Nachlazení: Trvání

Jak dlouho obvykle trvá nachlazení?

Škrábání v krku, rýma a kašel jsou charakteristické příznaky nachlazení (infekce podobná chřipce). Délka a průběh respirační infekce se však může u jednotlivých pacientů lišit – v závislosti na tom, který patogen je za nachlazení zodpovědný a zda nastanou komplikace nebo další infekce. Dalším rozhodujícím faktorem je, zda je přítomno základní onemocnění, jako je vrozená imunodeficience.

Za nachlazení jsou obvykle zodpovědné rinoviry nebo adenoviry. Ty se přenášejí prostřednictvím malých kapiček slin, které infikované osoby vylučují při kašlání, kýchání nebo mluvení (kapénková infekce). Kromě toho mohou kapky sekretu obsahující virus dopadat na kliky dveří, příbory a další předměty, kde mohou patogeny přežívat poměrně dlouhou dobu. Pokud se zdravý člověk dotkne těchto kontaminovaných povrchů a poté se dotkne úst nebo nosu, může se nakazit (stěrová infekce). V případě chřipkové infekce jsou tedy různé způsoby přenosu. Trvání a průběh onemocnění však zůstávají nedotčeny.

Ze sliznic nosu a krku se viry mohou šířit dále v těle. Čím hlouběji patogen v průběhu infekce proniká, tím déle trvá.

Typický průběh nachlazení

Více než polovina všech případů nachlazení má následující průběh: Nachlazení začíná mírnými příznaky, jako je škrábání v krku nebo rýma. Během dvou dnů se symptomy zvyšují, dokud nedosáhnou maximální exprese druhý nebo třetí den. Poté opět pomalu ustupují. Prosté nachlazení obvykle netrvá déle než týden – alespoň pokud vezmete v úvahu svou nemoc.

Chřipková infekce: průběh v případě komplikací

Pokud o sebe při nachlazení nebudete dostatečně pečovat a budete například pokračovat ve cvičení, jeho trvání se prodlouží. Chřipková infekce znamená, že v těle jsou viry, proti kterým musí imunitní systém vytvářet protilátky. To zatěžuje tělo. Pokud své tělo během této doby navíc zatížíte, bude vám – zjednodušeně řečeno – chybět síla na boj s nachlazením. Obnova tak může trvat mnoho týdnů nebo dokonce měsíců.

Do jisté míry můžete ovlivnit, jak dlouho nachlazení trvá. Dostatečnou péčí o sebe můžete zkrátit dobu trvání a nepohodlí chřipkové infekce.

Chřipka: trvání v případě sekundární infekce

U dospělých někdy nachlazení vede k zánětu plic. Kašel a dýchací potíže jsou typickými příznaky. Zápal plic může trvat několik týdnů.

Velmi nebezpečný je v souvislosti s nachlazením zánět srdečního svalu (myokarditida). Pokud například pokračujete ve sportu i přes nachlazení, může dojít k takové myokarditidě. Trvá to asi šest týdnů. Je to nebezpečné, protože často není rozpoznáno kvůli slabým příznakům. Pokud však budete s myokarditidou pokračovat ve cvičení, může to v extrémních případech vést k fatálnímu srdečnímu selhání.

Mezi další možné sekundární infekce běžného nachlazení patří sinusitida a konjunktivitida.

Chřipka: inkubační doba

Jako inkubační dobu lékaři označují období mezi nákazou patogenem a propuknutím onemocnění (objevením se prvních příznaků). Nachlazení a další virové infekce mají relativně krátkou inkubační dobu. Poté, co se viry dostanou do těla, obvykle trvá asi dva až osm dní, než se objeví první příznaky nachlazení.

Proč investovat do čističky vzduchu?

První příznaky nachlazení (infekce podobná chřipce) se objevují již několik dní po infekci. Doba trvání onemocnění je obvykle krátká (asi týden), průběh relativně mírný – příznaky jsou nepříjemné, ale většinou se postižení cítí chladem v každodenním životě jen středně omezeni. Délku a průběh nemoci lze do jisté míry pozitivně ovlivnit tím, že se s ní budete schovávat a vyhnete se dalším rizikům infekce.