Cobalamin (vitamin B12): Posouzení bezpečnosti

Expertní skupina pro Spojené království pro EU Vitamíny a Minerály (EVM) naposledy hodnoceno vitamíny a minerály pro bezpečnost v roce 2003 a stanovily takzvanou bezpečnou horní úroveň (SUL) nebo orientační úroveň pro každou mikroživinu, pokud bylo k dispozici dostatek údajů. Tato úroveň SUL nebo naváděcí úroveň odráží bezpečné maximální množství mikroživiny, které nezpůsobí žádné vedlejší účinky při každodenním užívání ze všech zdrojů po celý život.

Maximální bezpečný denní příjem pro vitamin B12 je 2,000 ug. Maximální bezpečný denní příjem pro vitamin B12 je 800krát vyšší než doporučený denní příjem EU (referenční hodnota živin, NRV).

Tato hodnota platí pro dospělé ve věku 19 let a starší a zohledňuje pouze příjem vitamin B12 ze stravy doplňky kromě konvenčního stravovacího příjmu. Nevztahuje se na těhotné nebo kojící ženy kvůli nedostatku studií.

K dnešnímu dni neexistují žádné nežádoucí vedlejší účinky nadměrného příjmu vitaminu B12, a to jak konvenční strava a doplňky, byly pozorovány.

Údaje z NVS II (National Nutrition Survey II, 2008) o denním příjmu vitaminu B12 ze všech zdrojů (konvenční strava a doplňky) naznačují, že množství 2,000 12 µg vitaminu BXNUMX denně není zdaleka dosaženo.

Četné studie nalezly ne nepříznivé účinky pro různé formy vitaminu B12 (kyanokobalamin, hydroxykobalamin a methylkobalamin) ve velkém množství. Denní příjem kyanokobalaminu v množství 4,500 2,000 µg během dvou týdnů, 1,000 XNUMX µg během jednoho roku a XNUMX XNUMX µg během několika let zůstal bez viditelných vedlejších účinků. Ne nepříznivé účinky byly také pozorovány při užívání 300 µg hydroxykobalaminu denně po dobu jednoho roku a 6,000 12 µg methylkobalaminu denně po dobu XNUMX týdnů. Vysoký-dávka orální vitamin B12 terapie při 5,000 XNUMX µg za měsíc užívaných po dobu pěti let také nevykazoval žádné nepříznivé účinky.

Bezpečnost vitaminu B12 i při vysokých dávkách lze přičíst mimo jiné tomu, že vstřebatelné množství ve střevě je fyziologicky omezené a nelze jej libovolně zvýšit. To znamená, že při nadměrném příjmu je absorbována pouze malá část.