Kolonoskopie: Postup a doba trvání

Kolonoskopie: Anestezie – ano či ne?

Kolonoskopie se zpravidla provádí bez anestezie. Pacienti si však mohou vyžádat sedativum, které lékař aplikuje do žíly. Většina pacientů tedy při vyšetření necítí žádnou bolest.

Malé děti však málokdy snesou poněkud nepříjemnou kolonoskopii bez narkózy. Dostávají proto celkovou anestezii, při které jsou uměle ventilovány.

Postup: Kolonoskopie tlustého střeva (kolonoskopie)

Při kolonoskopii leží pacient v poloze na boku na vyšetřovacím lehátku. Lékař aplikuje do kolonoskopu trochu lubrikantu, hadičku s vestavěnou kamerou, aby ji mohl snadněji zavést do pacientova střeva přes řitní otvor. Trubice je tak flexibilní, že může snadno sledovat závity tlustého střeva.

Jaký je postup při kolonoskopii (tenkého střeva)?

Postup endoskopie tenkého střeva se liší od postupu kolonoskopie: Endoskopie se provádí shora (ze žaludku) nebo/a zdola. Již několik let je metodou volby tzv. kapslová endoskopie. Při tomto zákroku pacient spolkne malou kapsli, která toho má i přes svou malou velikost docela dost: obsahuje kameru, lampu a vysílač.

Během následujících osmi hodin projde spolknutá kapsle celým trávicím traktem a pořídí při tom asi 60,000 XNUMX snímků. Aby lékař na snímcích viděl sliznici, smí pacient během této doby zkonzumovat maximálně čiré tekutiny. Pevná jídla jsou opět povolena až na konci vyšetření, protože kapsle je již v tlustém střevě. Nakonec se kapsle jednoduše vyloučí se stolicí.

Jak dlouho trvá kolonoskopie?

Endoskopie kapsle trvá asi osm hodin, což je doba, za kterou kapsle projde celým trávicím traktem. Pacient se však po tuto dobu nemusí zdržovat v ordinaci či na klinice a nemusí se tam do konce vyšetření vracet.