PEC (Pes Addductus): Léčba, diagnostika

Co je to srpovitá noha?

Srpová noha je obvykle získaná a zřídka vrozená deformita nohy. Název pochází ze skutečnosti, že vnitřek přední a střední části chodidla je prohnutý jako srp od palce u nohy.

Obvykle postihuje novorozence. Dětská a batolecí chodidla jsou stále velmi natahovací, a proto někdy u nich dochází k deformaci, pokud zůstanou v děloze vychýlená. Odborníci mají také podezření, že neustálé ležení na břiše u novorozenců podporuje srpovitou nohu. Tato deformace chodidla se bude pravděpodobněji opakovat.

Jak léčit srpovitou nohu?

Co dělat v případě srpkovité nohy u miminka?

Mírně výrazné srpovité držení nohy kompenzujeme lehkými protahovacími cviky na vnitřní stranu chodidla. To znamená, že rodiče pod vedením dětského lékaře několikrát denně protahují chodidla svého novorozence.

Jiné léčebné metody

Ve vzácnějších případech je nutná chirurgická intervence k nápravě deformity. To zahrnuje otevření kloubů na vnitřní straně chodidla a prodloužení určitých extenzorových svalů chodidel. Kostěné struktury jsou chirurgicky korigovány pouze v případě, že je deformací postižen pouze palec u nohy.

Po operaci se na několik týdnů aplikuje sádrový obvaz, aby se uvolnil tlak na nohu. Poté je důležitá intenzivní fyzioterapie k definitivnímu vyléčení srpovité nohy. Ortopedické vložky do bot pak pomáhají postiženému udržet úspěšnost terapie.

Jak se diagnostikuje?

U starších dětí nebo dospělých lékař provede rozbor chůze a případně potvrdí diagnózu zobrazovacími postupy, jako je rentgen nebo ultrazvukové vyšetření.

Jaké jsou šance na uzdravení?

Pokud je srpkovitá noha léčena včas, lze očekávat dobré výsledky. Jedna třetina postižených však nadále trpí postižením. Až do úplné normalizace by srpová noha měla být v pravidelných intervalech vyšetřována lékařem, aby ošetřující lékař mohl v případě potřeby zahájit kompenzační opatření.

To zabraňuje pozdním následkům u dospělých, jako je poškození svalů a kloubů v důsledku potíží s chůzí a související nerovnováhy svalů v těle.