Klenbuterol: Účinky, použití, vedlejší účinky

Jak clenbuterol funguje

Clenbuterol je lék ze skupiny beta-sympatomimetik. Aktivuje určitá vazebná místa mediátorových látek v plicích – tzv. beta-2 receptory). V reakci na tento signál se průdušky rozšíří. Tento účinek je žádoucí u některých plicních onemocnění.

Kromě toho se clenbuterol používá v porodnictví jako spolehlivý prostředek inhibující porod. Inhibicí porodu lze zabránit předčasnému porodu. To dává dítěti více času na vývoj v děloze.

Klenbuterol také působí do určité míry „mimo cíl“ (tj. mimo skutečný cíl = plíce) na metabolismus, budování svalů a spalování tuků. Proto může být zneužit jako doping ve sportu.

Absorpce, degradace a vylučování

Po požití se clenbuterol rychle a úplně vstřebá do krve. Účinek se dostaví po pěti až 20 minutách a trvá asi 14 hodin.

Nejvyšší hladiny v krvi jsou dosaženy po dvou až třech hodinách. Léčivá látka opouští tělo v nezměněné podobě a po 34 hodinách se polovina vylučuje převážně močí (poločas).

Kdy se clenbuterol používá?

Vzhledem k dlouhému poločasu se plný účinek clenbuterolu očekává až čtvrtý den.

Klenbuterol se také používá v kombinaci s expektorans ambroxolem k léčbě bronchitidy (zánětu průdušek) se zvýšenou tvorbou hlenu. Používá se zejména v případech těžkých bronchiálních spazmů (bronchospasmů) s přidruženou dušností.

Jak se clenbuterol používá

K symptomatické léčbě astmatu a CHOPN lékaři obvykle předepisují clenbuterol ve formě tablet užívaných dvakrát denně. Na začátku léčby obvykle volí vyšší dávkování, dokud se příznaky nezlepší.

Jednotlivá dávka pro dospělé a děti od dvanácti let a starší se pohybuje mezi 0.02 až 0.04 miligramy clenbuterolu (odpovídá jedné tabletě ráno a jedné tabletě večer). Maximální denní dávka je 0.1 miligramu clenbuterolu (= 5 tablet).

Všimněte si, že clenbuterol nepůsobí včas u akutních záchvatů se zúžením dýchacích cest. V tomto případě je nutný nouzový sprej s rychle působícím prostředkem!

U bronchitidy se také často používají kombinované přípravky clenbuterolu a ambroxolu ve formě tablet. Dospělí a děti starší dvanácti let obvykle užívají jednu tabletu ráno a jednu večer. Celkový počet tablet užívaných za den by neměl překročit čtyři.

Jaké jsou vedlejší účinky clenbuterolu?

Častými vedlejšími účinky clenbuterolu jsou třes, bolest hlavy, neklid, nevolnost a bušení srdce.

Občas se mezi nežádoucí vedlejší účinky řadí závratě, bolesti svalů a křeče, nervozita, svědění, pálení žáhy, zrychlený tep, nepravidelný tep, vysoký nebo nízký krevní tlak a problémy s močením.

Většina nežádoucích účinků se objevuje zejména na začátku terapie a mizí s pokračováním léčby.

Pokud zaznamenáte alergickou kožní reakci na clenbuterol, oznamte to svému lékaři nebo zdravotníkovi!

Informace o méně častých nežádoucích účincích naleznete v příbalové informaci, která je součástí vašeho léku clenbuterol. Pokud máte podezření na nežádoucí účinky, kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka.

Kdy byste neměli užívat clenbuterol?

Obecně byste klenbuterol neměli používat:

  • jestliže jste přecitlivělí na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku
  • při těžké hypertyreóze (nadměrná činnost štítné žlázy)
  • při srdečních arytmiích
  • hypertrofická obstrukční kardiomyopatie (dědičné onemocnění srdce)

Tyto lékové interakce jsou možné s clenbuterolem

  • Theofylin (rezervní lék na astma a CHOPN)
  • Ipratropium (lék na astma a CHOPN)
  • Salmeterol a formoterol (bronchodilatancia)
  • Budesonid a ciklesonid (deriváty kortizonu)

Současné užívání beta-blokátorů, jako je metoprolol, bisoprolol a propranolol, zeslabuje antiastmatický účinek klenbuterolu.

Klenbuterol může způsobit zvýšení hladiny glukózy v krvi. Proto u diabetiků může být nutné po dobu léčby klenbuterolem zvýšit dávkování perorálních léků na krevní cukr (antidiabetik) nebo množství inzulinu.

Clebuterol u dětí

Přípravky clenbuterolu (např. šťáva) určené pro děti v pevné kombinaci s aktivní složkou ambroxol lze používat od narození.

Klenbuterol: těhotenství a kojení

Dosavadní údaje nenaznačují zvýšené riziko malformací u nenarozených dětí. Preventivně však odborníci nedoporučují užívat clenbuterol těhotným ženám. Účinnou látku však lze použít ve dnech před porodem k potlačení kontrakcí a tím k oddálení porodu. To však musí následně sledovat lékař.

Klenbuterol přechází do mateřského mléka. Kojené děti by proto měly být sledovány z hlediska jakýchkoli příznaků, pokud matka lék užívá. V případě potřeby přejděte na krmení z láhve.

Klenbuterol a plodnost

Zda clenbuterol ovlivňuje lidskou plodnost, nebylo dosud ve studiích zkoumáno. Byly však provedeny studie na zvířatech. Neposkytly žádné důkazy o tom, že by lék jakýmkoliv přímým nebo nepřímým způsobem negativně ovlivňoval plodnost.

Jak získat léky obsahující clenbuterol

Klenbuterol v jakékoli dávce s ambroxolem nebo bez ambroxolu vyžaduje lékařský předpis v Německu a Rakousku a lze jej získat pouze na předpis v lékárně.

V současné době nejsou ve Švýcarsku registrovány žádné přípravky obsahující clenbuterol.