Clindamycin: Účinky, použití, vedlejší účinky

Jak klindamycin funguje

Clindamycin inhibuje schopnost bakterií produkovat proteiny. Protože jsou však proteiny extrémně důležité pro stavbu bakteriálních buněk, antibiotikum tím brání bakteriím v růstu a množení.

Clindamycin dobře působí proti stafylokokům (grampozitivní bakterie) a anaerobům (zárodky, které rostou v prostředí bez kyslíku).

Absorpce, degradace a vylučování

Klindamycin se po podání ústy dobře vstřebává do těla gastrointestinálním traktem. Je také možné podání do žilní cévy nebo kosterního svalu injekční stříkačkou a kanylou.

Většina léčiva se metabolizuje v játrech a poté se vylučuje stolicí. Malé množství odchází z těla v nezměněné formě močí.

Clindamycin lze použít i zevně. Ve formě vaginálního krému nebo gelu antibiotikum inhibuje růst bakterií v místě aplikace.

Protože je klindamycin snadno absorbován tkání a hromadí se mimo jiné v kostní tkáni, používá se při infekcích kostí a kloubů (např. osteomyelitida, septická artritida) a infekcích v oblasti zubů a čelistí.

Další oblasti použití (indikace) antibiotika jsou:

  • Infekce ucha, nosu a krku (např. akutní zánět středního ucha, sinusitida, tonzilitida a faryngitida)
  • Infekce pánevní a břišní oblasti a ženských pohlavních orgánů (např. vaginitida, bakteriální vaginóza)
  • Infekce měkkých tkání

Jak se klindamycin používá

Vnitřní použití

K tomu se přidá studená, dříve převařená voda pod značku na láhvi. Láhev se uzavře a opatrně se protřepává, dokud se granule úplně nerozpustí. Jakmile se pěna zcela usadí, doplňte znovu přesně po značku. Suspenze připravená k použití by měla být před každým použitím dobře protřepána a neměla by být skladována při teplotě nad 25 stupňů.

Denní dávka závisí na typu a závažnosti infekce. Obecně se pohybuje mezi 0.6 a 1.8 gramy klindamycinu – rozděleno do tří až čtyř dávek. Délka aplikace závisí také na typu infekce a také na průběhu onemocnění a určuje ji tedy lékař.

Externí použití

Klindamycinový vaginální krém se aplikuje do pochvy pomocí aplikátoru. Léčba by měla být provedena před spaním a neměla by být zahájena během menstruace.

Jaké jsou vedlejší účinky klindamycinu?

Clindamycin může způsobit průjem, zvláště když je užíván ústy. Antibiotikum totiž podporuje množení určité bakterie ve střevě, která produkuje toxin poškozující střevní sliznici.

U některých pacientů to může způsobit kolitidu, která je doprovázena horečkou, těžkým průjmem s příměsí krve, křečemi v břiše a nevolností. Dojde-li k průjmu, je proto třeba antibiotikum preventivně vysadit a poradit se s lékařem.

U více než jednoho procenta pacientů dochází při užívání klindamycinu k mírnému přechodnému zvýšení některých jaterních enzymů (sérových transamináz). Po podání do žilní cévy se může objevit bolest a flebitida s následnou tvorbou krevní sraženiny (tromboflebitida).

Co je třeba vzít v úvahu při používání klindamycinu?

Kontraindikace

Clindamycin se nesmí používat v případě přecitlivělosti na klindamycin nebo linkomycin.

U pacientů s poruchou funkce jater, poruchami přenosu signálu z nervů do svalů (např. myasthenia gravis, Parkinsonova choroba) a s anamnézou gastrointestinálních poruch (např. zánět tlustého střeva) je třeba při užívání antibiotika dbát zvláštní opatrnosti.

Interakce

Antibiotikum může snížit účinnost antikoncepční pilulky. Proto by se během léčby měla preventivně používat další mechanická antikoncepce (např. kondomy).

Současné užívání klindamycinu a makrolidových antibiotik (jako jsou erytromycin, klarithromycin, azithromycin nebo roxithromycin) se nedoporučuje, protože obě léčivé látky působí stejným způsobem a vzájemně se tak oslabují.

Clindamycin může zvýšit účinky myorelaxancií (léků, které způsobují dočasnou relaxaci kosterního svalstva), protože antibiotikum má také svalově relaxační účinek. Proto je-li to nutné, dávkování myorelaxancií lékař odpovídajícím způsobem upraví.

Klindamycin je degradován prostřednictvím enzymu CYP3A4. Jiné léky, které silně stimulují aktivitu enzymu CYP3A4 (včetně rifampicinu, fenytoinu, fenobarbitalu, některých léků proti HIV), tak mohou omezovat účinnost klindamycinu.

Těhotenství a kojení

Clindamycin je rezervní antibiotikum v těhotenství. Mělo by se používat pouze v případě, že nepřichází v úvahu vhodnější alternativy.

Během laktace by měla být pokud možno preferována i jiná antibiotika, jako jsou peniciliny, cefalosporiny a makrolidy. Pokud je však klindamycin naléhavě indikován, pacientky mohou pokračovat v kojení.

Přípravky obsahující klindamycin jsou v Německu, Rakousku a Švýcarsku na předpis a jsou k dostání pouze v lékárnách na předpis.

Jak dlouho je klindamycin znám?

Klindamycin je chemicky blízce příbuzný linkomycinu, který je produkován některými bakteriemi (Streptomyces lincolnensis) a byl objeven v 1950. letech XNUMX. století. Objev byl učiněn v půdních kulturách poblíž města Lincoln v Nebrasce (odtud název linkomycin).

Klindamycin se získává z linkomycinu chemickou reakcí. Ve srovnání s posledně jmenovaným je účinnější a lépe se vstřebává do těla. Clindamycin je na trhu od roku 1968.

Co byste také měli vědět o klindamycinu

Protože klindamycin mění přirozenou bakteriální kolonizaci střeva, může se objevit průjem. Preventivně lze užívat i přípravky obsahující speciální léčivé kvasinky (např. Saccharomyces cerevisiae).