Test barevného vidění: Postup a význam

Oční test: Barvy na barevných vzorcích

K testování barevného vidění lékař používá různé barevné tabulky, například tzv. Velhagenovy nebo Ishiharské barevné tabulky.

Na panelech pro test Ishihara jsou obrázky, které jsou tvořeny tečkami v různých barvách, jako jsou odstíny červené a zelené. Pacienti s barevným viděním mohou rozpoznávat předměty, jako jsou čísla nebo postavy, prostřednictvím různých odstínů. Pokud má naopak pacient poruchy barevného vidění, nedokáže rozlišit mezi různými odstíny a nedokáže rozeznat kontrasty. Výsledkem je, že jednotlivé postavy buď vůbec nevidí, nebo je vidí špatně. Na tomto principu je založen i barevný test Velhagen.

Oční test Ishihara a Velhagen: Postup

Červeno-zelený oční test a modro-zelený oční test probíhají stejným způsobem: Nejprve lékař předloží pacientovi odpovídající grafy barevného vidění na čtecí vzdálenost asi 70 centimetrů. Musí se také ujistit, že má pacient dostatek světla pro čtení tabulek (nejlépe přirozené denní světlo). Nyní se lékař zeptá pacienta, zda dokáže rozpoznat a správně pojmenovat čísla nebo obrazce na tabulkách.

Pomocí testu barevného vidění pomocí tabulek může lékař detekovat nedostatek barevného vidění, ale nemůže přesně určit, jak výrazný je.

Test barevného vidění s anomaloskopem

Pacient s nedostatkem červené a zelené má tento úkol těžké, protože vždy přidává příliš mnoho barvy, kterou nedokáže vnímat. Na rozdíl od barevných tabulek tento test barevného vidění také umožňuje učinit prohlášení o závažnosti nedostatku barevného vidění.