Hřebíčkový olej: Účinky a aplikace

Jaký účinek má hřebíčkový olej?

Hřebíček jsou sušená poupata hřebíčku. Hlavní složkou hřebíčkového oleje je esenciální olej eugenol. Jeho obsah je 75 až 85 procent.

Mezi další složky hřebíčku patří flavonoidy a třísloviny.

Celkově má ​​hřebíček inhibiční (antiseptický), lokálně anestetický a antispasmodický účinek.

K čemu se používá hřebíčkový olej?

Hřebíček má pozitivní účinky na zdraví. Obsažený hřebíčkový olej lze tedy použít jako tradiční bylinný lék při mírných zánětech úst a krku a provizorně při bolestech zubů způsobených kazem.

Lékařsky uznávaný (na základě dlouholetých zkušeností) se používá i na chronické anální fisury. Kromě toho se hřebíčkový olej používá ve stomatologii k úlevě od lokální bolesti.

Další možné aplikace

Studie také zjistily, že hřebíčkový olej může zmírnit svědění kůže. Hřebíček prý navíc dokáže pomoci při zažívacích potížích. To je způsobeno antispasmodickým účinkem eugenolu.

Studie in vitro také ukázaly, že hřebíčkový olej může zabíjet rakovinné buňky nebo zastavit jejich růst. K prozkoumání protirakovinných vlastností hřebíčkového oleje je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Neexistují žádné vědecké důkazy, že hřebíček má nějaký účinek v následujících oblastech:

  • Duše
  • Cukrovka
  • Krevní tlak
  • Ztráta vlasů

Jak se používá hřebíček?

Hřebíčkový olej a z něj izolovaný eugenol se používají v lékařství. Hřebíček samotný se také používá jako domácí lék.

Hřebíček jako domácí lék

Hřebíčkový čaj ("hřebíčkový čaj") je také údajně prospěšný při bolestech žaludku a kolikách. Chcete-li jej připravit, přelijte dva až tři hřebíčky 150 mililitry vroucí vody a nechte přikrytý čaj deset minut louhovat.

Chcete-li zabránit hmyzu, můžete dát hřebíčkový olej do vonné lampy nebo umístit vatové tampony namočené v něm blízko sebe.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají svá omezení. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Aplikace hřebíčkového oleje

Ještě účinnější než žvýkání hřebíčku, čistý hřebíčkový olej zmírňuje bolesti zubů. Chcete-li to provést, naneste neředěný olej na bolestivé místo zubu pomocí vatového tamponu nebo vatového tamponu.

Jak správně dávkovat a používat hřebíčkový olej a hřebíčkovou ústní vodu, přečtěte si příbalový leták nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Jaké vedlejší účinky může hřebíček způsobit?

Neředěný hřebíčkový olej může podráždit tkáň a způsobit alergické reakce kůže nebo sliznic. V takovém případě byste měli hřebíčkový olej naředit nebo léčbu ukončit.

Vzácně se mohou objevit alergické reakce na hřebíčkový olej. Pokud si nejste jisti, aplikujte nejprve jen malé množství – například na spodní stranu paže. Pokud po pár hodinách nedojde k zarudnutí pokožky, můžete olej použít.

Vyhněte se hřebíčkovým olejům, pokud trpíte poruchou srážlivosti krve nebo jste nedávno podstoupili velkou operaci. Hřebíčkový olej není vhodný ani při žaludečních vředech.

Pokud užíváte hřebíčkový olej, může interagovat s následujícími léky. Tyto zahrnují:

  • Antikoagulancia
  • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)

Co byste měli zvážit při používání hřebíčkového oleje!

Dosud neexistují žádné studie o bezpečnosti aplikace hřebíčkového oleje během těhotenství a kojení.

Hřebíčkový olej se v žádném případě nesmí používat u malých dětí!

Jak získat hřebíček a produkty z něj

Hřebíček seženete v každém obchodě s potravinami. Hřebíčkový olej a léčivé ústní vody najdete v místní lékárně nebo drogerii.

Pokud je to možné, kupte si čistý hřebíčkový esenciální olej. Nezapomeňte si přečíst vědecký název hřebíčkového oleje na produktu: syzygium aromaticum. Synonymem je Eugenia cariophylata.

Hřebíčkový olej by měl být také v tmavé lahvičce. Důvodem je, že světlo poškozuje esenciální olej.

Co jsou hřebíček?

Hřebíček, který dorůstá až 20 metrů vysoko, nese kožovité, lesklé listy a bělavě růžové květy. Sušená poupata, která se prodávají jako hřebíček, pocházejí například z Madagaskaru, Srí Lanky a Jižní Ameriky. Hřebíčkový olej obvykle pochází z Madagaskaru, Indonésie a Tanzanie.

Pokud hřebíček promnete mezi prsty, vydá typickou aromatickou hřebíčkovou vůni. Způsobuje to silice (hřebíčkový olej, Caryophylli floris aetheroleum), která má na svědomí i léčivé účinky.

Hřebíček je oblíbeným kuchyňským kořením. Dochucují například perníčky, ovocné pokrmy, pokrmy ze zvěřiny a svařené víno. Hřebíček se také nachází v práškové formě v různých směsích koření.