Nachlazení: popis, příznaky

Stručné shrnutí

 • Popis: Infekce horních cest dýchacích (zejména nosu, krku, průdušek), spouštěná mnoha různými viry
 • Rozdíl mezi nachlazením/chřipkou: Nachlazení: postupný nástup (škrábání v krku, rýma, kašel, žádná nebo střední horečka), chřipka: rychlý průběh (vysoká horečka, bolesti končetin, silný pocit nemoci)
 • Příznaky: Bolest v krku, nachlazení, kašel, možná mírná horečka, netečnost, bolest hlavy
 • Příčiny: četné typy virů; vyšší riziko onemocnění v suchém vzduchu, chlad, oslabený imunitní systém
 • Léčba: zmírnění příznaků nosními kapkami, léky proti horečce, léky tlumícími kašel, inhalace, klid; kauzální léčba není možná
 • Prognóza: obvykle bezproblémový průběh trvající kolem jednoho týdne, někdy komplikace a sekundární infekce (sinusitida, zánět středního ucha, zápal plic); možný zánět srdce, zvláště při nadměrné námaze

Nachlazení: Popis

Nachlazení (infekce podobná chřipce) je infekce horních cest dýchacích. Mohou za ní různé druhy nachlazení, které se navíc neustále mění. Postihují především sliznice nosu, krku a průdušek. Rýma je velmi nakažlivá, a proto častá: školáci se nachladí zhruba sedmkrát až desetkrát do roka, dospělí zhruba dvakrát až pětkrát.

Chřipka a nachlazení – rozdíly

Mnoho lidí si plete nachlazení (infekci podobnou chřipce) s chřipkou. Skutečná chřipka (chřipka) je však způsobena jinými typy virů (viry chřipky) a je obvykle mnohem závažnější než nachlazení. Může být život ohrožující pro starší, imunokompromitované nebo chronicky nemocné lidi.

Příznaky chřipky a nachlazení se do určité míry překrývají. Existují však také charakteristické rozdíly:

 • Progrese: Při nachlazení se příznaky často vyvíjejí postupně během několika dní. U chřipky se příznaky obvykle dostaví velmi náhle a s plnou silou.
 • Horečka: Při nachlazení zůstává teplota často normální nebo jen mírně stoupá. Horečka je vzácná. Při chřipce teplota obvykle rychle stoupá až nad 39 stupňů (vysoká horečka).
 • Rýma: Silná rýma je typická pro nachlazení. Pacientům s chřipkou teče z nosu jen někdy.
 • Kašel: Silný, bolestivý, suchý, dráždivý kašel je běžný u chřipky a může být také velmi bolestivý. Při nachlazení se kašel často objevuje později a je pak méně výrazný.
 • Bolesti končetin: Při chřipce jsou bolesti končetin mnohem silnější než při nachlazení. To je často doprovázeno bolestí svalů.
 • Bolesti hlavy: Bolesti hlavy se také liší mezi nachlazením a chřipkou. Při nachlazení jsou méně závažné a více tupé. Pacienti s chřipkou často trpí silnými bolestmi hlavy.
 • Pocení a třes: Obecně je pocení a třesavka při nachlazení méně výrazné; s chřipkou doprovázejí horečku.
 • Trvání nemoci: Nachlazení obvykle po týdnu skončí. U chřipky může někdy trvat několik týdnů, než se postižení plně zotaví.

Alergie nebo nachlazení?

Příznaky alergie a nachlazení jsou často velmi podobné. Alergie může také způsobit rýmu, ucpaný nos nebo kýchání. Ale existují rozdíly.

 • V případě alergie bývají oči podrážděné a častěji se objevují záchvaty kýchání.
 • Kašel, chrapot a horečka svědčí o nachlazení.
 • Pacienti s alergií se navíc často necítí tak nemocní jako nachlazení.
 • Po kontaktu se spouštěčem se velmi rychle objeví alergická rýma. Při nachlazení se příznaky rozvíjejí postupně.

Běžné nachlazení: příznaky

Rýma obvykle začíná škrábáním v krku, následuje rýma nebo ucpaný nos. Z nosohltanu viry putují dále dolů do průdušek. Patogeny mohou také proniknout do vedlejších nosních dutin a způsobit sinusitidu.

Běžné nachlazení: příznaky v raných stádiích

Viry, které nachlazení spouštějí, se do těla obvykle dostávají přes sliznice nosu nebo krku. Proto se zde objevují první známky nachlazení.

Bolení v krku

Bolest v krku je obvykle prvním příznakem nachlazení. Obvykle netrvá déle než dva až tři dny.

Pokud bolest v krku přetrvává i po tomto období, může se jednat o bakteriální zánět krčních mandlí (tonzilitida). Poté byste se měli poradit s lékařem. V prvních dnech se často objevuje zimnice nebo bolesti hlavy a bolení končetin.

Rýma a ucpaný nos

Zánět nosní sliznice (rýma) je typický pro nachlazení: nos otéká, je ucpaný a může lechtat nebo pálit. Při smrkání nejprve vytéká čirý bílý vodnatý sekret. Později se stává viskóznějším. Tvoří se nažloutlý až nazelenalý hlen, zvláště pokud jsou zapojeny bakterie. Tyto příznaky dosahují vrcholu druhý den po nástupu nachlazení.

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu se může objevit v průběhu nachlazení. Na jedné straně jsou totiž virem podrážděné nosní sliznice. Na druhou stranu při smrkání vzniká v nose vysoký tlak. Obojí může snadno vést k prasknutí malé cévky v nose.

Časté krvácení z nosu může také naznačovat vysoký krevní tlak, abscesy nebo dokonce zhoubné nádory v nose. Pokud po nachlazení stále trpíte opakovaným krvácením z nosu, měli byste být vyšetřeni lékařem.

Průjem a nevolnost

Lehká nevolnost je při nachlazení normální, stejně jako průjem. Pokud však nevolnost a průjem při nachlazení přetrvává delší dobu, měli byste navštívit lékaře. Pokud máte bakteriální infekci, může provést další testy a předepsat antibiotika.

Abyste se vyhnuli zhoršení příznaků, jako je nevolnost a průjem při nachlazení, měli byste se vyhýbat tučným jídlům a nápojům (jako je kakao), jogurtům, zmrzlině, sladkostem, kofeinu a alkoholu. Nejlepší je pít čaj, vodu a vývar a jíst suchá jídla, jako je chléb, rýže, brambory, suchary nebo rohlíky.

Nachlazení: příznaky, jak postupuje

S postupujícím nachlazením se objevují další příznaky.

Slabost a pocit nemoci

Horečka

U některých lidí je nachlazení doprovázeno vysokou teplotou (od 37.5 stupně) nebo horečkou (od 38.1 stupně). Horečka je obranná reakce těla na infekci. Tolerování mírné horečky může podpořit proces hojení. Vysoká horečka je však více vysilující, protože tělo spotřebovává více kyslíku a energie. Můžete ji zmírnit léky na snížení horečky nebo obklady na lýtka.

Bolest v končetinách a zádech

Nachlazení je často doprovázeno bolestmi končetin, což se může projevit i bolestí zad.

Silná bolest zad může být způsobena také nachlazením souvisejícím zánětem pohrudnice (pleurisy). Pokud bolesti zad přetrvávají i po odeznění obecných příznaků nachlazení, měli byste se poradit s lékařem.

Kašel

Jak nemoc postupuje, objevují se také příznaky jako suchý kašel, hrudní kašel nebo chrapot. Obvykle po několika dnech opět zmizí. Pokud přetrvávají déle než dva týdny, měli byste se poradit s lékařem.

Odešel hlas?

Malá část nachlazení ztrácí v průběhu nemoci hlas. To může být indikováno škrábavým a chraplavým pocitem v krku. Ve většině případů mohou postižení mluvit jen s obtížemi a někdy vůbec.

Pokud při nachlazení úplně ztratíte hlas, rozhodně byste měli navštívit lékaře. Neléčená laryngitida může způsobit trvalé poškození hlasivek a hrtanu. Zejména děti je potřeba rychle léčit. Může se u nich vyvinout hrozivý pseudokrup.

Pocení s nachlazením

Časté je také nadměrné pocení při nachlazení. Většina pacientů se potí hlavně v noci. K pocení však může dojít i velmi náhle během dne, zejména při fyzické aktivitě.

Závratě s nachlazením

Závratě často doprovází pocení s nachlazením. Závratě se také často objevují při nachlazení, kdy je přítomna i infekce středního nebo vnitřního ucha. Závratě však mohou naznačovat i orgánové postižení, například zápal plic nebo myokarditidu. V tomto případě je nutná návštěva lékaře.

Tlak na uši při nachlazení

Bolest ucha s nachlazením

Bolest ucha při nachlazení je spíše neobvyklá. Pokud k nim dojde, viry nebo – v rámci sekundární infekce – bakterie migrují ze sliznic v oblasti nosohltanu.

Bolestivá infekce středního ucha se vyskytuje především u dětí a dospívajících. U dospělých je však spíše vzácný. V některých případech se hnis shromažďuje ve středním uchu, což bolest ucha ještě zhoršuje.

Pokud máte podezření na zánět středního ucha, měli byste navštívit lékaře. Pokud není infekce léčena nebo léčena nesprávně, může se šířit dále a dokonce způsobit poškození sluchu.

Ztráta čichu a chuti při nachlazení

Žádná chuť? Tento jev není u nachlazení neobvyklý. Důvodem bývá ucpaný, podrážděný nos – chutě jídla totiž vnímáme především nosem. Jazyk sám rozpozná pouze sladké, kyselé, slané, hořké a kořeněné (umami). Když se nosní sliznice zotaví, chuťový vjem se normálně vrátí.

V jednotlivých případech, kdy jsou postiženy čichové nervy, však může trvat týdny nebo měsíce, než se plně zotaví. Velmi zřídka se chuť a čich nemusí vrátit vůbec.

Běžné nachlazení: příznaky komplikací

Příznaky zánětu vedlejších nosních dutin

Pokud vás bolí zub při nachlazení, většinou to není způsobeno vašimi zuby. Místo toho je často způsobena infekcí dutin. V tomto případě se tam rozšířily viry nachlazení nebo jiné typy virů infikovaly sliznici dutin. Je také možná bakteriální superinfekce. Oblast nad zuby většinou bolí, což lze snadno zaměnit za bolest zubů. Dalšími běžnými příznaky sinusitidy jsou hnisavý výtok z nosu a pocit tlaku v oblasti dutin.

Příznaky angíny

Pokud zánět mandlí doprovází běžné nachlazení, mohou se objevit příznaky, jako jsou potíže s polykáním a bolest v krku a při mluvení. Mandle jsou zarudlé a oteklé. Často se také vyvíjí zápach z úst.

Příznaky bronchitidy a pneumonie

V průběhu nachlazení se může vyvinout bronchitida nebo dokonce zápal plic. Mezi příznaky pak patří silný kašel, horečka nebo difúzní bolesti zad.

Bolest krku

Ke klasickým příznakům nachlazení se často přidává bolest šíje. Není primárně způsobena virem, ale vzniká tím, že se celé tělo napne. Zejména v případě silných bolestí končetin, bolestí hlavy nebo zubů je to způsobeno tím, že tělo zaujme uvolněnou polohu. Aby se ulevilo ostatním částem těla, zejména hlavě, často se značně napnou šíjové svaly.

Bolest navíc způsobují samotné imunitní buňky. Uvolňují určité posly látky, které dráždí nervový systém. Bolesti šíje, ale i celkové bolesti hlavy a bolestí končetin tedy naznačují, že se s infekcí aktivně bojuje.

Šíření nachlazení: příznaky

Nebezpečné může být, pokud se v akutní fázi nachlazení neuklidníte. Vleklé nachlazení znamená, že jste se nachlazení úplně nezbavili.

Hlavním znakem vleklého nachlazení je časový faktor: pokud příznaky nachlazení neustoupí zhruba po týdnu, nejpozději po deseti dnech, jde pravděpodobně o vleklé nachlazení.

Tvorba žlutozeleného hlenu ukazuje na sekundární infekci

Zánět dutin

Pokud se při nachlazení objeví bolest hlavy, je to často známka toho, že jsou postiženy vedlejší nosní dutiny (např. sfénoidní sinusitida a čelní sinusitida).

Dalším příznakem vleklého nachlazení s komplikacemi v oblasti vedlejších nosních dutin – přesněji čelistních dutin – je bolest čelistí: rýmu a chřipku běžně nedoprovází bolavá čelist – pokud se nezanítila i sliznice čelistních dutin. Kromě virů mohou záněty dutin způsobit i bakterie.

Běžné nachlazení: příčiny a rizikové faktory

Infekci podobnou chřipce může vyvolat více než 200 různých typů virů, včetně zvláště

 • Rhinoviry (zodpovědné za přibližně 40 procent všech nachlazení)
 • RSV (zodpovědný za 10 až 15 procent)
 • Koronaviry (zodpovědné za 10 až 25 procent)

Po rhinovirech je lidský metapneumovirus (HMPV) nejčastější příčinou nachlazení u malých dětí.

Infekce kapénkami a stěrem

Viry se přenášejí na jiné lidi v malých kapičkách slin, které vznikají při mluvení, kašli nebo kýchání (kapénková infekce).

Jakmile se viry dostanou do těla, infikují nejprve sliznice nosu a krku, později i průdušky a případně vedlejší nosní dutiny.

Kmeny virů, které způsobují nachlazení, snadno mutují. To znamená, že po jediné infekci nejste nutně imunní vůči konkrétnímu viru. Můžete to chytit znovu a znovu.

Inkubační doba

Mezi infekcí a začátkem nachlazení (inkubační doba) jsou obvykle dva až čtyři dny. Během této doby se neobjevují žádné příznaky onemocnění, ačkoli viry již v těle jsou. I bez příznaků můžete během této doby nakazit další lidi.

Nachlazení způsobené chladem?

Souvislost mezi nachlazením a nachlazením je diskutována znovu a znovu. V minulosti se předpokládalo, že samotné dlouhodobé vystavení chladu může způsobit nachlazení. Pravděpodobnější však je, že delší pobyt v chladu oslabuje imunitní systém a viry díky tomu mohou snáze pronikat do těla. Sliznice (např. v nose) jsou navíc namáhány suchým ohřívajícím vzduchem a v chladu se méně prokrvují. Díky tomu jsou náchylnější k infekcím.

Podrobné informace o tom, jak předcházet chřipkové infekci, najdete v článku „Prevence nachlazení“.

V létě zima?

Rizikovými faktory pro nachlazení v létě jsou velké výkyvy teplot a také fyzická námaha a dlouhé pobyty na slunci, které zatěžují imunitní systém. Příliš dlouhý pobyt ve studené vodě nebo příliš dlouhé nošení mokrých plavek také zatěžuje imunitní systém.

Nachlazení: vyšetření a diagnostika

Lékař diagnostikuje nachlazení nebo infekci podobnou chřipce na základě příznaků a fyzického vyšetření.

Při nachlazení však nemusíte nutně navštívit lékaře. Lehké nachlazení si můžete vyléčit i sami.

Kdy navštívit lékaře s nachlazením?

Návštěva lékaře se doporučuje, pokud se u vás objeví příznaky, které nejsou obvykle spojeny s nachlazením. Patří mezi ně pocit velké nemoci a vysoká teplota. Lékaře byste měli navštívit také v případě, že je infekce podobná chřipce doprovázena příznaky, jako je bolest na hrudi, silná bolest ucha nebo úplná ztráta hlasu. Totéž platí, pokud se cítíte progresivně horší, pokud příznaky nachlazení trvají déle než obvykle nebo pokud se u vás u chřipkové infekce nikdy nevyskytnou příznaky.

Následující skupiny lidí by se navíc měly vždy poradit s lékařem, protože i obyčejné nachlazení pro ně může být nebezpečné:

 • Lidé s jinými existujícími nemocemi (zejména bronchiálním astmatem nebo CHOPN a také nemocemi krve a srdce)
 • Lidé, kteří nedávno cestovali do zahraničí
 • Staří lidé
 • Kojenci a malé děti

Lékařská anamnéza u lékaře

Lékař nejprve odebere vaši anamnézu (anamnézu). To vám dává příležitost popsat své příznaky podrobně. Lékař může také klást otázky jako:

 • Jak dlouho máte tyto příznaky?
 • Taky máte zimnici?
 • Je hlen při kašli nebo výtok z nosu nazelenalý, nažloutlý nebo nahnědlý?
 • Máte vysokou teplotu nebo horečku?

Vyšetření

Následuje fyzikální vyšetření. Lékař vyslechne vaše plíce (auskultace), aby vyloučil další onemocnění, která by mohla být způsobena nachlazením (např. zápal plic).

Chřipka nebo nachlazení?

Je důležité přesně určit, zda máte nachlazení nebo pravou chřipku. Jak bylo uvedeno výše, chřipka je obvykle mnohem závažnější než normální nachlazení. Pro malé děti, starší lidi a lidi s oslabeným imunitním systémem může být dokonce život ohrožující.

Nachlazení: Léčba

S léky nebo bez nich obvykle trvá asi týden, než se z nachlazení dostanete. Nepoužívají se speciální účinné látky, které přímo bojují proti virům nachlazení a zkracují dobu nemoci. Antibiotika nepomáhají proti virům – pouze proti dalším bakteriálním infekcím.

Takže i když není možné léčit příčinu nachlazení, existuje mnoho, co lze udělat pro zmírnění příznaků nachlazení:

 • Uklidněte se: Pokud se fyzicky uklidníte, uvolníte zátěž ze svého nemocného těla. Snižuje se tím také riziko, že se virus rozšíří v těle a zasáhne plíce, uši nebo dokonce srdce. V neposlední řadě může fyzický odpočinek také pomoci předejít dalším infekcím jinými viry nebo bakteriemi.
 • Pijte hodně tekutin, dbejte na sliznice: Při nachlazení byste měli hodně pít (např. vodu, bylinkové čaje) a sliznice v oblasti nosohltanu zklidňovat a pečovat o ně, např. inhalací, nosní mořskou vodou sprej – nebo v případě potřeby dekongestantní nosní kapky (používejte pouze krátkodobě, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům!).
 • Vyhněte se tabáku a jiným dráždivým látkám: Abyste se vyhnuli zhoršení příznaků nachlazení, měli byste se vyhnout tabáku a dalším dráždidlům v krku. Krk často citlivě reaguje i týdny po nachlazení.

Měli byste také dbát na hygienu, abyste svým nachlazením nenakazili ostatní. To znamená: nekašlat a nekýchat do ruky, ale do ohybu paže. Po smrkání si důkladně umyjte ruce a po jednom použití kapesníky zlikvidujte. V případě potřeby můžete také nosit obličejovou masku. Zabráníte tak nakažení ostatních ve vašem okolí.

Podrobnější informace o léčbě nachlazení se dočtete v článku „Co pomáhá při nachlazení?“

Domácí léky na nachlazení

Existuje také řada domácích prostředků, které mohou příznaky nachlazení zmírnit. Jaké to jsou a jak je správně používat, se dozvíte v článku „Domácí léky na nachlazení“.

Nachlazení během těhotenství

Nachlazení v těhotenství není nic neobvyklého. Na co je třeba pamatovat, se dozvíte v článku „Nachlazení v těhotenství“.

Nachlazení: průběh onemocnění a prognóza

Nachlazení je obvykle neškodné. Závažné případy jsou spíše výjimkou než pravidlem. Mohou však nastat sekundární infekce nebo komplikace, zvláště pokud se správně nevyléčíte.

Doba nachlazení

Rýma se také může snáze šířit, pokud dostatečně neodpočíváte. Již tak oslabené tělo je pak zvláště náchylné k sekundárním infekcím.

Viry mutují velmi rychle. Tělo si však vytváří speciální protilátky pouze proti typu viru, který tělo právě při nachlazení infikoval. Pokud se přidá další nebo zmutovaný virus nachlazení, hrozí nové nebo další propuknutí nemoci.

Podrobnější informace o délce trvání nachlazení naleznete v článku „Chřipková infekce: trvání“.

Chronická nachlazení

Chronická rýma v pravém slova smyslu neexistuje. Někteří pacienti však v krátkých intervalech chytají nové nachlazení nebo trpí zvláště přetrvávajícími nachlazeními. To mimo jiné zahrnuje:

 • starší pacienti
 • Lidé s různými chronickými již existujícími onemocněními
 • Lidé, kteří musí užívat imunosupresivní léky (imunosupresiva)

I když se nachlazený člověk pořádně neuzdraví, nemoc se protáhne. V případě vleklého nachlazení nejsou patogeny v těle imunitním systémem zcela eliminovány. Postižený je pak nachlazený prakticky neustále. Takže je důležité se uklidnit!

Chronická nachlazení

Chronickou rýmu lékaři označují jako chronický zánět nosní sliznice. Možné příčiny jsou

 • Nadměrné používání nosních sprejů nebo nosních kapek (způsobuje chronické otoky nosní sliznice)
 • Alergie: Někdy se chronická rýma ukáže jako alergická reakce například na roztoče z domácího prachu.
 • Granulomatóza s polyangiitidou (dříve: Wegenerova choroba): Trvale tekoucí nebo chronicky ucpaný nos s krvavým nosním sekretem a nahnědlými krustami v nose může naznačovat toto chronické zánětlivé onemocnění krevních cév.
 • Škodliviny/dráždivé látky: Škodliviny jako tabákový kouř, výfukové plyny a drogy mohou dráždit nosní sliznici a poškodit ji do té míry, že se trvale zanítí.

Přetrvávající rýma se může objevit i v těhotenství a jako vedlejší účinek některých léků (léky na krevní tlak).

Komplikace a sekundární infekce

Komplikace se při nachlazení objevují jen zřídka. Někdy se viry mohou rozšířit, infikovat jiné části těla a způsobit vážná onemocnění.

Sport s nachlazením je riskantní

Při nachlazení nesportujte! Nezačínejte znovu cvičit příliš brzy! Zvýšená zátěž v kombinaci s virovou infekcí může vést k zánětu srdečního svalu (myokarditida) nebo osrdečníku (perikarditida). Obojí může vést k nenapravitelnému poškození srdce, jako je srdeční selhání (srdeční insuficience), a může být dokonce život ohrožující.

Podrobnější informace o cvičení při nachlazení najdete v článku „Cvičení při nachlazení“.

Nachlazení: prevence

Chcete předejít nachlazení? Pak byste se měli ujistit, že jíte vyváženou a pestrou stravu. Dodáte tak svému tělu všechny důležité živiny (jako jsou vitamíny a minerály), které mimo jiné potřebuje pro silný imunitní systém.

Pro váš imunitní systém je také dobré, když se vyhýbáte stresu a pravidelně relaxujete v každodenním životě.

Mezi další tipy, které vám pomohou udržet rýmu na uzdě, zejména v létě, patří

 • Ujistěte se, že vám při koupání ve venkovním bazénu, moři nebo jezeře není zima.
 • Při plavání si dejte pauzu, pokud prochladnete a dobře se osušte.
 • Vyměňte vlhké nebo zpocené oblečení co nejrychleji.
 • Pokud je to možné, vyhněte se klimatizaci (auto, restaurace atd.) a průvanu.
 • Pít hodně vody. Tekutina také udržuje sliznice vlhké, jedině tak mohou plnit svou funkci přirozeného ochranného štítu proti patogenům (např. nachlazení).

Více o tomto tématu se dozvíte v článku „Prevence nachlazení“.