Colon: Funkce a anatomie

Co je to tlusté střevo?

Bauhinova chlopeň označuje začátek tlustého střeva v pravém podbřišku. Sedí na křižovatce s posledním úsekem tenkého střeva (ileum) a zabraňuje vytlačení střevního obsahu z tlustého střeva zpět do ilea.

Tlusté střevo nejprve vede vzhůru (do spodní strany jater), pak probíhá příčně k levé straně trupu, pak klesá a nakonec vede do řitního otvoru. Celková délka tlustého střeva je asi jeden metr.

Slepé střevo s červovitým přívěskem

Slepé střevo, asi devět centimetrů dlouhé, se svým červovitým úponem je prvním úsekem tlustého střeva. Zde vstupuje tenké střevo. Přečtěte si o tom více v příloze.

Grunt střevo (tračník)

Za slepým střevem následuje dvojtečka. Dělí se na několik větví: vzestupnou větev (vzestupný tračník), příčnou větev (příčný tračník), sestupnou větev (sestupný tračník) a větev ve tvaru S (esovitý tračník).

Tato poslední část tlustého střeva má dvojité zakřivení a vede ven přes anální kanál a řitní otvor. Více se o tom dočtete v článku Rectum.

Řiť

Konečným otvorem prochází výkaly. Více si o tom můžete přečíst v článku Anus.

Stěna tlustého střeva

Jaká je funkce tlustého střeva?

Na rozdíl od tenkého střeva již v tlustém střevě trávení neprobíhá. Místo toho je funkcí tlustého střeva vstřebávání soli a vody, zejména v počátečních oblastech (vzestupné tlusté střevo):

Kromě toho žlázy ve střevní stěně vylučují hlen, díky kterému jsou zbytky potravy kluzké.

Střevní flóra

Peristaltika střevní stěny

Jaké problémy může tlusté střevo způsobit?

Syndrom dráždivého tračníku (podráždění tlustého střeva) je nejčastější stav pozorovaný v gastroenterologické praxi. Obvykle začíná mezi 20. a 30. rokem života a postihuje častěji ženy než muže. Postižení trpí bolestmi břicha, zácpou či průjmem a také plynatostí, aniž by byla nalezena organická příčina. Průběh bývá chronický.

Divertikly jsou výběžky střevní stěny, které obvykle zůstávají asymptomatické. Mohou se však také zanítit, což je známé jako divertikulitida.

Střevní polypy jsou výběžky střevní stěny do nitra střeva. Tvoří se především v posledním úseku tlustého střeva (rekta) a v některých případech mohou být prekurzorem kolorektálního karcinomu.

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou chronická zánětlivá onemocnění střev (IBD). Crohnova choroba může postihnout celý trávicí trakt, ale projevuje se zvláště často v poslední části tenkého střeva (ileum). Ulcerózní kolitida je omezena na tlusté střevo.