Klasifikace zlomeniny podle AD | Cvičení na zlomeninu kotníku

Klasifikace zlomeniny podle AD

An kotník zlomenina je obvykle způsobena enormní silou pádu nebo otočným mechanismem při sportu, práci nebo při dopravních nehodách. Kvůli silnému vzpěru, an kotník kloub zlomenina často zahrnuje poranění vazu. Jak již bylo zmíněno, zlomeniny C a D jsou vždy operovány, aby se zabránilo trvalé nestabilitě. Během operace se obvykle zavádí stavěcí šroub, který uvolňuje vazy syndesmózy a zabrání fyziologickému pohybu nahoru a dolů a rotačnímu pohybu lýtkové kosti (fibula), což vyžaduje omezení pohybu.

Při doléčení an kotník zlomenina, noha je tak nastavena do neutrální nulové polohy; jsou rovněž zakázány rotační pohyby dolního kotníku. Kromě toho nesmí být aplikováno vůbec žádné zatížení.

  • A a B jsou nejjednodušší a čára lomu je pod společným prostorem.
  • C a D jsou vážnější a je nutné je pokaždé operovat, protože linie zlomeniny je nad vazy syndesmózy (vazy spojující lýtko a holeně vpředu i vzadu a zajišťující stabilitu), a proto dochází k nestabilitě.
  • Fibula se také podílí na zlomenině D. An Rentgen ukazuje přesný rozsah zlomeniny, její tvar, zapojené kostní struktury a přítomnost dislokace.

Shrnutí

V případě zlomenina kotníku, je obvykle od začátku dán zákaz stresu na ochranu struktur. V této fázi lze svalovou sílu udržovat určitými cviky z PNF. V dalším průběhu roku hojení ran a po uvolnění zátěže lze proprioceptivním tréninkem znovu zvýšit nosnost nohy, vyvážit trénink a budování svalů. Doba zatížení nohy by měla být stanovena po konzultaci s lékařem.