Zimnice: Funkce, úkoly a nemoci

Medicína ví jako studený třesoucí se proces termoregulace, který se pokouší kompenzovat tepelné ztráty automatickou svalovou aktivitou, když teplota prudce poklesne. Studený třes vyvolává Hypotalamus přes tremor cesty. K poruchám termoregulace dochází u onemocnění, jako je Sudeckova nemoc.

Co je zimnice?

Medicína ví jako studený třesoucí se proces termoregulace, který se pokouší kompenzovat tepelné ztráty automatickou svalovou aktivitou, když teplota prudce poklesne. Chvění za studena je termoregulační proces určený k udržení dobré pracovní teploty lidského těla navzdory nízkým teplotám. Lidé patří do skupiny stejně teplých organismů a závisí na nezávislosti jejich tělesné teploty na vnějších teplotách, protože procesy, jako je lidský metabolismus, závisí na konstantní tělesné teplotě. Nejrozsáhlejší nezávislost umožňuje termoregulace. Například při vysokých teplotách lidské tělo automaticky iniciuje pocení. Při nízkých teplotách získává teplo procesy, jako je třesavka a související svalová aktivita. Čistý tepelný zisk z chvění za studena je však nízký, pokud má tělo špatnou izolaci. Například svaly musí být zásobeny více krev, což znamená, že teplo je zpočátku to hlavní, co se během třesu ztratilo. Teplota jádra těla stoupá pouze tehdy, když jsou již zapojené svaly teplé. Nedobrovolný tonikum svalová aktivita zimnice se tedy projeví pouze tehdy, když teplota prudce poklesne, a tělo ji tedy použije pouze tehdy, když se zdá, že neexistuje jiné východisko. U teplokrevných zvířat, jako jsou lidé, centrální tremor cesta sahá od spínacích bodů vyšší úrovně termoregulace do hlavních oblastí motorového systému. To je přes to tremor cesta, která vyvolává a udržuje chladné třesání.

Funkce a úkol

Chladné třesení má lidem přinést teplo. Když teplota lidského těla v důsledku vysokých tepelných ztrát z nízké venkovní teploty poklesne, hlavní termoregulační okruh v Hypotalamus reaguje na tento jev stimulací přední hypofýzy. Tato stimulace způsobí, že přední hypofýza vylučuje TRH nebo hormon uvolňující thyrotropin. Tento proces způsobí nedobrovolné zvýšení sympatického tónu. Zvýšený sympatický tón se projevuje v různých efektorových orgánech. Obvodový krev plavidlanapříklad reagují na zvýšený tón vazokonstrikcí (vazokonstrikce), která škrtí tepelné ztráty přes povrchy těla. U musculi arrectores pilorum se chloupky postaví tak, že kůže póry se uzavřou a tepelné ztráty způsobené sekrecí se vypnou. Hnědá tuková tkáň reaguje na zvýšený tonus sympatiku produkcí tepla ve formě zvýšené lipolýzy a ve svalech produkují extrapyramidové eferenty zvýšení tonusu kosterního svalstva, které vyvolává zimnici, což vede ke zvýšenému uvolňování tepla. Současné uvolňování TRH je stejně důležité pro výrobu tepla. Hormon odpovídá tripeptidu s různými účinky. Jako neurotransmiter a neuromodulátor, hormon působí zejména interně v Hypotalamus a zároveň stimuluje zvýšenou sekreci TSH v rámci hypofýzy. TSH zase stimuluje tyroxin sekrece v štítná žláza. Tento hormon se převádí v periferních tkáních, jako je hnědá tuková tkáň a kosterní sval, na trijodtyronin, který podporuje produkci tepla čtyřmi různými způsoby: V metabolismu se zvyšuje bazální metabolická rychlost; ve svalu je dodávka energie zvýšena zvýšenou glukoneogenezí v játra; v hnědé tukové tkáni dochází k třesu bez tvorby tepla na základě oxidační fosforylace; a srdce rychlost se zvyšuje trijodtyroninem. Chvění za studena je ve srovnání s ostatními procesy termoregulace poměrně nehospodárné a má odpovídajícím způsobem horší teplo vyvážit než tvorba chvění v hnědé tukové tkáni.

Nemoci a nemoci

Termoregulace, a tedy zimnice, může být narušena z různých důvodů. Jedním z nejčastějších důvodů je nedostatek železa, který postihuje zejména ženy a je často způsoben vysokými ztrátami železa během menstruace nebo zvýšil železo požadavky kvůli těhotenství.Kromě zhoršené termoregulace, nedostatek železa je spojena s nespecifickými příznaky, jako je snížení vytrvalosti, zvýšená celková náchylnost k infekcím únava nebo slabost. Zvýšené únava, zvýšená podrážděnost, bolesti hlavy a nedostatek koncentrace jsou také běžnými doprovodnými příznaky nedostatek železa. Totéž platí pro vypadávání vlasů, v železo nedostatek anémie a související anémie, hemoglobin, hematokrita červená krev snížení počtu buněk. Výrazná bledost, nízká krevní tlak, bezvědomí a poruchy spánku mohou být také symptomatické železo nedostatek anémie jak zrychlil dýchání, zvýšil srdce rychlost, změny v nehty, jazyk atrofie papily, dysfagie nebo dokonce poruchy příjmu potravy, jako je syndrom Pica. Termoregulace a třesavka za studena nejsou výhradní pro nedostatek železa. Jakékoli poruchy mohou stejně dobře souviset s chorobami, jako je Sudeckova nemoc. U tohoto onemocnění, například přes nízké venkovní teploty, dochází ke zvýšené sekreci potu a rozšiřování krve plavidla, ke kterému skutečně dochází v rámci snižování tepla při vysokých venkovních teplotách. Pro odvod tepla jsou popsané procesy typické funkce regulace tepla, které ovlivňují celé tělo. Zajišťují tak udržení tělesné teploty i přes teplo. Protože však tyto procesy probíhají nezávisle na teple v Sudeckova nemoc, tento vzor aktivity vede k spontánně jednostrannému reflexnímu vzoru, který významně narušuje centrální termoregulaci.