Zlomenina kostrče: příčiny, příznaky, léčba

Zlomenina kostrče: popis

Zlomenina kostrče je jedním z poranění pánve. Kostrč (Os coccygis) se připojuje ke křížové kosti a skládá se ze čtyř až pěti nejspodnějších obratlů páteře, které jsou obvykle srostlé. Pouze první obratel má stále strukturu typického obratle.

Zlomenina kostrče: příznaky

Při zlomenině kostrče jsou měkké tkáně nad kostrčí oteklé a bolestivé tlakem. Postižení si stěžují, že téměř nemohou sedět. Určité pohyby bolí i při chůzi. Vzhledem k tomu, že kostrč je nejnižším pólem centrálního nervového systému, zlomenina kostrče vyvolává přetrvávající bolesti nervů.

Chronická bolest v oblasti kostrče je také známá jako coccygodynie. Jedná se o bolest, která trvá týdny a může vyzařovat do anální oblasti, třísel a kyčle. Kromě zlomeniny kostrče za ní mohou stát i jiné příčiny.

Zlomená kostrč může být důsledkem přímé síly, jako je pád nebo pevný kop do hýždí. Zlomenina kostrče však může být způsobena i porodem: pokud kostrč vyčnívá daleko do pánve, může se při porodu pod tlakem hlavičky dítěte zlomit.

Zlomenina kostrče: vyšetření a diagnostika

Zodpovědným specialistou za zlomeninu kostrče je lékař ortopedie a úrazové chirurgie.

Zdravotní historie

Aby se zjistilo, zda je kostrč skutečně zlomená, lékař se vás nejprve podrobně zeptá na to, jak k nehodě došlo, a na vaši anamnézu (anamnézu). Možné otázky jsou:

  • Jak přesně k nehodě došlo?
  • Máte nějaké bolesti?
  • Vyskytly se dříve nějaké potíže v oblasti kostrče, jako je bolest a omezený pohyb?

Zkoušky

Pro další diagnostiku zlomeniny kostrče se vždy provádí rentgenový snímek. Je pořízen náhled pánve a laterální snímek.

Zlomenina kostrče: diferenciální diagnostika

Bolest kostrče nemusí nutně pocházet ze zlomeniny. Někdy je kostrč jen pohmožděná nebo částečně vykloubená. Bolest může také vyplývat z obtížného porodu nebo být způsobena chronickým mikrotraumatem vyplývajícím z dlouhodobého sezení. Příčinou bolesti může být i hluboko uložený rektální nádor.

Zlomenina kostrče: léčba

Pokud je kostrč skutečně zlomená, obvykle se podává konzervativní léčba. Proti bolesti pomáhají léky proti bolesti (analgetika), jako je tramadol. Dokud se zlomenina nezhojí, pacienti by také měli zůstat na lůžku, pokud je to možné. Ke snížení bolesti při sezení lze použít sedací kroužek. K tomuto účelu lze použít například slabě nafouknutý dětský plavecký kruh.

V zásadě je také možné kostrč odstranit chirurgicky. To však nepohodlí neodstraní, protože výsledná jizva může nadále bolet.

Zlomenina kostrče: průběh onemocnění a prognóza

Průběh onemocnění v případě zlomeniny kostrče je často vleklý. Zatímco příznaky podvrtnuté kostrče mohou ustoupit do týdne, v případě zlomeniny kostrče to často trvá několik týdnů. V některých případech se po zlomenině kostrče (coccygodynie) rozvine i chronická bolest v oblasti kostrče.