození jater. Zda za to skutečně může černá rasca, zatím není jisté. Pokud máte problémy s játry, měli byste se pro jistotu ještě před použitím léčivé rostliny poradit se svým lékařem.

Kromě toho by si všechny ženy měly při jeho užívání dávat pozor na známky dysfunkce jater.

Opatrnost se doporučuje u žen, které mají nebo měly estrogen-dependentní nádor, jako je rakovina prsu. Cimicifuga by měli užívat pouze po poradě se svým lékařem.

Cimicifuga by se neměla užívat společně s estrogenovými přípravky, jako jsou antikoncepční pilulky.

Vzhledem k tomu, že nejsou k dispozici žádné studie o jeho bezpečnosti během těhotenství a kojení, měly by se postižené ženy v tomto období zdržet jeho užívání.

Jak získat Cimicifuga a její produkty

Co je Cimicifuga?

Cimicifuga, kromě černé rasce také známá jako Cimicifuga racemosa nebo Actaea racemosa, patří do čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae) a pochází z lesů Severní Ameriky a Kanady. Nyní se však vyskytuje i ve volné přírodě v Evropě – například jako okrasná rostlina v zahradách a parcích.

Vytrvalá rostlina, která může dorůst až dvou metrů, má dvojité až trojité zpeřené listy, které jsou rozmístěny na vzpřímených stoncích. Německý název rostliny Traubensilberkerze je odvozen od tvaru a barvy květenství: Četné malé, bílé, téměř stříbřité květy stojí ve velkých hroznech na koncích stonků.

Krátce po odkvětu okvětní lístky opadnou a zůstanou jen četné tyčinky a vlákna. Na podzim, poté, co se z květů vyvinou tobolky nesoucí semeno, všechny nadzemní části rostliny odumírají a Cimicifuga zajišťuje její přežití prostřednictvím oddenku a připojených kořenů.