Kolika u kojenců: popis, příčiny, úleva

Stručné shrnutí

 • Co je 3měsíční kolika? Fáze u kojenců charakterizovaná neobvyklým množstvím pláče a neklidu.
 • Od kdy a na jak dlouho? Obvykle tříměsíční kolika začíná dva týdny po narození a trvá tři měsíce (výjimečně déle).
 • Tříměsíční kolika – kdy je nejhorší? Vrcholu nepohodlí bývá dosaženo ve 2. měsíci.
 • Tříměsíční kolika – co pomáhá? např. regulovaný denní režim, změna polohy při kojení nebo krmení, dbát na normální množství pití, odříhnutí a správnou techniku ​​krmení, vypouštění kapek, písničky nebo uklidňující zvuky před spaním, fyzický kontakt, masáž dítěte, teplá koupel; případně akupunktura, chiropraktické ošetření páteře, fenyklový extrakt.

Co je tříměsíční kolika?

Tříměsíční kolika (3měsíční kolika) u miminek je stav, kdy děti nadměrně pláčou a jsou neklidné. Normálně dítě pláče v průměru asi 30 minut denně, například když je hladové nebo unavené. „Plačící dítě“ na druhé straně pláče více než tři hodiny denně alespoň tři dny v týdnu a po dobu delší než tři týdny.

Děti jsou obvykle velmi neklidné a je obtížné je uklidnit, často vůbec. Mnoho plačících dětí má také problémy s usínáním a udržením spánku. Během fáze pláče a neklidu se často natahují a kroutí a mají také natažené břicho.

Regulační porucha místo tříměsíční koliky

Kdy děti dostanou 3měsíční koliku?

Asi dva týdny po narození začíná u většiny postižených dětí 3měsíční kolika – přesně kdy se liší jedinec od jedince.

3měsíční kolika: Kdy je nejhorší, kdy je konec?

Jak dlouho bude tříměsíční kolika v jednotlivých případech trvat, je těžké odhadnout.

Co pomáhá na tříměsíční koliku?

Plačící miminko může být velmi stresující a dovede vás jako rodiče na hranici vaší únosnosti a ještě dále. Uvědomte si proto v první řadě, že je to fáze, která pomine a že za ni „nemůžete“ ani vy, ani vaše dítě.

Kojící děti jsou také často citlivé na určité potraviny, které matka konzumuje. Může například pomoci, pokud se kojící matky vyhýbají vysoce nadýmavým potravinám, jako je cibule, zelí nebo luštěniny, nebo kravské mléko. Nejlepší je požádat o radu svého pediatra nebo porodní asistentku.

3měsíční kolika – co pomáhá v jiných případech?

Pokud byly vyloučeny patologické příčiny (jako je intolerance), mohou následující tipy pomoci tříměsíční kolikě u dětí:

 • Ujistěte se, že pijte normální množství, opatrně odříhejte a používejte správnou techniku ​​krmení. To zmírňuje nepohodlí pro mnoho dětí.
 • Problémovým mrňouskům často pomáhají i vypouštěcí kapky z lékárny – kvůli tomu pláči často polykají hodně vzduchu.
 • Dbejte na pravidelný denní režim, který miminku dopřeje klid a pevnou strukturu.
 • Hlas rodičů a fyzický kontakt mají na miminka obzvláště uklidňující účinek.
 • Zkuste dětskou masáž nebo teplou koupel.

Vyhledejte podporu

Pokud nic nepomáhá a všimnete si, že je toho na vás příliš, požádejte o podporu členy rodiny nebo přátele. Tímto způsobem si můžete dopřát krátké chvíle relaxace.

V závažných případech může být užitečná analýza vztahů s video zpětnou vazbou nebo psychoterapie rodiče-dítě: lze například analyzovat chování rodičů a dítěte a odhalit možná nedorozumění v komunikaci.

3měsíční kolika: Provádějte léky, akupunkturu a spol. Pomoc?

K léčbě záchvatů pláče nejsou vhodné léky, jako jsou léky proti bolesti nebo sedativa. Naopak – mohou miminku spíše ublížit.

Nejpravděpodobnější, že podle studií pomohou, jsou chiropraktická léčba páteře, stejně jako probiotika a fenyklový extrakt. Než se uchýlíte k těmto prostředkům a metodám, nezapomeňte si promluvit se svým pediatrem.

Tříměsíční kolika: Příčiny

Nicméně, jak se věci dnes mají, odborníci se domnívají, že tříměsíční kolika je způsobena triádou spouštěcích faktorů:

1. regulační poruchy

Postižené děti ještě nemají schopnost samouklidnění, která je v jejich věku běžně již přítomna. Lékaři to označují jako regulační poruchu v kojeneckém věku.

2. problémy v komunikaci rodič-dítě

3. nadměrná poptávka

Jako třetí faktor jsou rodiče přetíženi a přetíženi záchvaty pláče, které trvají týdny. Pak se rozvine jakýsi začarovaný kruh: Dítě je podrážděné při pohledu na „nesprávné“ reakce rodičů, je ještě více napjaté a podle toho intenzivněji pláče. Rodiče jsou zase čím dál tím více vytížení, bezradní a nervově přetěžovaní, což se zase přenáší na miminko, které pak pláče ještě víc.

Pokud vaše miminko dlouhodobě pláče déle než dvě hodiny denně, měli byste zajít k dětskému lékaři, aby se vyloučila možnost, že je malému nevolno nebo má bolesti.

Pediatr se vás nejprve podrobněji zeptá na povahu a způsob pláče (anamnézu). Možné otázky jsou:

 • Jak často se epizody pláče objevují a v jakou denní dobu?
 • Jak dlouho vydrží?
 • Existuje nějaká souvislost s dobou jídla?
 • Jaké kroky podnikáte, abyste uklidnili své dítě?

Poté vyšetří vaše dítě. Dokáže například určit, zda má zácpu nebo onemocnění, jako je zánět středního ucha nebo infekce močových cest. Veškerý pláč může také způsobovat uvězněná kýla. K diagnostice takových stavů může být zapotřebí další vyšetření, jako je analýza krve a stolice.

Pokud nelze určit fyzickou příčinu, je to pravděpodobně plačící dítě.

Tříměsíční kolika: prognóza

Riziko: Trauma z otřesu

Křičící děti mohou své rodiče dostat za hranice jejich únosnosti – často s fatálními následky: Podle studií jsou plačící děti zvláště vystaveny riziku, že utrpí potenciálně smrtelné trauma z třesu, protože nevědomí, vystresovaní rodiče jimi zoufale třesou, aby přinesli řvoucí dítě. "zpátky k rozumu."

Jen v Německu je ročně asi 400 případů traumatu z otřesu. V Rakousku a Švýcarsku je počet nižší – v souladu s menším počtem obyvatel. Čtvrtina postižených dětí na následky otřesu zemře, mnoho dalších utrpí těžké následné škody.

Tříměsíční kolika: Prevence