Nachlazení v práci

Téměř každý druhý profesionál také pracuje s chřipka-jako infekce. Ale zejména na pracovišti je obtížné vyhnout se kontaktu s nachlazeními. Dr. med. Mathias Dietrich, specialista na pracovní lékařství a člen prezidia Verband Deutscher Betriebs- und Werksärzte eV (Asociace německých firemních a pracovních lékařů). (VDBW), poskytuje tipy, jak snížit riziko infekce při práci a jak by se lidé s nachlazením měli chovat.

Jak vysoké je riziko infekce na pracovišti během studené vlny?

Riziko je velmi vysoké. The studené viry šíří hlavně prostřednictvím kapičková infekcetj. při kýchání a kašlání. Při tom mohou létat až na metr daleko. Lidé, kteří jsou v těsné vzájemné blízkosti nebo mají často se měnící partnery, například při kontaktu se zákazníkem, jsou nakaženi častěji než lidé, kteří pracují ve velkých halách a mají menší kontakt s ostatními. Učitelé a pedagogové jsou obzvláště ohroženi, protože u dětí je mnohem větší pravděpodobnost, že nachlazení než u dospělých, protože jejich imunitní systém ještě není zralý.

V kancelářích často dochází ke konfliktům ohledně teploty místnosti a ventilace. Jaká je vaše rada?

Pokud je vytápění v dílnách nastaveno příliš vysoko a je příliš málo větrání, to vyvolává přenos nachlazení. Pravidelný šok větrání snižuje virovou zátěž v místnosti a zvyšuje vlhkost. To samozřejmě může vést na napětí mezi kolegy v práci, protože obvykle jiné studený/ pocity tepla se shodují. Většina z nich však rozumí, když jim je vysvětleno proč větrání je důležité. Klimatizace může také ovlivnit zdraví. V mnoha kancelářích dochází k nesprávně nastaveným klimatizačním systémům studený, průvan a suchý vzduch. To vše jsou faktory, které podporují a studený. Dotčení pracovníci by měli požádat svého šéfa, aby nenastavil systém příliš chladně.

Co bych měl jako zaměstnanec dělat, když pocítím první příznaky nachlazení?

Mnoho lidí začne jíst pomeranče nebo brát vitamíny v této fázi zůstat fit pro práci. Je však příliš pozdě na to, aby se zabránilo nachlazení. Profylaktický pobyt doma také obvykle není nutný. Je však třeba se vyvarovat fyzické námahy. Protože infekce často začíná potížemi s polykáním a bolení v krkupomáhá udržovat sliznice v krku, ústa a nos obzvláště teplé a vlhké. Aby se zabránilo infikování dalších lidí, motto zní: udržujte si odstup co nejdále. Je důležité říci, proč si držíte odstup. Kolegové a zákazníci to pochopí, protože každý už byl nachlazen a nikdo ho rád nechytí.

Může se nachlazení zhoršit, když stejně půjdu do práce?

Záleží na práci. Pokud se nemusíte fyzicky namáhat a zvládnete příznaky nachlazení, můžete jít do práce. To však neplatí, pokud máte horečka. Každý, kdo stejně pracuje, riskuje sekundární onemocnění, v nejhorším případě a srdce sval zánět. Pokud máte a horečka, měli byste určitě navštívit svého rodinného lékaře, protože v této fázi viry se již rozšířily přes sliznice v celém organismu. Lidé, kteří pracují především svým hlasem, jako jsou zpěváci, herci a agenti hovorů, by však měli zůstat doma s a bolení v krku aby hlasové šňůry nebyly trvale narušeny. Jinak mnozí, kteří v této fázi nadále hodně zatěžují hlas, brzy nebudou schopni vydat zvuk.

Co mám dělat, když se cítím velmi špatně, ale pracovní vytížení je extrémně těžké a není k dispozici žádná náhrada?

Nakonec je rozhodujícím faktorem vaše vlastní posouzení situace. Při rozhodování však může pomoci následující otázka: Může si podnik dovolit mít více než jednoho pracovníka? Tím se rozumí, že riziko nachlazení je při nachlazení velmi vysoké, a proto je ztráta práce dalších zaměstnanců vyvolána, pokud osoba s nachlazením pokračuje v práci.

Jako zaměstnanec, i když jsem na pracovní neschopnosti, mám vůbec povoleno chodit do práce?

Pokud se cítíte lépe, proč ne? Doktorův zdravotní stav není zákazem práce, ale pouze lékařsky odůvodněným důkazem pracovní neschopnosti. Považuje se za potvrzení pro zaměstnavatele a sociální pojištění, které vyplácí nemocenské po šesti týdnech nemoci. Tento certifikát však nezakazuje předčasný návrat do práce.

Mám povoleno drobné nakupování, pokud jsem na pracovní neschopnosti kvůli nachlazení?

Osvědčení o pracovní neschopnosti lékaře není zákaz vycházení. Nakupování v obchodě, návštěva lékárny a dokonce ani návštěva banky například není problém. Musí být zaručena soběstačnost jednotlivce. Pracovní neschopnost není doprovázena žádnými omezeními práva na sebeurčení. Nemocný také nemusí být pro svého zaměstnavatele vždy telefonicky dosažitelný, pokud nemá důležité předměty, jako jsou klíče nebo dokumenty, které jsou důležité pro pracovní proces. V takových případech je hovor od společnosti legitimní.