Cobalamin (vitamin B12): Situace v zásobování

V Národním průzkumu výživy II (NVS II, 2008) bylo zkoumáno stravovací chování populace pro Německo a bylo ukázáno, jak to ovlivňuje průměrný denní příjem živin pomocí makro- a mikroživin (životně důležitých látek).

Jako základ pro hodnocení přísunu živin se používají doporučení pro příjem (referenční hodnoty DA-CH) Německé společnosti pro výživu (DGE). Porovnání příjmu živin stanovené v NVS II s doporučeními DGE ukazuje, u kterých mikroživin (životně důležitých látek) je v Německu často nedostatečná nabídka.

Pokud jde o situaci v zásobování, lze konstatovat:

  • Celkem 21% mužů a 50% žen ve věku 35-50 let nedosahuje doporučeného denního příjmu vitamin B12.
  • Nejhorší zásobovaní muži (ve věku 35–50 let) nemají 1.4 µg vitamin B12. To odpovídá dennímu deficitu 35% doporučeného příjmu.
  • Nejhorší zásobované ženy (ve věku 35–50 let) nemají 2.2 µg vitamin B12. To odpovídá dennímu deficitu 55% doporučeného příjmu.
  • Těhotné ženy mají denní nadbytečnou potřebu 0.5 µg vitaminu B12 ve srovnání s netehotnými ženami. Odpovídajícím způsobem mají nejhorší zásobované těhotné ženy deficit 2.8 µg vitaminu B12 denně.
  • Kojící ženy mají denní nadbytečnou potřebu 1.5 µg vitaminu B12 ve srovnání s kojícími ženami. Podle toho mají kojící ženy s nejhorší zásobou deficit 3.8 µg vitaminu B12 denně.

Vzhledem k tomu, že doporučení pro příjem DGE vycházejí z potřeb zdravých lidí a lidí s normální hmotností, může být nad doporučeními pro příjem DGE nadstandardní individuální potřeba (např. Náležitá strava, konzumace stimulantů, dlouhodobá léčba atd.).