Klarithromycin: účinky, indikace, vedlejší účinky

Jak clarithromycin působí

Klaritromycin proniká do bakteriálních buněk a zabraňuje jim produkovat životně důležité proteiny. Bakterie tedy antibiotikum nezabije, ale jejich růst je inhibován. Aktivní složka má bakteriostatický účinek.

Tato inhibice bakteriálního růstu dává imunitnímu systému příležitost potlačit infekci. Ve srovnání s erythromycinem, dalším dobře známým makrolidovým antibiotikem, je claritromycin účinný proti ještě více typům bakterií.

Navíc je na rozdíl od erythromycinu stabilní v žaludeční kyselině, takže se v žaludku nerozkládá. To umožňuje snížit frekvenci, s jakou se odebírá. Klaritromycin je navíc tkáňově pohyblivější, takže mnohem lépe dosahuje svého cíle v těle.

Absorpce, degradace a vylučování

Asi šest hodin po požití se polovina účinné látky opět vyloučí, asi tři čtvrtiny stolicí a jedna čtvrtina močí.

Kdy se klarithromycin používá?

Klaritromycin se používá k léčbě bakteriálních infekcí způsobených patogeny citlivými na klarithromycin, což jsou patogeny, jejichž růst může být antibiotikem inhibován.

Tyto infekce často zahrnují infekce dýchacích cest (jako je pneumonie a bronchitida), infekce krku, nosu a uší (jako je tonzilitida, sinusitida a faryngitida) a kožní infekce (jako jsou infekce ran, infekce vlasových folikulů / vlasových folikulů a erysipel).

Používejte přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Při příliš krátkém nebo příliš dlouhém používání existuje riziko vzniku rezistence. To znamená, že bakterie se stanou necitlivými na klarithromycin. Kromě toho může předčasné přerušení léčby vést k relapsu.

Klaritromycin se obvykle používá ve formě tablet. Pro pacienty, kteří mají potíže s polykáním nebo jsou živeni sondou, je k dispozici také klarithromycinová šťáva a granulát pro přípravu suspenze pro perorální podání.

Dostupné jsou také tablety se zpožděným uvolňováním účinné látky (tablety s prodlouženým uvolňováním). Na rozdíl od normálních tablet je stačí užívat jednou denně.

Obvyklá doba užívání se pohybuje od šesti do 14 dnů v závislosti na závažnosti infekce. Dávkování je obvykle 250 miligramů klarithromycinu dvakrát denně. U závažných infekcí může lékař tuto dávku zdvojnásobit.

Klarithromycin by měl být užíván po celou dobu léčby předepsanou lékařem. I když se příznaky zlepší dříve, neměli byste ji sami vysazovat (riziko rozvoje rezistence a relapsu!).

Jaké jsou vedlejší účinky klarithromycinu?

Mezi vedlejší účinky patří nespavost, poruchy chuti, bolest hlavy, průjem, zvracení, nevolnost, zažívací potíže, změněné jaterní hodnoty, zvýšené pocení a kožní vyrážka u každého desátého až jednoho ze sta léčených lidí.

K nežádoucím účinkům v trávicím traktu dochází proto, že antibiotikum působí i proti prospěšným střevním bakteriím. To zhoršuje trávení a vede k výše zmíněným příznakům.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání klarithromycinu?

Kontraindikace

Clarithromycin se nesmí užívat v případě:

 • současné užívání kteréhokoli z následujících léků: tikagrelor (antikoagulancium), ranolazin (k léčbě ischemické choroby srdeční), astemizol a terfenadin (antialergické látky), cisaprid a domperidon (prokinetika) a pimozid (antipsychotikum).
 • vrozené nebo získané prodloužení QT intervalu
 • těžká dysfunkce jater

Lékové interakce

Klaritromycin má interakce podobné jako jiná makrolidová antibiotika, například erythromycin. Vzhledem k tomu, že lék je v játrech štěpen enzymem (CYP3A4), který štěpí jiné léky a také je inhibuje, mohou se tyto léky vzájemně ovlivňovat.

Současný příjem (také v různých denních dobách) tedy může vést k příliš nízkým nebo příliš vysokým hladinám léčiva v těle. Dotyčné léky pak buď neúčinkují vůbec, nebo se v těle hromadí natolik, že dochází k toxickým účinkům.

Příklady takových aktivních složek jsou:

 • Perorální léky na diabetes (antidiabetika), jako je pioglitazon, repaglinid, rosiglitazon
 • Statiny (léky snižující hladinu cholesterolu), jako je lovastatin a simvastatin
 • Léky na migrénu, jako je ergotamin
 • Antifungální léky (antimykotika), jako je flukonazol, ketokonazol
 • Léky na srdce, jako je digoxin, verapamil, nifedipin
 • různé léky proti HIV, jako je ritonavir, efavirenz, nevirapin a etravirin, mimo jiné
 • Antiepileptika, jako je fenytoin, fenobarbital a kyselina valproová
 • Perorální antikoncepce (“pilulka”).

Vzhledem k mnoha lékovým interakcím informujte svého lékaře, které léky aktuálně užíváte. Před použitím volně prodejných léků informujte lékárnu, že v současné době užíváte klarithromycin.

Věkové omezení

Klarithromycin může být použit u novorozenců. Dávkování je založeno na tělesné hmotnosti. Antibiotika mohou užívat také starší lidé, pokud nedojde k dysfunkci jater.

Těhotenství a kojení

Pokud to lékař považuje za nezbytně nutné, lze antibiotikum užívat i v těhotenství a při kojení.

Jak získat léky s klarithromycinem

Jak dlouho je klarithromycin znám?

Klaritromycin byl vyvinut v 1970. letech 1980. století na bázi antibiotika erythromycinu. Patentová přihláška na účinnou látku byla podána v roce 1991 a v Japonsku byla uvedena na trh od roku XNUMX.

Později téhož roku bylo antibiotikum schváleno nejprve ve Spojených státech a poté po celém světě. Patentová ochrana vypršela v Evropě v roce 2004 a v USA v roce 2005, poté řada výrobců uvedla na trh generické produkty obsahující účinnou látku claritromycin.