Opary: Průběh a příznaky

Stručné shrnutí

 • Příznaky: Nejdříve svědění, bolest, pocit napětí na rtu, pak typický vznik puchýřů s hromaděním tekutiny, později tvorba krust, v případě prvotní infekce možné celkové známky onemocnění jako je horečka
 • Průběh onemocnění a prognóza: Obvykle neškodný průběh bez jizev, neléčitelný, doba onemocnění často kratší kvůli antivirotikům, těžký (někdy život ohrožující) průběh možný u imunodeficience nebo u novorozenců.
 • Diagnostika: Obvykle vizuální diagnóza založená na typických příznacích, v případě potřeby laboratorní testy.
 • Léčba: Infekce herpes simplex nelze vyléčit, ale lze je léčit antivirotiky, zkrácení trvání onemocnění

Co je opar?

Když mluvíme o „herpes“, obvykle máme na mysli klinické obrazy vyvolané viry herpes simplex. Patogeny, které se dále dělí na typ 1 (HSV-1) a typ 2 (HSV-2), způsobují především genitální herpes a herpes na rtech.

K přenosu oparů obvykle dochází infekcí stěrem, například přímým přenosem virů z jedné osoby na druhou. Po prvotní infekci, která je obvykle nejzávažnější, často dochází k opakovaným propuknutím oparů. Lékaři tomu říkají reaktivace. To je možné, protože herpetické viry zůstávají v těle po celý život po počáteční infekci.

Jak častý je opar?

Přibližně dvě třetiny dětí v Evropě tak dosahují sexuálně aktivního věku bez herpetické infekce virem 1. typu. Se zvyšujícím se počtem případů genitálního herpesu způsobeného virem herpes simplex typu 1 se tak zvyšuje riziko pro tuto skupinu lidí pro genitální herpes způsobený HSV-1.

Jak se opar projevuje?

Časné příznaky oparu

Herpes na rtu se často ohlásí ještě před skutečným propuknutím. Mezi časné příznaky patří:

 • Napětí a necitlivost
 • Brnění a svědění
 • Pálení a štípání
 • Zarudnutí kůže v postižené oblasti

Rozsah těchto časných příznaků se velmi liší a občas zcela chybí. Předtím se někdy objevují nespecifické příznaky onemocnění, známé jako prodromální příznaky, zejména u prvních infekcí.

Hlavní příznaky

Herpesové puchýře lze obvykle snadno odlišit od pupínků, protože se obvykle neobjeví pouze jeden herpesový puchýř. Ty jsou navíc naplněny tekutinou. Puchýře praskají samy po jednom až dvou dnech, což má za následek malé otevřené vřídky.

Tyto vředy se po několika dnech opět uzavřou a přestanou se tvořit. Zhruba po týdnu krusty postupně opadávají a zanechávají za sebou novou zdravou kůži. Zhruba po deseti dnech se opary většinou zahojí.

Jaký je průběh oparů?

Herpes labialis je pro postižené často velmi nepříjemný, a to nejen z kosmetických důvodů. Nejpozději po dvou týdnech je opar zhojen, pokud probíhá bez komplikací.

V případě akutního propuknutí oparu je důležité, abyste se v této době vyhýbali blízkému fyzickému kontaktu s jinými lidmi (jako je líbání nebo mazlení). To platí zejména při kontaktu s dětmi a kojenci, stejně jako s lidmi se slabým imunitním systémem, například po transplantacích orgánů nebo infekcích HIV.

V žádném případě nepíchejte a neškrábejte do puchýřů oparu, protože tekutina je vysoce nakažlivá. To jen usnadňuje šíření oparu.

Herpes na rtu je v podstatě neškodný, ale v některých případech dochází k tzv. superinfekci. V tomto případě se postižená místa navíc infikují bakteriemi. Otevřené rány a oslabený imunitní systém podporují bakteriální infekci. Příznaky se zesilují a trvají mnohem déle.

V těžkých cyklech viry herpes simplex (HSV-1 a HSV-2) někdy způsobují:

 • Zánět centrálního nervového systému, jako je mozek nebo mozkové membrány (herpes encefalitida)
 • Poškození rohovky v případech oparu na oku
 • Zánět kůže u kojenců (eczema herpeticum)
 • Pneumonie nebo závažné propuknutí herpesu na sliznicích u lidí s imunodeficiencí, jako je AIDS, nebo způsobené léky (imunosupresiva)

Jak opar vzniká?

U oparů se viry nacházejí přímo v infikovaném místě, zejména ve vezikulární tekutině, a jsou distribuovány i ve slinách. Infikované sliny jsou tedy hlavním zdrojem infekce u této formy oparu. Líbání s sebou nese vysoké riziko přenosu, pokud dochází k aktivnímu šíření viru.

Je také možná nepřímá infekce opary prostřednictvím infikovaných předmětů, jako jsou sklenice, ubrousky a příbory. Herpes virus přežívá mimo tělo až dva dny.

Při prvotní infekci se viry dostávají do těla nejmenšími trhlinkami v kůži a sliznicích a zpočátku se množí v epiteliálních buňkách na povrchu kůže, což vede k typickým příznakům. I po vyléčení těchto příznaků zůstávají herpetické viry v těle po celý život.

U oparů se viry obvykle dostávají do ganglií trojklaného nervu přes jeho vlákna. Tento nerv je z velké části senzorický nerv a je zodpovědný za pocity na kůži obličeje.

Proč opar znovu propukne?

Takové oslabení imunitního systému má různé příčiny. Mezi ně patří:

 • nachlazení nebo infekce podobné chřipce: Opary se proto objevují zvláště často při horečce, proto se oparové puchýře často označují jako opary.
 • Psychická nebo fyzická zátěž: opary se objevují častěji po intenzivní fyzické námaze a v době větší psychické zátěže.
 • Některé léky a také nemoci, které potlačují nebo oslabují imunitní systém, jako je užívání imunosupresiv nebo celková imunitní nedostatečnost způsobená AIDS.
 • Hormonální změny: Ženy často hlásí zvýšený výskyt oparů během menstruace nebo těhotenství.

Rty jako slabé místo?

Důvody, proč se herpes přednostně vyskytuje na horním nebo dolním rtu, jsou:

 • Kůže je zvláště citlivá na přechodu mezi rtem a pokožkou obličeje.

Herpes v koutku úst je také poměrně častý, protože tato oblast je zvláště vystavena mechanickému namáhání. Navíc se snadno trhá, zvláště v suchých mrazech a nízkých teplotách.

Jak vyšetřit opary?

V případě první infekce je vhodná návštěva lékaře, zvláště u dětí. V případě opakovaných vzplanutí oparů, tedy prosté reaktivace herpesu, však návštěva lékaře většinou není nutná. Pokud však nastanou komplikace nebo jsou možné jiné nemoci s podobnými příznaky, doporučují se speciální laboratorní vyšetření u lékaře.

Jak léčit opary?

Možnosti léčby oparů jsou omezené. Herpes se dá léčit tzv. antivirotiky, ale vyléčit se nedá. Často však mohou zkrátit dobu trvání onemocnění. Antivirotika inhibují replikaci viru, ale nezabíjejí viry. Různé aktivní složky antivirotik mohou být podávány buď ve formě tablet, nebo jako krém k aplikaci na rty.

Dá se oparům předejít?

Zabránit prvotní infekci oparem je obvykle obtížné.

Aby se co nejlépe zabránilo propuknutí (reaktivaci) herpesu, je důležitý dobrý imunitní systém. Následující faktory podporují váš imunitní systém a pomáhají předcházet reaktivaci herpesu nebo alespoň snížit frekvenci:

 • Pokud je to možné, vyhněte se stresu jakéhokoli druhu, fyzickému i psychickému.
 • Jezte zdravou stravu, tedy vyváženou stravu s dostatkem vitamínů
 • Snažte se dostat dostatek spánku
 • Cvičit pravidělně