Káva během těhotenství: Kolik je povoleno

Kofein prochází placentou

Pro mnoho lidí se žádný začátek dne neobejde bez kávy. Těhotenství je fáze, kdy by ho ženy neměly pít příliš mnoho. Stimulant v kávě, kofein, totiž nerušeně prochází placentou a působí tak i na nenarozené dítě. Dospělý člověk odbourává kofein pomocí určitých enzymů (cytochromů). Plod však tyto enzymy ještě nemá, a tak nemůže kofein, který dostává, odbourávat.

V norské studii bylo téměř 60,000 XNUMX těhotných žen dotazováno na jejich konzumaci kávy. Děti byly později hodnoceny podle jejich porodní hmotnosti. Bylo zjištěno, že pití kávy během těhotenství ovlivňuje růst nenarozeného dítěte:

U zdravého dítěte tento rozdíl nemá velký význam. Ale u předčasných porodů nebo u zralých novorozenců s přirozeně nižší porodní hmotností to jistě může mít vliv na pozdější vývoj.

Káva při kojení: Dítě pije spolu s vámi

Ani kojící matky by neměly konzumovat příliš mnoho kofeinu. V opačném případě se dítě stává neklidným, má bolesti břicha a špatně spí. Pokud má maminka chuť na kávu, černý nebo zelený čaj nebo kolu, je nejlepší po ní sáhnout přímo po kojení. Pak má tělo čas kofein odbourat až do dalšího kojení.

Doporučená dávka kofeinu

Obecně se tedy v těhotenství nemusíte zříkat kávy a dalších kofeinových nápojů a potravin, ale musíte si dávat pozor na množství, které konzumujete. Totéž platí pro kojení.